Parázna

Full text search

Parázna H. z-n-h, g. porné. Izráel szigorú erkölcsét nagymértékben megrendítette a kánaáni matriárkális termékenység-vallások közelsége. Az ÓSZ történeti könyvei mutatják, hogy a parázna a népélet jól ismert alakja volt. Támár paráznához hasonló módon fátyolozza el magát és áll ki az útra, hogy Júdával így kerüljön nemi kapcsolatba (1Móz 38,15). A Jerikó kikémlelésére küldött két izráeli férfi a parázna Ráháb házához tér be és ott talál menedéket (Józs 2,1). Jefte parázna asszonytól született (Bír 11,1). Amikor Sámson Gázába látogat, hamarosan megismerkedik egy paráznával (Bír 16,1). Az 1Kir 3,16-ban leírt jogi vita tulajdonképpen két parázna asszony között zajlik. A nehéz szociális körülmények is ide juttatnak embereket (Ám 7,17).
Az egészséges néperkölcs a paráznákat megvetette. Amikor Dínát megerőszakolták, akkor családja megbosszulta az esetet, mert nem tűrhették, hogy egy becsületes szűzzel parázna módjára bánjanak (1Móz 34,31). Nem véletlen azonban, hogy a z-n-h ige csak asszonyokkal kapcsolatban használatos. A férfiak házasságon kívüli nemi kapcsolatát másképpen bírálták el. Ez az egyértelmű különbségtétel nyilván a pátriárkális szemléletmódban gyökerezik. A törvények szerint azonban izráeli férfi honfitársa feleségével nem bánhatott úgy, mintha az parázna volna.
Izráel törvényei a paráznaságot szigorúan büntették, az ÓSZ-i próféták pedig a kánaáni termékenység-vallások hatását minden eszközzel megpróbálták visszaszorítani (vö. 5Móz 22,21; 1Kir 14,24; Jer 3,2; 5,7; Ám 2,7). A paráznák társadalmi méretű megvetettsége abban is kifejezésre jut, hogy az izráeli papok parázna nőt nem vehettek feleségül (3Móz 21,7.14), a pap lányát pedig, ha paráznává lett, meg kellett égetni (3Móz 21,9). Parázna kapcsolatból származott személyek nem lehettek Isten gyülekezetének tagjai (5Móz 23,3). 3Móz 19,29 szerint a paráznaság eltűrése is megszentségteleníti a földet.
Izráel népének a Jahve iránti hűtlenségét a Hós 1,3 paráznaságnak minősíti (vö. Zsolt 73,27; Ézs 1,21; Jer 3,1-4,4; Ez 16 és 23; Mik 1,7).
Az ev-okból kiderül, hogy a Jézus korabeli zsidóság életéből sem hiányoztak a paráznák (Mt 21,31k; Lk 15,13). Jézus ev-hirdetése sok paráznát bűnbánatra indított (Lk 7,50), sőt bűnbánatuk mélyebb volt, mint az erkölcsileg korrekt farizeusoké (Mt 21,31). Pál apostol arra figyelmeztet, hogy a keresztyén hívő teste a Szentlélek temploma (1Kor 6,19), és ezért nem bánhat vele kénye-kedve szerint: akik a Krisztus tagjai, azok nem lehetnek parázna nő tagjaivá, vele egyesülve (1Kor 6,15k). A Jel a római világhatalmat nevezi az istentelen Babilon mintájára paráznának (Jel 17-19). Ebben az esetben a parázna a teljes erkölcsi romlottság jelképe. A »nagy parázna«, a korabeli nagyvárosi paráznákhoz hasonlóan, aranyozott homlokkötőt viselt, amelyen a neve volt olvasható: »A Nagy Babilon, a föld paráznáinak és undokságainak anyja« (Jel 17,5). (Ld. még PARÁZNÁLKODIK)
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me