A műegyetem keletkezése

Full text search

A műegyetem keletkezése
Az egyetemen még nem tartottak magyar előadásokat, s a természettudományi tanszékek száma oly csekély volt, hogy egy-egy tanár kezébe két-három olyan szaktárgyat kellett összehalmozni, a melyeknek ma (a tudomány helyes és sikeresebb mívelhetése érdekében még mindig elég sok kivánni valót hagyó viszonyaink közt is) három-négy tanszéke van egyetemünkön. A műegyetem még a távol ködében rejtőzik. Megalapításának még a híre is alig dereng. Gr. Széchenyi István ugyanis az 1832–36-ik évi pozsonyi országgyűlésen terjeszti elő s viszi keresztül a rendek tábláján azon indítványát, melynek elfogadásával törvényjavaslat készűl polytechnikum alapítására. Sajnos, a törvényjavaslatot 1836-ban királyi válasz utasítja vissza, a mi Bezerédy Istvánt, Deák Ferencet és Beöthy Ödönt heves kifakadásra indítja. Már-már a terv elenyészése sejthető, midőn végre hosszú vajúdás után, 1844-ben, a szervezetet mégis szentesítik, de csak 1846 őszén nyílhat meg az az intézet, mely addig is, míg igazi polytechnikummá alakúlhatna, a nagy nádor érdemeinek megörökítésére József ipartanodának neveztetik.* (Az egyetem bölcsészeti karához tartozó mérnöki szak két éves folyamán ugyanekkor, t. i. 1846–47-ben már ötvennégy jelölt készűlt erre a pályára.)
Budapesti és mindez ideig egyetlen műegyetemünk keletkezése és fejlődése történetéhez szerfelett becses, levéltári kutatásokon alapuló adatokkal járultak: Szily Kálmán: »Műegyetemünk elhelyezésének kérdése 1836-tól 1882-ig« c. rektori beszédében (1883 november 25. Megjelent Budapest, 1884.). Kisfaludi Lipthay Sándor: »Adalékok műegyetemünk történetéhez« c. dolgozatában (Magyar Mérnök- és Építész-Egylet Közlönye. XXIX. köt. 1895.), valamint Wartha Vince 1897. szept. 22-ikén tartott rektori beszédében (Budapest, 1897.). Főkép újabb fejlődését tárgyalja Jámbor Gyula: »A felső oktatásügy Magyarországon« c. munka harmadik fejezetében, mely külön kiadásban is megjelent (Budapest, 1896.).
Ilyen, és még számos más bajok és hiányok mellett lehet-e csodálni ha nem volt, mert nem kinálkozott rá alkalom, vagy ha kinálkozott volna is, erőszakosan, mindenféle mesterkedésekkel megakadályoztatott, hogy oly közönség nevelkedjék, a mely ne csak sejtse, de öntudatosan át is érezze és föl is fogja, hogy minő fontosságú a nemzetre és közmívelődésére nézve a természettudományok sikeres művelése s a belőle fakadó ismereteknek elterjedése.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me