A VIHAR SIRÁLY. Larus canus L. 1758.

Full text search

A VIHAR SIRÁLY.
Larus canus L. 1758.
[Larus hybernus GM. – Larus procellosus BECHST. – Larus cyanorhynchus M. & W. – Laroides canus BRHM. – Larus cyanopus BECHST. – Larus Heinei Hom. – Larus citrirostris BRUCH. – Larus kamtsatkensis BP. – Gavia cana BP. Rissa nivea BAIRD.]
Népies nevei: kéklábu sirály, őszi halászmadár (Velenczei tó).
Jegyei: jó varjú nagyságú; az első evező fekete, második is fekete, de belső felén a tőnek eső rész a toll közepéig szürkés, mindkét evező hegye fekete, előtte azonban kerek fehér folt, mely a második evező belső felén kisebb, mint a külsőn (öreg); a fiataloknál a két első evező feketebarna, a második egyszínű, az első hegye fehér, a tollgerincz mellett mindkét felén egy-egy fehér szemalaku folt. Egészben az öreg fehérszinü, csak háta halaványszürke, télen fején, tarkóján szürkés vonalfoltocskákkal borított. A fiatalok feje szürkésfehér, a szem előtt sötétebb folt, tarkó és fej barnásan hosszantfoltos; hát és szárny szürkésbarna, a tollak töve sötétebb, szegése azonban világosabb; fark fehér, sötétbarna széles szegéssel; az erős csőr az öregeknél tőben sárgászöld, kampója sárga, a fiataloknál a kampó szaruszürke; az öregek lábai kénsárgák, a fiatalokéi sárgás kékesszürkék; szem barna. (Fejének képe: I. köt. IX. tábla).
Mértéke: H. 41–43; Sz. 36,2–40; F. 12,8–14,4; L. 5,1–6,2; Cs. 3,5–3,9 cm.
Közönséges madár Norvégiában, Oroszország északi részén, az Eszaki és Keleti tenger partjain, hol a mi danka sirályunkat helyettesíti. Magyarországon tavaszi és őszi költözködéskor mutatkozik; márcziusban, azután szeptemberben, október elején. Néha itt is telel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me