KŐOLAJFELDOLGOZÓ MUNKÁSSÁGA: A VARGA-FÉLE HIDROKRAKK-ELJÁRÁS

Full text search

KŐOLAJFELDOLGOZÓ MUNKÁSSÁGA: A VARGA-FÉLE HIDROKRAKK-ELJÁRÁS
Varga kutató munkásságában jelentős szerepet játszanak a motorhajtó anyagok vizsgálatai. A kőolaj feldolgozás körébe vágó kérdésekkel a harmincas évek elején kezdett foglalkozni, amikor Erdély Sándorral, később Nyúl Gyulával közös vizsgálatai hívták fel a figyelmet a motorhajtó anyagok előállításának és finomításának fontosságára. Kutatásait a felszabadulás után folytatta, és 1951-ben a dunántúli kőolaj benzinpárlatainak dehidrogénezését, 1952-ben a benzinpárlat dehidrociklizálását 300 atmoszféráig terjedő nyomáson vizsgálta Rabó Gyula és Zalai András asszisztálásával. Varga munkatársaival, Hesp Vilmossal, Kocsis Évával és Szebényi Imrével hasonló kísérleteket végzett, amikor a nagylengyeli kőolaj gázolajpárlata kén vegyületeinek termostabilitását, valamint a kőolajpárlat kénvegyületeire lebontását katalitikus hidrogénezéssel tanulmányozta.
A második világháború után hazai olajkutaink fokozatos kimerülésével lehetett számolni, és az ország motorhajtóanyag-problémája ismét napirendre került. A kérdés megoldására Varga József vállalkozott, és a Péti Nitrogénművek területén maradt régi telepen, új kutatógárdával kísérletekbe kezdett. Az 1951-ben létrehozott Nagynyomású Kísérleti Intézet élén az a cél lebegett szeme előtt, hogy olyan eljárást dolgozzon ki, amely a hazai adottságok mellett megvalósítható. Nyersanyagul a barnaszénkátrányt választotta, melynek hidrogénezése a szeneknél vagy kőszénkátrányoknál alkalmazott 300 atmoszféránál kisebb nyomást igényelt. Páratlan érzékkel megtalálta a lehetőséget, hogy korábbi aromatizáló és hidrogénező tapasztalatait egy eljárásban hasznosítsa; így jutott el az ún. „hidroaromatizáló” eljáráshoz. E technológia ipari bevezetését azonban szükségtelenné tette, hogy ugyanabban az időben feltárták a nagylengyeli olajmezőt. Az új olaj viszont kevés motorhajtóanyagként felhasználható párlatot tartalmazott. Ezért a fő feladat az lett, hogy olyan feldolgozási módot keressenek, amely lehetővé teszi a nagy aszfalt- és kéntartalmú kőolajból jóminőségű, motorhajtó anyagpárlatok átalakítását.
Először tetralinból felszabaduló hidrogénnel kísérelte meg Varga a nagylengyeli olaj aszfaltjait hidrogénezni. Ezek a vizsgálatok elvi tudományos jelentőségűek, mert az ún. „hidrogén-transzfer”-reakciók kísérleti feltételeire derítettek fényt. Sokkal nagyobb volt a gyakorlati siker, mivel beigazolódott, hogy ezek a nagy aszfalttartalmú kőolajok, a hagyományos hidrogénező technológiában szükséges 700 atmoszféra nyomás helyett, már 70 atmoszféra nyomáson is motorhajtóanyagokká bonthatók, a nagynyomású hidrogénezésnél lényegesen kisebb hidrogénfogyasztás és gázfejlődés mellett. Ezt a „hidrokrakkolás”-nak nevezett új eljárást Varga-eljárásnak nevezték el halála után, az eljárás értékesítésére alakult Magyar–Német Varga Tanulmányi Társaság első igazgatója, W. Uhlmann professzor javaslatára.
Varga József élete főművét, a hidrokrakkolást Eljárás aszfalttartalmú nyersolajok és egyéb, aszfalttartalmú, hidrogénben szegény anyagok feldolgozására motorhajtóanyagokká címmel 1953. december 31-én jelentette be, és arra az Országos Találmányi Hivatal 142 997. szám alatt szabadalmi védelmet adott. Az alapszabadalmat még két pótbejelentés követte. A szabadalmak kidolgozásában Rabó Gyula, Zalai András és Steingaszner Pál vettek részt, akikhez később Székely András is csatlakozott. A hidrokrakk-eljárás megvalósításában nevezettek mellett Károlyi József és a NAKI munkatársai is közreműködtek.
Nagy jelentőségű eljárása lényegét Varga egy 1954-ben adott interjúban így foglalta össze: „A nagy aszfalt- és kéntartalmú nagylengyeli kőolajat egy érdekes megfigyelés alapján, mondhatni egy újabb munkaelv megállapítása útján sikerült igen jó minőségű kőolajjá változtatni. Ehhez a módszerhez félannyi hidrogénre van szükség, mint a klasszikus hidrogénező eljáráshoz, és mindössze 60–70 atmoszféra nyomásra, tehát a kőolajiparban széltében használt nyomás itt is elegendő. Mi megváltoztattuk a kőolaj sajátosságait, az aszfalttartalmát lebontottuk olajokká, így a benzin- és gázolajhányadot lényegesen fokozni tudtuk. Amíg atmoszférikus desztillációval ebből a kőolajból csak 20–22%-os párlatot sikerült előállítani, addig a mi munkamódszerünkkel közel 70%-ra sikerült a motorhajtásra alkalmas anyagok mennyiségét felfokozni.”
A hidrokrakk-eljárással 2% hidrogén felhasználásával a nagylengyeli nyersolajból 80–85% fehérárut termeltek kb. 10–15% vákuumlepárlási maradék és jelentéktelen kokszképződés mellett. Az addig ismeretes feldolgozásoknál ugyanakkor a vákuumlepárlás kb. 48% és a késleltetett kokszolás mintegy 65% fehéráru kitermelését tette lehetővé. A termékek minősége is sokkal jobb, a hidrokrakkolásnál a gázolaj kéntartalma kisebb, mint 0,1%, a lepárlással vagy a késleltetett kokszolással előállított gázolajé pedig 1,8%. Az eljáráshoz szükséges üzem olcsóbb, mint a nagynyomású üzem, mivel a kisebb nyomáshoz kevésbé ötvözött acélokból készült reaktorok, csővezetékek stb. kellenek.
Ezek az eredmények még a széncseppfolyósítás szülőhazájában, Németországban is nagy feltűnést keltettek. A tudományos világban betöltött szerepére vonatkozólag hivatkozunk R. Birthlernek, az Erdölverarbeitungswerk Schwedt igazgatójának megállapítására, mely szerint a hidrogénezésben a világon két nagyszerű gondolat született: egyik a platforming, másik pedig Varga professzornak a „nascens hidrogénnel” való hidrogénezésnek a kezdeményezése és kidolgozása.
Az eljárás technikai részleteinek tisztázását a NAKI pétfürdői telepén 1954–1955-ben végezték a nagylengyeli kőolajnak, valamint egy Böhlenből származó barnaszénkátránynak a feldolgozása során. Ezt követő nemzetközi megállapodás alapján Böhlenben 1956 őszén egy évi 120 000 tonna (1 t/h) kapacitású üzemmel a Varga-hidrokrakk-eljárás első nagyüzemi kísérleteit sikeresen lefolytatták. 1960-ban ugyanott sor került a második nagyüzemi kísérletre, amikor is 42 000 tonna szovjet benzinmentes nyersolajmaradékot dolgoztak fel. Az eredmények meggyőzően bizonyították, hogy a Varga-eljárás nagyüzemi megvalósításra alkalmas, ezért elkészítették egy évi 2 × 500 000 tonna kapacitású Varga-üzem típustervét és modelljét.
Varga professzornak a hidrokrakk-eljárás kidolgozásával szerzett érdemét nem kisebbíti, hogy utólag a hazai motorhajtóanyag helyzet a nagylengyeli olajmezők elvizesedése és a Volga-vidéki olaj importja következtében gyökeresen megváltozott. A Varga-eljárás kimunkálása során szerzett technológiai és gépészeti tapasztalatokat halála után is messzemenően felhasználták, és ma is értékesítik. Így a BME kémiai technológia tanszékén és a NAKI-ban 1954-ben elkezdett glükózoldat nagynyomású hidrogénezésével az ipar érdeklődésére 1959-ben újra foglalkoztak, és ez új, korszerű szorbittechnológia kidolgozására vezetett, melyet 1962-ben üzemesítettek a Péti Nitrogénműveknél évi 1000 tonna kapacitással. Ugyancsak Varga irányításával kezdték meg a trigliceridek hidrogénezési kísérleteit zsíralkohol előállítására. Sikerült is új eljárást létrehozni. Az ő terveinek megfelelően kezdett furánkémiai kutatások is 1959-ben a furfurilalkoholt előállító eljárás megszületéséhez vezettek, mely több évi kísérleti gyártás után 1965-ben Péten realizálódott.
A sikerek felsorolását folytathatnók, de e néhány kiragadott példával illusztrálni akartuk, hogy Varga József tudományos eszméi tovább élnek és ma is hatnak. Az ő mérnöki szemlélete, kutatási metodikája érvényesül munkatársain, és azok tanítványain keresztül az ipari kutatóintézetekben éppen úgy, mint a tanszékeken vagy a halála után alapított MTA Műszaki Kémiai Kutatóintézetben. Alkotásai katalizáló hatása a technológiai szemlélet terjedésében maradandónak bizonyult. Mi elsősorban ebben látjuk Varga József tudománytörténeti jelentőségét. A kor, amelyben élt, számos új gyakorlati és elméleti problémát vetett fel. Magyarországon elsőnek Varga szerez be autoklávot és a nagynyomású technológiát a hazai kémiai technológiában meghonosította; minden további eredménye ebből származik. Így lett az ásványolaj-feldolgozás a magyar kémiai technológiai kutatások legfontosabb iránya, és hogy ezen a téren nemzetközileg ismert eredmények születtek, abban Varga professzornak kimagasló érdemei vannak. Ahogyan a kénhidrogén-effektus reakciójában részt vevő katalizátor „él”, formálódik, hat, ugyanúgy intuitív képessége állandóan keres és talál egyre újabb megoldásokat. A hidrogénezés hagyományos technológiája helyett például a hidrokrakk-eljárást alkotta meg. Varga életműve egyetlen töretlen alkotói folyamat, és ebből következik, hogy a kénhidrogén-effektus és a hidrokrakk-eljárás sem két egymástól független dolog.
A másik, amiben Varga József különbözött elődeitől és kortársaitól, hogy tudománytörténetünkben ő volt az első, akinek felfogásában a kémiai technológia integer tudomány, melynek saját principiumai és ezekből következő törvényei vannak. Szerinte a vegyészmérnök tevékenysége egyre jobban a vegyi termelés fő folyamatára koncentrálódik, ez a vegyészmérnök önálló működési területe, és a kémiai technológia az a tudomány, amely e működés tapasztalatait összegezi. A kémiai technológiát tehát nem a fizikából vagy a kémiából kell származtatni, hanem a termelési tapasztalatokból kell a szükséges elveket leszűrni és a kémiai technológiában alkotó módon alkalmazni. Az integer kémiai technológia tudományát előtte még senki sem dolgozta ki. Varga azt tervezte, hogy majd ha nyugdíjban lesz, ezzel foglalkozik, és megírja a kémiai technológia elveit, irányzatait. Örök kár, hogy korai halála megakadályozta ebben.
Szellemi hagyatéka e területén tanszéki utóda, Korach Mór akadémikus, sikeresen munkálkodott, amikor feltárta a kémiai technológiának mint a vegyipar gyakorlati tudományának törvényszerűségeit. És megkezdődött a MÜKKI keretében a világon először, az egész vegyipari üzemi folyamat rendszertani vizsgálata, a folyamattan kialakítása, amelynek feladata egy egész vegyipari üzemi technológia teljes műveletsorozatának tanulmányozása. Ezek az eredmények Varga Józsefet igazolják, aki korát meghaladó előrelátással kijelölte a kémiai technológia feladatait, melyek mindmáig újraéledő és bizonyos mértékben nyitott kérdések. Kutató tevékenysége, ízig-vérig műszaki szemlélete a tudatos mérnöki cselekvés egységében példamutató. Alkotásai, eredményes munkássága és emberi tulajdonságai révén személye klasszikussá magasult. A múlt pozitív értékeinek megőrzése és folytatásának szükségessége feladatul tűzi ki a ma és a jövő mérnökeinek Varga József szellemi hagyatéka gondozását, követését.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me