Társas élet.

Full text search

Társas élet.
A székelység mai társadalmi állapota általában egyezik a magyar társadalmi élettel, de vannak külön sajátságai is. A székely nép általában szorgalmas és takarékos. Az ősi földhöz szívósán ragaszkodik, ezért oly eldarabolt a földbirtoka is. Életmódja egyszerű, s ezért még sulyos körűlmények között is képes anyagilag gyarapodni. Kisebb vállalatokra van üzleti szelleme, s apróbb dolgokban okosan ki tudja számítani hasznát. Viszont kockázatos vállalatokba semmi szín alatt sem bocsátkozik. A székely hazaszeretetének igazi alapja a haza földje, a melyhez egész a végletekig ragaszkodik. E ragaszkodásából származik szegénysége, de legfőbb erénye is.
Hogy csekély birtokán s nem épen termékeny földjén kezdetleges gazdasági rendszere mellett is meg tud élni, azt részben a székely nő ügyességének és munkaszereteténék köszönheti. A székely asszony követi férjét a mezőre s együtt dolgozik vele kora tavasztól késő őszig minden gazdasági munkát.
Családi élete általában bensőséges és tiszta. A családapa háza népét „cselédeim”-nek mondja, rendesen nevökön szólítja és tegezi. A nő férjét „uram”-nak nevezi és „kijed”-nek (kegyelmed) szólítja. Az ifjabbak az idősebbeket mindig „kijed”-nek szólítják, s még testvérek közt is magázza az ifjabb az idősebbet. A gyermek szüléit „apám uram”-nak vagy „éd’s (édes) apám”-nak, „anyám asszony”-nak „éd’s (édes) anyám”-nak mondja. Tisztelő megszólítás a „bátyám uram”, „néném asszony”, melyhez gyakran az „ő kijemé”-t is hozzá teszik. Így tisztelik az apát is: „apám uram ő kijeme”.
Az egymásnak nyújtani szokott kölcsönös segítség vonzó színezetet ád a székely népéletnek. Egyik szép példája ennek a kaláka. Ez abban áll, hogy az egy útcza- vagy az egész falubéliek valamely sürgős munka esetén segítségre meghívatnak. Minthogy ez kölcsönbe megy; senki sem szokta kivonni magát alóla. A gazda munkaközben csak kenyérrel és pálinkával kinálja meg a kalákásokat, de a munkát nagy lakoma és rendszerint táncz követi. Az aratókalákát zeneszó élénkíti. Szép jele az egymás sorsa iránti érdeklődésnek a radina vagy paszita is, a mi abból áll, hogy a gyermekágyból üdűlő asszonynak ismerősei annyi jóféle ételt hordanak össze, hogy egy lakodalmi ebéd is kitelnék belőlük. Lakomával ünnepelik a keresztelést is. A keresztszülők egymást egész életőkön át kölcsönösen komám uramnak és komám asszonynak szólítják a megkülönböztetett szeretet és barátság jeléűl. Meglett korúak temetése után lakomát, úgy nevezett torozást szoktak tartani. Lakoma közben, soha sem hiányzik a pohárköszöntés. A köszöntésnek, ha alkalmi tárgya nincs, legközönségesebbű alakja ez: „Adjon Isten erőt, egészséget s békességet!”
A székely fiatalságnak legkedvesebb időtöltése a vasárnapi táncz és téli estéken a fonó vagy guzsalyos. A székely humor oly áradattal, az élczelő kedv oly szikrázva sehol sem nyilatkozik, mint ily helyeken.
Az ifjúság szórakozásához tartozik a húsvéti öntözés is. Húsvét-hétfő reggelén fiúk, legények rózsavízzel szokták megöntözni a leányokat, kik ezt piros tojással viszonozzák. Előfordúl azonban az öntözésnek régi, kissé erősebb formája is, hogy a legények a leányokat a kúthoz viszik és ott bőrig áztatják. „Hadd legyenek firissek, egészségesek!”
A serdűlő ifjúság nyári mulatsága vasárnaponként a czizefutás, labdázás, kótyázás, hintázás, lipinkázás, karikadobás, ödögkerék, künn a bárány, benn a farkas.”
Legérdekesebb és legszebb társas ünnepe a székelynek a lakodalom. Szereplői a vőlegényen, menyasszonyon és az örömszüléken kivűl a násznagy, násznagyasszony, a vőfély és a nyoszolyóleányok. Főbb mozzanatai: a kikérés, a jegyváltás, az esküvő, a lakodalmas menet (melyben a hozományt zeneszó mellett négy-ökrös szekér viszi), a kontyozás, a lakoma, táncz és pár nap múlva az új asszonynál a kárlátás (első látogatás).
Külső megjelenése a székelynek általában szerény, noha főként az aranyosszéki és háromszéki székely külsején első tekintetre is meglátszik a férfias önérzet. A csíkiak s általában a hegyesebb vidékeken lakók szőkék és szálasabbak. A többiek barnábbak és középtermetűek. Csontrendszerök ép és jól kifejlett. Inkább soványak. Kövérebb termetű csak ritkán fordúl elő köztük. Ugyanez mondható a munkában edzett nőkről is, kik közül kiválóan szépek Udvarhelymegyében a Nikó mentén találhatók.
A székelynek szellemi és erkölcsi világa is, egyezik külsejével. Bátor, eszes és gyors fölfogású, sőt furfangos is, ki könnyebben szed rá másokat, mint a hogy magát rászedetni engedi. Nem ok nélkül tartják, hogy a székelynek két esze van. Ő maga mondja, hogy „Egyik eszemmel azt gondôtam, hogy ëmegyek, a másikvâ mégis azt gondôtam; nem megyek.” Szeret kitérően, föltételesen, kétértelműen, sőt rejtvényszerűen válaszolni: „Honnan jőn atyafi?” – Hazúlról. „Itthon van-e a tisztéletes úr?” – Tennap itthon láttam. – Nagyon szeret okoskodni, sőt pörlekedni is. Általában a becsűletre sokat adó, tisztességtudó, rendszerető, józan és vallásos nép. A veszekedést és a verekedést nem keresi, de ha megsértik, sérelmét nem hagyja megtorlás nélkűl.

Székely mátkapár.
Szinte Gábortól
Ez erkölcsi tulajdonságai mellett romlatlan életereje és szaporasága teszi e népet a magyar nemzet egyik legbecsesebb alkotórészévé. Az erdélyrészi magyar nyelvszigetek és a városok magyarsága a százados viszontagságok között bizonyára nem tarthatta volna fönn magát, ha az erős tömegű székelységre nem támaszkodhatott volna s ha a Székelyföldről folyton tartó kitelepűlés nem erősítette volna értelmiségi, iparos, sőt gazdálkodó rétegeit is. Életerejét nyelvének épségben való megtartása is igazolja. Nem mutatható ki a Székelyföld egyetlen pontján sem, hogy ott a magyar nyelvhatár összébb húzódott volna. Ellenkezően, ő olvasztotta be a közéje, vagy földjének széleire letelepedett idegen kisebbséget, sőt egyes helyeken, mint pl. Brassóban, többé-kevésbbé hódítólag lépett föl.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me