A magyar iskolázás első királyaink alatt

Full text search

A magyar iskolázás első királyaink alatt
Nemzetünk, az első százakban, a hon- és alkotmányszervezés nagy munkájával volt elfoglalva; természetes, hogy a kultúra terén sem Szt. István, sem utódai nem akartak újat alkotni, hanem elfogadták a szomszéd népeknél talált mintákat. Első királyunk előtt ily kitünő minta volt a N.-Károlyé, a frank nemzeti míveltség alapítójáé, ki Alcuin, a nagynevű britt szerzetes vezetése mellett Európában első szervezte a rendi oktatást, a fejedelmi (udvari) iskolától le a legkisebb kolostori iskoláig.
A külföldi mintára itthon felállított kolostori és apátsági iskolákban is a hét szabad művészetet (septem artes liberales) tanították, melyekről azt tartották, hogy minden tudásnak az összege, hogy némelyek sajnálkoztak Plátón, ki nem ismerte e művészeteket. Szerepök a bölcsességre vezetés volt, melyet egy hármas és egy négyes úton (trivium és quadrivium) eszközöltek. A trivium tárgyai: a grammatika, rhetorika, dialektika; a quadriviumé: muzsika, arithmetika, geometria, astronomia. Az egészet befejezte a theologia, melyet azonban az egyetemen vagy főiskolán tanítottak. Ily főiskolánk, úgy látszik, III. Béla koráig nem volt.
A plébániai vagy fárai iskolák helyettesítették a mai népiskolát. Szent István kora óta ezek a templomok függelékei, a keresztyén érzület melegágyai s az elemi ismeretek közlői. Főtantárgyuk a vallástan és erkölcstan, melyet rendszerint a papok tanítottak, mint ez iskolák felügyelői s sok helyt mesterei; továbbá az olvasás és írás. A betűírás ezekben az iskolákban a grammatika előcsarnoka volt. Írni azért is kellett tanúlni, mert az ipar fejlődtével a végzett segédnek tartozott az ura felszabadító levelet adni. Tanították továbbá a számvetést és éneket, ez utóbbit az istentisztelet kedvéért. Egyházi szertartásoknál, temetéseknél stb. az iskolásgyermekek karának már akkor is szerepe volt, s a tanulókkal való házaló éneklés, a régi időktől fogva egész a jelen századig, a tanítóknak mellékjövedelmet biztosított. A Margit-legenda is azt mondja az énektanulásról: »és kevés idennek utánna jól kezde tanolny és énekelny az egyéb kisded leányokkal«.
A nemesség gyermekei, a hadviselést tekintvén leendő foglalkozásuknak, ritkán jártak fárai iskolákba; de annál inkább tanultak bennök a nép gyermekei, úgy, hogy IX. Gergely pápa 1233-ban panaszolva írja magyarországi követéhez, hogy Magyarországon a papok közt sok a szolgai származású.
Az ország némely részében fárai iskolák pótolták a kolostori iskolákat is. Az erdélyrészi Szászföldön pl. nem is volt soha sem kolostor, sem kolostori iskola, csak egyházközségi iskola, mely azonban a politikai községgel egyet jelentett. Egyházi szabályzataik a XIV. századból úgy szólnak a tanítóról, mint egyházi egyénről, a plébánia kiegészítő részéről. Némely vidék plébániai iskoláinak volt kerületi felügyelője is: az esperes, ki időnként a tanítókat kellő utasításokkal látta el. Ily kerületi tanfelügyelőkről, kik a Szepességben működtek, tesz tanúságot egy 1439-iki oklevél. A XIV. és XV. században az egész országban fennállott plébániai vagy fárai iskoláink számát némelyek öt-hat ezerre teszik.
A középkor az oszlopos egyéniségek kora. Feltünik egy-egy kiváltó férfi, élére áll valamely intézetnek s azt vállaira emelve, egyénisége erejénél fogva híressé, kimagaslóvá teszi. Így történt, hogy Európa legrégibb főiskoláit: Salerno, Bologna, Párizs iskoláit, ú. n. Studiumait a XI. században egy-egy ily szellemi Herkules tette világhírűvé. A mi volt Constantinus az orvostanban Salernónak és Irnerius a jogtudományban Bolognának, ugyanaz volt Abelard a theologiában és bölcseletben Párizsnak. Maga a pápa (Innocentius) elismerte róla, hogy tudja mindazt, a mi a mélységes pokolban, de azt is, a mi a magasságos égben van.
A párizsi egyetem, mely magát a kereszténység napjának, az egyház világító tornyának nevezte, melynek theologiai doktorai az egyháznak az égboltozat fényét adják: kell, hogy mintául szolgált legyen Európa különböző országainak. Nem csoda, ha Párizs már a XII. században a különböző nemzetek tanulói színe-javának a találkozó helye; az európai szellemi míveltség központja, valóságos angyalvára, hová idegen népek, távol országok fejedelmei is szívesen küldték tanúlni gyermekeiket. Hazánkból a XII. században a Bethlen- és Bánfi-családok több tagja, s nehány kiváló szerzetes tanúlt ott.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me