BUDA-PEST

Full text search

BUDA-PEST
Buda és Pest vásárairól szólva nem egyetlen vásárhelyről kell megemlékeznünk, hanem mindazokról a vásárhelyekről, amelyek a történelem folyamán valamikor is voltak a mai Budapest területén. Buda és Pest talán a legszebben példázza, hogy milyen földrajzi tényezők a legalkalmasabbak vásárhely-vásárhelyek kialakulásához, fejlődéséhez. Mind Buda, mind Pest a Kárpát-medence központjában, Európa egyik legnagyobb folyója, a Duna mellett, rendkívül fontos átkelőhelynél, szárazföldi utak, síkság és hegyvidék találkozásánál települt, ősidők óta lakott területeken. Ezek a települések az árucsere szempontjából is fontosak voltak; a budai és pesti vásárok ilyen körülmények között nemcsak a két város, még csak nem is Magyarország, hanem a környező országok gazdasági és kulturális életében is jelentős eseményeknek számítottak. Egyébként meg kell említenünk azt is, hogy a Budapest története első kötetében Nagy Tibor (az őskortól a honfoglalásig) és Györffy György (az Árpád-korban) a főváros történetét igen szerencsésen a városfejlődés, az árucsere, a vásárok történetének keretében írták meg (Nagy T. 1973; Györffy Gy. 1973).
A honfoglalást követően Buda és Pest jelentősége azáltal is növekedett, hogy szomszédságában telepedett meg a vezéri törzs, majd pedig a 13. század folyamán Buda az ország fővárosa, a király székhelye lett. A vásárhellyé alakuláshoz nagy lendületet adott az árumegállítási jog is. A legkorábbi időktől fogva nyomon követhető a főleg élelmiszert árusító mindennapi piac mindkét helyen. Ezekből a piacokból fejlődtek ki a messze földön híres, a nemzetközileg is fontos vízi út és szárazföldi utak miatt kezdetektől fogva az ország határain túl is számon tartott budai, illetve pesti vásárok. Először, 1244-ben, Pest kapott városi szabadalmakat, benne vásártartási jogot is, mégpedig nagyon figyelemreméltó módon. IV. Béla az év minden napjára engedélyezett vásárt Pest városának. Nyilvánvalóan a mai értelemben vett piacokról volt szó. 1287-ben Buda évi 16 napos vásártartási szabadalmat kapott. A budai vásárok ügye azonban másként alakult. Az 1400-as években Budán évi egy országos vásárt és – a mindennapi piacok mellett – ötvenkét hetivásárt tartottak.
Már a török hódoltság előtt Pesten nagyobb jelentőséghez jutottak a vásárok, mint Budán. A pesti piac-vásártér a Duna partján alakult ki, ahová főleg hajókkal hordták az árut, úsztatták a fát, a halászok pedig bárkákból árulták a halat. Már ekkorra, a magyar középkor végére kialakult Buda és Pest környékén, a közelben egy élelmiszert termelő övezet, ahonnan akár naponta is, vagy csak a hetivásárokra, rendszeresen hordták föl az élemiszert, baromfit. Az állatvásár és a szekeres terményvásár is itt helyezkedett el, de korán, már a 15. században mindinkább kifelé szorultak a Kerepes felé tartó út és a városfalon kívül futó országút mentén. Budán két helyen alakult ki vásártér. Fent a várban és lent a Duna-parton. Ezekről a budai vásárokról írta Zolnay László (1969: 133–138), hogy a középkori Buda ünnepnapjai voltak. Az egész várost lázban tartották.
A török hódoltság alatt mind a pesti, mind a budai vásárok bizonytalanokká váltak a közbiztonság leromlása miatt, de azért igyekeztek megtartani őket. A piacok is elszegényedtek, kevés élelmiszert árusítottak itt a környékbeli parasztok. A kereskedelem újjászerveződött, Buda egyenesen a török kereskedelem egyik legfontosabb végpontjává formálódott. A kereskedelem a görögök, örmények, arabok, dalmátok, szerbek kezébe került. Elterjedtek a boltok, a duttyánok, illetve a boltokból álló csarsiák. A török kiűzése után elsőnek Pest állította vissza vásárait, már 1690-ben évi két, majd 1694-től évi négy vásártartásra szerzett szabadalmat. Ez a négy vásár maradt aztán a pesti vásározás alapja. Az első a József-napi vásár 679volt (március 19.). Tavaszi vásárnak is mondták. A következő vásár a Medárd-napi (június 8.), különös jelentőségre tett szert. Már csak kíváncsiságból is sokan jelentek meg rajta. A Medárd-nap közismert időjós nap lévén (ha Medárd napján esik az eső, akkor negyven napig esni fog, azaz rendkívül csapadékos, nedves, következésképpen hűvös nyár lesz), mindenki kíváncsian leste, hogy esik-e az eső vagy sem. A Medárd-napi vásár, amit nyár eleji vásárnak is mondtak, mindig nagy forgalmú volt, különösen sok külföldi jelent meg rajta. A János-napi vásár augusztus 29-én volt. Mindenki korainak vélte, nem tartották még igazi őszi vásárnak, sokan nyárutói vásárnak is hívták. Ez azért volt fontos mozzanat a vásár életében, mert a parasztok még nem tudták eladni terményeiket. Ekkorra a legtöbb helyen még el sem csépeltek, a takarmány vonatkozásában sem volt jó ez az időpont. A János-napi vásár hiányait, mulasztásait nagyban pótolta a Lipót-napi vásár (november 15.). Ez volt az igazi őszi vásár. Sok feljegyzés szól róla, a hagyomány is azt mondja, hogy Pesten november 15-e körül mindig jó idő volt. Az előzőleg rossz időjárás ekkorra rendszerint megjavult. Mindig nagy is volt a Lipót-napi vásár, tele mindenféle áruval, sok-sok vevővel. A Lipót-napi vásárt a télre való felkészülés jellemezte.
A 18. század folyamán a pesti vásárok oly nagyra nőttek, hogy teljesen háttérbe szorultak mellettük a budaiak. Forgalmuk mindinkább fokozódott; a vásár elkezdett differenciálódni. A Duna-part ugyan még hosszú ideig megmaradt piacnak-vásártérnek, de jelentős vásárrészek mind kijjebb-kijjebb települtek, főleg a már említett Kerepesi út (a mai Rákóczi út), de a városfalak külső oldala mentén is. A 19. század elejére az állatvásár (baromvásár) a Kerepesi út végére (a mai Köztársaság tér) került, a hozzá vezető út pedig vásárutcává, piacutcává alakult. Itt, a mai Kossuth és Rákóczi úton állt a kirakodóvásár, ahol főleg bőrárukat, csizmát, cipőt, szűcsmunkákat, textíliákat, vásznakat, gyolcsot, selymet, posztót, szövetet, illetve ezekből készített mindenféle ruhákat árusítottak. A kirakodóvásár egy része a Duna-parton maradt, itt rakodtak ki a fazekasok, üvegárusok, a háztartási cikkek és eszközök árusai. Itt, a part északi részén maradt a fapiac is. A főleg úsztatásból származó fát itt húzták partra és vagy nedvesen, vagy szárítás után itt árusították.
A mai Erzsébet teret-a pesti vásár növekedésére jellemzően – Újvásártérnek hívták. Számtalan bódéban itt árusítottak az élelmiszerárusok, a mindenféle zöldségesek, gyümölcs-, aszalványárusok, fűszeresek. Az Újvásártér Duna-parti részén állt a baromfipiac. A Molnár utca végénél, a Belvárosi plébániatemplom mögött a molnárok, pékek, kenyérsütő asszonyok, perecesek árultak. De itt voltak találhatók a szalonna-, füstölthús-árusok is. A közeli Rózsa téren a fésűsök, pipások, a Sebestyén téren a könyvkereskedők és a könyvkötők, a Kecskeméti utcában a zsidó rőfösök árusítottak. A mai Tanács és Múzeum körúton, az akkori Országúton is állt a vásár, itt is ruhaneműket, mezőgazdasági és kézműveseszközöket, szerszámokat, háztartási cikkeket árusítottak. A vásárok forgalmát nagyban növelték a mozgóárusok, a lacikonyhák, a fuvarosok, a fogadók sokasága. A pesti vásárok időpontjának meghatározásánál a szabadalomban közölt négy dátum úgy volt értelmezendő, hogy a vásárok egyenként 6-6 napig tartottak, és annak a hétnek a hétfőjén kezdődtek, amelyik hét tartalmazta a négy dátumot, a vásárhatárnapot.
Az ezek szerint évente 24 napon át tartó pesti vásárok – párhuzamosan a város fejlődésével, lélekszámának állandó növekedésével, a kézművesség, ipar és kereskedelem mind nagyobb kibontakozásával – a település központi intézményei lettek. A Pestre ellátogató idegenek, utazók, írók mindegyike lelkesedéssel írt róluk, s nagyságukról, forgalmukról hű képet festettek. Leginkább Schams Ferenc (1822) feljegyzéseit idézik, aki szerint a vásárok idején „szinte hihetetlen számú kereskedő, szatócs, kofa, házaló, vándor, kézműves és zsidó lepi el a várost. Húszezer szekér is érkezik, mintegy négyszer annyi igavonó állattal, s eladók és vevők hada vonul fel.” A pesti vásárokon volt a legnagyobb a szórakoztató rész. Képmutogatók, mutatványosok, bábszínház, cirkusz, állatsereglet, bűvészek, panorámák, panoptikumok, hipnotizőrök és egyéb szórakoztatók, aztán sütögetők, pecsenyések, lacikonyhások, tabernák, kocsmasátrak, török édességesek, kávésok, fánk- és pogácsasütők, palacsintások szállták meg a vásártereket, a vásárutcákat, a különböző vásárrészekhez közel eső helyeket.
A múlt század második felére, amikor a két város, Buda és Pest egyesülésével a budapesti agglomeráció megindult, a vásár tovább tagolódott. A piacok különösen szétszóródtak, s a város különböző helyein számos kisebb piac keletkezett. Részint ezekre hordta áruit a sok kofavonat és kofahajó, amelyek mintegy 60 kilométeres körzetből naponta szállították az élelmiszereket. Részint pedig a kiépített vásárcsarnokokba, ahol standjaikról árusították felhozott áruikat. Ezek az áru- vagy vásárcsarnokok az egykori nagy piacok helyén vagy azokhoz közel épültek fel, és maguk köré, kívül, a járdákon, tereken kis piacokat alakítottak ki.
680A modern nagyváros kiépülésével, a közlekedés átalakulásával, a város rendezése, szépítése következtében a vásárok is átalakultak. Először is a nagyipar, a nagykereskedelem kialakulásával vesztettek jelentőségükből. Szerepüket Budapesten is mindinkább a nagy boltok, üzletházak, áruházak vették át, melyek egy része már a múlt század végére szakosodott. Mígnem a vásárok, az állatvásárok kivételével – melyeket azonban messze kint a városközponttól helyezték el –, meg is szűntek. Ezek pótlására alakultak ki a budapesti árumintavásárok (Márciusi Vásár, majd Tavaszi Vásár, még később Keleti Vásár, Budapesti Árumintavásár), hogy aztán 1925-ben a Budapesti Nemzetközi Vásár intézményében megerősödjenek, állandósuljanak. Minthogy a BNV eredetileg a külföldi iparcikkek bemutatója volt, hamarosan megteremtődött a hazai ipar seregszemléjeként az ún. Őszi Vásár is.
A budapesti vásárok, hetivásárok országos jelentőséggel bírtak. Minden más vásár, árucsere-alkalom számára mérvadók voltak a pesti vásárokon kialakult árak. Az ország falvaiban, mezővárosaiban tartott hetivásárokon felvásárolt áruk tekintélyes része idejött, itt került eladásra. A pesti nagykereskedők, kereskedők viszont az ország legtöbb vásárán, hetivásárán megjelentek, hogy ott eladják áruikat a kiskereskedőknek, boltosoknak, kisiparosoknak. Ők végezték az anyagellátást.
A pesti vásárok, hetivásárok, sőt a mindennapi piacok is az interetnikus kapcsolatok létrejöttét segítették. Az itt megjelenő sok külföldi, német, cseh, olasz, szerb árus és vevő mellett állandó árucsere-alkalmai voltak a felvidéki szlovákoknak, a Pest környéki sváboknak, a Duna menti szerbéknek, az erdélyi románoknak, a ruténeknek, a horvátoknak, az ország valamennyi nemzetiségének. Holott, a múlt század végéig maga a város is jelentős német és kisebb számú, de az árucserében fontos szerepet betöltő szerb lakossággal bírt. Budapest magyarosodásában a pesti piacokon, hetivásárokon és vásárokon nagy számban megjelenő alföldi, dunántúli, kisalföldi magyaroknak, illetve ezeknek az árucsere-alkalmaknak nagy szerepük volt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me