Vizsgálatok aldehidcsoportú vegyületekkel

Full text search

Vizsgálatok aldehidcsoportú vegyületekkel
A kén oxigénvegyületei közül a hidrogén-szulfitnak aldehidekkel képezett reakciója a szerves funkcióscsoport analízisnek érdekes lehetőségeihez vezetett. Az aldehidcsoport és a hidrogén-szulfitcsoport közötti reakció reverzíbilis. A termék stabilitása kisebb, mint a hidrazinnal vagy a hidroxil-aminnal képezett kondenzációs terméké. A hidrogén-cianiddal a savnitril képződése viszont egyirányú és stabil termékhez vezető folyamat (20).
 
R-CH(OH)SO-3 + CN- =
= R-CH(OH)CN + SO2-3(20)
 
Az aldehidek új meghatározása az említett reakcióra épült. A meghatározáskor az aldehid-hidrogén-szulfit irreverzíbilis képződéséhez a szulfit nagy fölöslege szükséges. A fölösleg gyors jódos oxidálását követően, az aldehidhidrogén-szulfitot cianiddal irreverzíbilisen megbontva, az aldehiddel egyenértékben felszabadult szulfitot lehet mérni. E módszer analitikai jelentősége a különböző oxidációs folyamatokban képződött aldehidcsoportnak mint reakcióterméknek a mérésében volt.
A polcalkoholok, cukrok, cukoralkoholok, cukordikarbonsavak, aldonsavak, amino-glikolok, amino-hidroxil-karbonsavak perjódsavval oxidálva az ismert Malaprade-reakcióban aldehidcsoport képződésével reagálnak (21, 22).
 
CH2OH – (CHOH)n – CH 2OH + (n + 1)IO-4=
 
= 2CH2O + nHCOOH + (n+1)IO-3 + H2O(21)
 
CH2OH – CHNH2COOH + 2IO-4 =
 
= CH2O + NH3 + CO2 + HCOOH + 2IO-3(22)
 
A reakcióhoz szükséges perjódsav mennyiségének alapján az irodalomból is ismert meghatározással azonban – nagyobb molekula esetén – nem kapunk pontos felvilágosítást a folyamatról. A reakciótermékek mennyiségének mérése viszont ezekben az esetekben is néha szelektív módszerekhez vezetett. A reakciótermékek mérésére épülő eljárásoknak az is előnyük, hogy a lassú oxidációs folyamatok is alkalmasak analitikai célokra.
A vázoltakat néhány kutatási eredmény jól személted. A glicerin, a mannit és a szorbit perjodátos oxidációjának terméke mindhárom esetben két mól formaldehid. A szekunder alkoholcsoportokból képződő hangyasav móljainak száma viszont glicerin esetében 1, mannit és szorbit esetén 4.
A hidroxil-karbonsavak közül a citromsav a borkősav mellett a reakciótermékek alapján egymás mellett is mérhető, mivel a perjodátos oxidáció sebessége eltérő. Alkoholos foszforsavas közegben a borkősav első lépésben glioxilsavvá oxidálódik, miközben a citromsav még nem oxidálódik. A glioxilsav aldehid-csoportja alapján a borkősav menynyisége meghatározható.
A glicerin-aldehid terminális aldehidcsoportja analitikailag nem hasznosítható sebességgel reagál a hidrogénszulfittal. A perjodáttól viszont gyorsan reagáló formaldehid és hangyasav képződik.
A szénhidrátok perjodátos oxidációja több szempontból is érdekes. A glükóz oxidációjakor az egyetlen terminális primer alkoholcsoportból 1 mól formaldehid, a molekula többi csoportjából 5 mól hangyasav képződik. E reakció sebessége savas közegben lassú, a pH emelésével azonban gyorsul. A fruktóz és a perjódsav közti folyamat vizes oldatban nem egyértelmű. Alkoholos foszforsavas oldatban lelassul, de egyértelműen 2 mól formaldehid és 1 mól oxi-metil-glioxál képződik.
A di- és poliszacharidok közvetlen redukcióképessége kisebb. Éppen ezért bizonyult célravezetőbbnek a Malaprade-reakció termékeinek alapján a meghatározás. Általában a kevésbé erélyesebb oxidációk a célravezetők, mert ilyenkor egy közbülső termék kvantitatív képződése jobban biztosított. E vizsgálatokból az is kitűnt, hogy a di- és poliszacharidok perjodátos oxidációjakor keletkező polialdehidek közül nem valamennyi aldehidcsoport reakcióképes. Szterikus okok folytán ugyanis egyes poliszacharidokon a képződött aldehid a közeli primer alkoholcsoporttal acetálkötést hoz létre.
A vicinális amino-hidroxil-karbonsavak közül például a szerint és a treonint szintén reakciótermékeik alapján lehetett mérni. Az előbbi esetben formaldehid és ammónia, az utóbbi esetében az acetaldehid és az ammónia a reakció végterméke. Az ammónia desztillációs izolálást követően mérhető. Az eljárás során lúgos, majd gyengén ecetsavas közegű perjodátos oxidációval az acetaldehid, illetve a formaldehid mellett a képződő glioxilsav szén-dioxiddá és hangyasavvá oxidálódik, az acetaldehid, illetve a formaldehid nem reagál.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me