Vallás, vallástétel

Full text search

Vallás, vallástétel A vallástétel kifejezésére az ÓSZ a jdh igét használja. A szó alapjelentése: dicsérni, megvallani. Igen ritkán fordul elő hétköznapi értelemben (1Móz 49,8; Jób 40,14; Zsolt 45,18). Döntően az embernek Isten színe előtti helyzetét fejezi ki. Kettős értelme van: 1. dicsőíteni, magasztalni, 2. bűnt megvallani. A kétféle jelentés tartalmi összekötése az, hogy mindkettőben elismer valamit az ember. Elismeri Isten szabadító, megváltó hatalmát és elismeri a saját tévedését, bűnös cselekedetét. A jdh Isten cselekedetére történő emberi reakció, hálaadás, amelyet fogadalomtétel követ (1Móz 29,35; Zsolt 28,7). Az ÚSZ az ekszomologeo = dicsőíteni, dicsőítve megvallani, elismerni és a homologeo = megvallani, dicsérni igéket használja a LXX szóhasználatának megfelelően.
A Keresztelő Jánoshoz menő megtérő zsidók nyilvános bűnvallást tesznek (Mk 1,5 par). A keresztyén gyülekezethez csatlakozók a gyülekezet előtt vallják meg, hogy felhagynak babonás praktikáikkal (ApCsel 19,18). Jak 5,16 arról beszél, hogy a gyülekezet tagjainak meg kell vallaniuk bűneiket egymásnak. Az Isten előtti bűnvallás szükségességére figyelmeztet az 1Jn 1,9.
Pál a Róm 14,10kk-ben idézi Ézs 45,23-at, mely szerint minden térd meghajol az Úr előtt és minden nyelv magasztalni fogja Őt. Ez az eszkhatológikus bűnvallás, amelyet minden embernek meg kell tennie Isten ítélőszéke előtt. Jézus a Mt 11,25k szerint a zsoltárok szóhasználatára emlékeztető kifejezéssel (Zsolt 86,12; 118,21; 138,1k) azért magasztalja Istent, mert üdvözítő akaratát a szegények és a kicsinyek előtt tárta fel.
A Fil 2,6-11 Krisztus-himnusza arról az egyetemes magasztalásról beszél, amelyben a megfeszített és felmagasztalt Krisztus részesül az idők végezetén. A magasztaló vallástétel tartalma: Jézus Krisztus Úr. Ezt a magasztalást a gyülekezet már most végzi, amikor Jézust Úrnak (kyrios) vallja (Róm 10,9; 1Kor 12,3).
A vallástétel speciális keresztyén értelmét azok az ÚSZ-i helyek világítják meg, amelyekben a Krisztus-vallástétel jelenik meg. Mt 10,32k par és Lk 12,8k szól a vallástétel szükségszerűségéről, illetve a Krisztus megtagadásának következményéről. Aki az emberek színe előtt nyilvánosan megvallja, hogy Jézushoz tartozik, azt Jézus magáénak vallja az utolsó ítélet idején a mennyei ítélőszék előtt, aki megtagadja, az kizárja önmagát az üdvösségből, a Vele való közösségből (vö. Jel 3,5). A Krisztusról valló vallástétel az ÚSZ-ben rövid és félreérthetetlen kinyilatkoztatása annak, hogy Jézusban Isten maga jelent meg. Ez a vallástétel teszi a keresztyént keresztyénné, s ez különbözteti meg a többi embertől. A vallástétel formája - ÓSZ-i analógiára (JHVH hu haelohim) 5Móz 4,35.39; 1Kir 8,60; 18,39; Zsolt 100,3 - Jézus nevének összekapcsolása egy méltóságjelzővel (Úr a Jézus; Jézus a Krisztus; Jézus az Isten Fia) (Jn 9,22; 12,42; Róm 10,9k; 1Tim 6,12; 1Jn 2,23; 4,2k; 4,15; 2Jn 7). Jézus Messiás voltának indirekt megvallása Keresztelő János bizonyságtétele: Nem én vagyok a Krisztus (Jn 1,20). A Jézusról valló vallástétel a hirdetett evangélium következménye (Róm 10,8kk), megtételére az ember csak a Szentlélek által képes (1Kor 12,3). János leveleiben arra esik a hangsúly, hogy a vallástétel alapján lehet megkülönböztetni az igaz tanítást a tévtanoktól (vö. DOKETIZMUS). Aki Krisztus valóságos testben való megjelenését nem fogadja el, az az Atyát is megtagadja (1Jn 2,2k). Timóteust a »sok tanú előtt« tett hitvallás megtartására Jézusnak Pilátus előtti hitvallására való emlékeztetéssel biztatja Pál (1Tim 6,12-13).
BG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me