Paráználkodik

Full text search

Paráználkodik Az ÓSZ-ben a z-n-h ige, a pátriárkális szemléletmód egyértelmű egyeduralma miatt, csak nőkkel kapcsolatban használatos. A környező kánaáni népek termékenységi kultuszai hamar fellazították Isten népének szigorú erkölcsi rendjét. A kultuszi magaslatokon folytatott profán és szakrális prostitúció egyaránt megszokott jelenség volt (Jer 3,2). A próféták, a maguk Isten- és emberértelmezéséből kiindulva, mindkettőt egyforma élességgel támadták (Jer 5,7; Ám 2,7). A későbbi törvényi meghatározások részben ebből a prófétai polémiából fejlődtek ki (3Móz 21,7kk; 5Móz 22,21; 1Kir 14,24). Házasságon kívüli nemi kapcsolatból született emberek nem lehettek Isten gyülekezetének tagjai (5Móz 23,3). Azok a törvények, amelyek eredetileg a kultikus prostitúciót ítélik el, a későbbiek során a paráznaságot általánosan tiltó törvényekké lettek. A Péld 5 általában óv a paráznaság bűnétől, a Péld 6,24-35 pedig a férjet óvja tőle. Ugyanígy inti a Péld 7 a tapasztalatlan ifjút, nehogy parázna nő hálójába kerüljön. Sokkal jobban teszi, ha ehelyett a bölcsesség szavának engedelmeskedik (8,32kk).
Az ÚSZ határozottan elvet mindenféle házasságon kívüli és természetellenes nemi kapcsolatot. Ebben a vonatkozásban messzemenően az ÓSZ-i törvényhagyományok szellemének folytatója. Jézus radikalizálja a Tízparancsolatot, mivel az ev Isten mentő hatalma ebben a világkorszakban. Ezzel férfi és nő kapcsolata alapvetően megváltozik: a nő nem a férfi tulajdona, hanem Isten előtt egyenlő rangú társa. Jézus szerint nemcsak a ténylegesen megtörtént paráználkodás bűn, hanem már az is, ha valaki kihívóan tekint asszonyra (Mt 5,27kk). A Mt 5,32 és 19,9 szerint a nő házasságon kívüli nemi kapcsolata az egyedül elfogadható indok a házasság felbontásához.
Az ún. apostoli dekrétum négy minimális feltételének egyike a paráznaságtól való tartózkodás (ApCsel 15,20.29; 21,25). A paráználkodás kérdése a páli gyülekezetekben is gyakran előfordult. A g.-ség véleményével szemben Pál hangoztatja, hogy a paráználkodás az Isten országával összeegyeztethetetlen (Róm 1,24-32; 13,13; 1Kor 5,10k; 6,9k; 2Kor 12,20k; Gal 5,19kk; Ef 5,5; Kol 3,5.8; 1Tim 1,9k; 2Tim 3,2k). Az 1Kor 6,9 bűnkatalógusa a paráználkodást közvetlenül a bálványimádás után helyezi. Ezért azt követeli az apostol, hogy a gyülekezet az ilyeneket vesse ki magából, szakítson meg velük minden közösséget (1Kor 5,9.13; vö. 2Kor 12,19kk). Az egyes gyülekezeti tagok paráználkodása tisztátalanná teszi az egész gyülekezetet és ezáltal veszélyezteti az apostol munkáját, a Krisztusban tiszta gyülekezetet (2Kor 11,2). A paráználkodás a test megnyilvánulása (Gal 5,19), és ezért a Szentlélek Isten munkájával szemben áll. Pál azonban abban is bizonyos, hogy Krisztus minden bűnt el tud törölni (1Kor 6,11; vö. Zsid 11,31). (Ld. még PARÁZNA; PROSTITÚCIÓ)
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me