A HERINGSIRÁLY. Larus fuscus L. 1758.

Full text search

A HERINGSIRÁLY.
Larus fuscus L. 1758.
[Larus flavipes M. & W. – Laroides melanotus, harengorum BRHM. – Clupeilarus fuscus BP. – Larus cinereus LEACH. – Larus argentatus MONTAG. – Leucus fuscus KAUP.]
Jegyei: hollónagyságú, valamivel kisebb, mint előbbi; az öregek-nagy evezői feketék, mindegyiknek hegye fehér, az első (leghosszabb) evező fehér hegye után fekete, azután fehér folt, a második evező, fehér hegyét kivéve, külső felén egészen fekete, ez utóbbi szárnyrajzával és kisebb termetével sárga lábaival különbözik a Larus marinus – tengeri sirály – fajtól, melyhez különben hasonlít. A fiatal madarak evezői barnásszürkefeketék. A tojó kisebb a hímnél.
Az öregek háta sötét palaszürke, egyébbként fehérek; csőrük sárga, az alsó káva szöglete piros, lábaik sárgák. A fiatalok háta szürkésbarna, minden toll igen világos szürkésbarna szegéssel, egyébként fehér alapszínük a fejen és nyakon szürkésbarnán hosszantfoltos, úgy a begy tája is; az alsótest oldalai ugyanily színben habosak; alsó és felső farkfedők fehérek, barnásszürke harántszalagokkal; a fark sötétbarna, végén keskeny fehéres szegéssel, tőben fehéres csíkokkal; lábak sárgás testszínüek; a csőr tőben piszkos sárgás, legnagyobbrészt szarubarna; szem barna, az öregeknél fehérsárga.
Mértéke: H. 51–53; Sz. 41–43; F. 14,2–16; L. 5,5–6,5; Cs. 4,5–5,3 cm.
Európa északi és legészakibb partvidékeit, főleg a Sarkkörön túl, lakja s különösen Norvégia halomszigetein, sziklapartjain nagy telepekben költ. Télre a délibb tengerpartokat, Földközi tenger szigeteit is felkeresi.
Hazánkban mondhatni, rendes átvonuló faj, tavaszkor ugyan ritkábban, őszszel azonban gyakrabban feltűnik vizeinken, kivált nagyobb tavainkon. Szeptember végén s október elején kerül legtöbbször szem elé. A Velenczei tavon majdnem évenként észleltem, de nevezetes volt az 1894. év, mikor okt. első harmadában, nap-nap után több darab tartózkodott ott – csupa fiatal – s okt. 7-én este hat óra felé valóságos vonulást figyelhettem meg. Kis időközökben apróbb, nagyobb csapatok folyton jöttek K-ről (a Duna felől) vagy egy órán át s legalább 300 db szállt el így fejem fölött. A madarak közül lőttem is, így a fajt illetőleg a tévedés ki van zárva. Kiszínezett öreg példányok ritkábban kerülnek,*
A Nemzeti Muzeumban van egy öreg 1817-ból Liptó-Szent-Miklósról s egy öreg 1875-ból a Fertőről. Ez utóbbit legújabb időben Larus affinis REINH. (nem REINCH.) határozták meg. Az affinis szerintem csak földrajzi fajtája a fuscus-nak, mely a typikus példányokat, a Dwinától kelet felé, helyettesíti. (Analogia szerint L. argentatus – északi, michahellesi – déli.) A fuscus-tól az affinis csak abban különbözik, hogy valamivel nagyobb, háta világosabb palaszürke s lábai otrombábbak. A különbség azonban – a sok átmeneti alak miatt – csak akkor dönthető el biztosan, ha fészkelő helyükön lövött példányokat vizsgálunk.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me