MALÁTÁVAL KÉSZÜLT ÉDES SÜTEMÉNY

Full text search

MALÁTÁVAL KÉSZÜLT ÉDES SÜTEMÉNY
A maláta mesterségesen csíráztatott gabonamag. A sörkészítésnél használatos régóta, ahol a cefrézésnél a maláta cukrosító hatását értékesítik. Ilyen hatóanyag (enzim) a csíráztatás során képződik és a keményítőt cukorképződés mellett bontja fel. A maláta középkori eredetű magyar neve szalad. Annak a malátázott gabonával készült édes parasztsüteménynek, amelyet egyelőre a késő 18. század óta ismerünk, egyik neve pedig szalados. Köznyelvi elnevezése nincs. Első ismert említése rendkívüli helyzetben történt. Laptudósító 1793-ban a Sopron megyei Lócs községből aratás idején való hosszú esőzésről számolt be, amikor a gabona a keresztben kicsírázott. Erről jutott eszébe a sütemény: „A’ki szereti: bezzeg most ehetik elég szaladost. Így neveztetik az a’ pép neme, mellyet ki-tsirázott búzából készítenek” (Magyar Hírmondó 2/1793: II. félév 230).
A maláta cukrosító hatását kihasználva nemcsak nálunk, de másutt is, így például DNy-Finnországban, sütöttek édes süteményt. Magyarországon ilyen sütemény a Kisalföldön és Észak-Dunántúlon, az Alföldre a Tiszántúlig benyúlva készült, másutt teljesen ismeretlen. Hozzá otthon egyféle (rozs, búza) vagy keverék gabonát csíráztattak (előbbi-ek és árpa). Tapasztalatból tudták, hogy ez a leghatásosabb akkor lesz, amikor a levélcsíra mintegy másfélszer akkora, mint a mag hossza. Innen kezdve kétféle eljárás következett. Vas megyében nagyobb összefüggő területen, a Duna-kanyarban és Kunhegyes– Kisújszállás–Túrkeve vidékén szűkebb övezetben a malátát megszárították, malomban lisztté őrlették (csírás liszt). Ebből a lisztből közönséges vízzel tésztát kevertek. Nyugat-Dunántúlon ez a terület egybeesik a tészta szalados elnevezésével. A másik eljárásnál a malátát nedvesen mozsárban megtörték, később húsdarálón darálták meg. A törmeléket langyos vízben mosták-kiáztatták (csírás lé). Ezzel a lével közönséges rozs- vagy búzalisztből tésztát kevertek (MNA VI. 377. térkép). Ennél az eljárásnál a kész tészta elnevezései nyugatról kelet felé kőtés, kőttes, biracs, csiripiszli, méra és az Alföldön csíramálé. Orosházán a szalados elnevezés az elődök nyugat-dunántúli származására utal (MNA VI. 378. térkép). A tésztát mindkét esetben vékony rétegben cseréptepsibe tették és kemencében megsütötték. Sütése ugyanannyi időt igényel, mint a nagy kenyereké. Az eredmény 529kifejezetten édes ízű sütemény. Elég ragacsos, a tepsiből nem szedték ki, így akkor is közös cseréptepsiből ették, amikor az egy tálból evés már nem volt mindennapos. Helyenként sütötték olykor közönséges lisztből gyúrt vagy kelt tésztahéjba helyezve is a kemence fenekén.
Miután a parasztság a 20. század előtt nem cukorfogyasztó, a magában megédesedett malátás tészta a hétköznapok első vagy egyik első édes süteménye volt. A téli időszak köznapi étele, tele kemencényit sütöttek belőle egyszerre. Mivel zsírtalan, fogyasztása elsősorban az adventi és húsvét előtti böjti időszakokhoz kapcsolódott. B-, D- és E-vitamin tartalma igen magas. Sütése az első világháború után egyre ritkább, de még az 1960-as években is előfordult. Cegléden 1995-ben háztól kínálták (apróhir-detésben).
Mivel nevében az Alföldön (csíramálé) benne van az édes kukoricasütemény (málé) elnevezése, arra gondolhatunk, hogy a malátával készült édes sütemény nem itt, hanem a kora újkorban az északnyugati országrészen alakulhatott ki. Szomszédságunkban egyedül a nyugati szlovákoknál volt szokásos (keltys néven).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me