Tanítás és tanulás a középkori egyetemeken

Full text search

Tanítás és tanulás a középkori egyetemeken
A művészetek (artium) fakultásán grammatikát, logikát, dialektikát (tehát egy részét a mai gimnáziumi tantárgyaknak): ez utóbbit Aristoteles könyvei alapján, a többi fakultásokon theologiát, jogot és orvostant. A tanítás főképen diktálásban állott; a tanulás pedig a leckék lejegyzésében és a betanúltak fölött való disputában.
Az íróeszközzel és jegyzőkönyvvel fölszerelt tanuló a tanterembe ment, s leült, még pedig a földre, mert még Párizsban is egész 1451-ig a tanulók szívesen ültek a szalmával behintett földön.* Ima után a tanár hozzá kezd a leckéhez, illetőleg olvasni kezdi az írott kézikönyv szövegét, lassan, mondatról mondatra, hogy a tanulók utánírhassák.* Az artium magister pl. diktálta Aristoteles valamely iratának latin fordítását.
Innen a Rue du Fouarre éppen a szalmával behintett tantermekről kapta nevét.
A diktálás nagy becsben állt, s midőn 1355-ben Párizsban be akarták tiltani a Rue du Fourreban majdnem fellázadtak a tanulók.
A szabad művészetek tanítása arra való volt, hogy előkészítsen a theologiára, mint a legliberálisabb tudományra, mely megszabadítja az emberi lelket minden bajtól. A theologia magisterei két csoportra oszolnak a szerint, a mint vagy a bibliát olvassák (biblici) vagy pedig Lombardi Péter dogmatikai szentenciáit (sententiarii). Ez utóbbi nehezebb mesterség volt, mert a hitcikkeket pro és contra vitatták. A theologiát olyformán tárgyalták, mint valami mennyei geometriát: puszta syllogismusok segítségével. Eme száraz és rideg logikai eljárás következtében a theologusok elfelejtették a papolást; nem birtak a szívhez szólni, a lelket meghatni. Üres szóvitákat folytattak ily kérdésekről: Milyen volt a paradicsom belseje? – Jézus teste be van-e ruhával fedve az Úrvacsorában? – Mit tesznek az angyalok testökkel, miután betöltötték abban földi küldetésöket? stb.
A jogi szak tanárai vagy a Corpus juris egyes könyveit magyarázzák, vagy pedig, mint az egyházjog mesterei (decretisták, canonisták), Gratin Decretaleit. A jogi szakma jól jövedelmezvén, tanárai szakítottak az egyházias élettel, a XIII. század óta nősűltek és teljesen laikus módon és fényesen éltek. E fakultáson is nagyon járták a vitatkozások.
Az orvosi szak magisterei Hippocrates és Galenus műveit olvasták; sok egyetemen a tanulókat e tanok megtartására esküvel kötelezték. A boncolás ritkaság volt; eleinte két évben egyszer, később évenként egyszer boncoltak. A páduai egyetem híres tanára: Montagnana eldicsekedett vele, hogy életében tizennégy boncolást végzett. Hiszen még Moličre korában is (XVII. század) a hullaboncolás valóságos ünnepi látványosság volt. Itt is nagyobb gondot fordítottak a disputákra, mint a leckékre, mert azt hitték, hogy az ember örökké tartó disputára született, s hogy a syllogismus kitünő szer még a betegségek ellen is.
A tanfolyam tartama a studium fontosságától függött. Ehhez képest legtovább tartott a theologia tanulása. Valaki lehetett a művészetek mestere (artium magister) 21 éves korában, jogi vagy orvosdoktor 26–27 éves korában, de a theologia doktora 35 éves kora előtt nem lehetett.
A disputákon (melyeket gúnyosan »kakas-viadalok«-nak is neveztek) jelen volt legalább egy magister (mint vezető), aztán a baccalaureusok és a tanuló-ifjúság. A baccalaureusok az egyetemek tanár- (magister) jelöltjei voltak, mely jelöltség az »artium facultas«-ról a többiekre is elterjedt. A sok kéziratmásolás és disputálás miatt e jelöltek rendkivül terhes életet éltek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me