Mezőgazdaság és állattenyésztés.

Full text search

Mezőgazdaság és állattenyésztés.
A Seeberg éjszaki lejtőjén, 1.012 méternyire a tenger színe fölött, mindjárt ama zarándok-út mellett, mely az Aflenz-völgyből Mária-Czellbe, a híres búcsújáró helyre vezet, az aflenzi Staricze sziklás meredekségeinek zord és mégis bájos erdei magányában még e század második tizedében is ott állt egy egyszerű alpesi birtok, fából ácsolt házaival. Ma a „Brandhof” áll e helyen, melyet 1818-ban a feledhetetlen János főherczeg emeltetett az egyszerű parasztmajor helyére s azt az akkori időkhöz képest jól rendezett, mintaszerű havasi gazdasággá tette. E helyről valósítá meg a nemes habsburgi sarj a mezőgazdaságra vonatkozó újító terveit, innen adott határozott irányt a mezőgazdaság emelést czélzó törekvéseknek azzal, hogy megalapítá a tartomány minden kerületére kiterjedő stájer mezőgazdasági egyesűletet. A mezőgazdasági előhaladás Stiriában innen nyeré minden ösztönzését, innen vevé a példát évtizedeken át. S ha a javítások e hatalmas ösztönzés daczára mégis csak oly lassan tudtak magoknak útat törni a mezőgazdaságban, annak a tartomány sajátszerű körűlményeiben keresendő az oka.

A Brandhof.
Mühlbacher Ferdinándtól
A mezőgazdasági foglalkozás tiszta jövedelme Stiriában, nagyban és egészben véve, jelentéktelen, mivel a mivelési és termelési költségek aránytalanúl magasak, részben már a tartománynak hegyes volta miatt is, mivelhogy a gazdaságilag művelt 1,019.544 hektárnyi területnek csak 15 százaléka esik a sík földre. Ehhez járúl, hogy a megmívelt földek talaja a síkságon nagyobbára kő-törmelékes, míg a halmos és hegyoldali fekvésűek leginkább nehéz talajúak s igen gyakran víz-erek, vad-vizek posványítják el, kivált a réteket. Nem kevésbbé nehezítik és drágítják a mezei gazdálkodást a gyakori és nagy esők, a zordon szelek, a fagy, a jégeső. E kedvezőtlen időjárás az oka, hogy a lakosság a mezei munkára alkalmas rövid, néha csak egyes napokra szorítkozó időt oly mohón és teljesen használja föl, a mint csak teheti, sőt külön is kell gondoskodnia, hogy a rosz időjárással valamennyire megküzdhessen. Így a felvidéken minden réten ott áll egy külön szín – Heustadl, – hogy a póznákon és ágasokon szárított szénát alkalmas pillanatban fedél alá takaríthassák. Ugyanily póznákon és ágasokon szárítják a gabnakévéket is, melyek legföljebb 25–30 centiméter átmérőjűek, hogy a siker biztosabb legyen. Ilyen mesterséges szárító készüléket használnak a középtájú földeken is, csakhogy itt a szénakészletnek a szabadban megoltalmazására vándor színek vannak, melyek négy-hat földbe vert karóból s hordozható tetőből állanak.
Lényegesen különbözik ettől a rudas szárító, melyet a sík földön „Harpfe”-nak neveznek, s minden szlovén kerületben használnak. A „Harpfe” kőből épített, vagy fából faragott oszlopokon álló, elől félig nyitott szín, melynek léczekből vannak a falai s arra való, hogy a megrakott gabonás szekérnek rosz időben oltalmat nyújtson éjente s hogy benne a mezei terményt száradás végett a léczállványokra aggathassák. E szárítóház, mely sajátságos építésmódjánál fogva is érdekes, Stirián kivűl is föltalálható, a hol vendek laktak valamikor.
Nagy kárára van a gazdaságnak az is, hogy az évszakok között alig van átmenet. Alig olvadt el a hótakaró, a növényzet a korán jelentkező hőség hatása alatt azonnal fejlődésnek indúl s ki van téve kivált május havában a hideg esős időnek, hózivatarnak, fagynak, mely gyakran érzékenyen sújtja. Ehhez járúl a munkás kezek nagy hiánya, mivel a munkát inkább bíró lakosságnak úgy a férfi, mint a női része szívesebben vállalkozik ipari munkára, mely jobban fizet s a szabad órákban nincs is korlátozó házi rendhez kötve. A mezei munka ellátására leginkább csak gyermekek, erőtelenebbek és öregek maradnak. A földbirtokosnak tehát, nehogy a legsürgősebb munkaidőben segítség nélkűl maradjon, birtokához arányítva túlságos nagy számú állandó cselédséget kell tartania házában gyermekeikkel együtt. Aztán e cselédek táplálkozási követeléseikben még nem is szerények, úgy, hogy az egész felvidéken alig mer a gazda tejet, vajat, sajtot vagy zsírt eladni, mert különben zsugori nevét költik s elkerűli minden valamire való cseléd. De a napszámos is drága s pénzbeli fizetése és ellátása semmi arányban nem áll azzal a rövid munkaidővel, a mely itt szokásos.

„Harpfe” nevű szárítóház Alsó-Stiriában.
Wüst Ferdinándtól
Ezek az elemi és társadalmi állapotok, mely utóbbiakkal szemben egyes ember mit sem tehet, fölötte aránytalanúl fölcsigázzák a termelési költségeket s ugyanabban a mértékben apasztják a gazdaság tiszta jövedelmét. Ha még hozzáveszszük, hogy a földbirtokos rendszerint már jelzálogkölcsönnel túlterhelve veszi át birtokát s hogy a föld jövedelmét gyakran csonkítják a fagy- és jégkárok s más elemi csapások, világos lesz előttünk, hogy általánosságban véve mért oly nehéz a stájer földbirtokos helyzete.
A szántóföld mívelése többnyire négy vagy öt nyomású, mely azonban hat évi fordúlóra is kiterjeszkedik néha. A négyéves fordúló takarmányrépával kezdődik, bab és tök elegyesenvetésével, erre árpával lóhere, ez után pedig őszi és utóterményűl pohánka, répa vagy csalamádé következik. Az ötévi fordúlónál az utóveteményt zabkeverék, vagy kalászos – növény rozs, vagy zab – követi; a hatéves fordúlót végre még egy őszi vetése fejezi be. Ha az egész tartomány mezőgazdaságát tekintjük, a rozstermelés benne a túlnyomó, az összes szántóföld területnek több mint egy hatoda ezzel van bevetve. Csaknem ugyanannyi a zab, míg a búza egy hetedrészét, a pohánka – itt Haiden, hajdina névvel – meg az ekart- vagy fűvelő gazdaság egy nyolczadát foglalja el az egész szántóterületnek. Csak azután következik a kukoricza, a lóhere, a tarlórépa, melyet úgy, mint a pohánkát leginkább utóveteménynek alkalmaznak, és a burgonya. Kisebb arányokban termesztik az árpát, kölest, kendert, káposztát, lóhere-magot, tököt, kevert takarmányt vagy csalamádét, hüvelyes veteményt, komlót, lent, konyhai zöldséget, repczét és takács-mácsonyát.
A gazdasági módszer a tartomány egyes részeiben lényegesen különböző. A felvidéken a fűvelő gazdaság a gyakoribb, a termőföldnek több mint egy negyedét foglalja el. A tenger színtája fölötti 650 méter magasságon fölűl egész az erdős övig helyén is van a fűvelő gazdaság s azért nagy arányokban is űzik. A föld megmunkálása ily jelentékeny magasságban, különösen ha a tenyészidő rövid voltát tekintjük, fölötte drága, a mívelési költségeket tehát azzal igyekeznek apasztani, hogy csak három vagy négy éven át használják a szántóföldet, aztán ugyanannyi ideig hagyják kaszálónak. Leginkább a hatnyomású fűvelő gazdaságot űzik úgy, hogy a földet három éven át rozszsal és zabbal, kis mértékben azon fölűl borsóval vetik be, aztán három éven át fűtermésre szánják. A búza itt roszúl sikerűl, azért az értelmes gazdák ezt nem is veszik be a forgóba. Ép úgy a gyep is, mivelhogy a magvetést a természetre bízzák, ritkán tart három évnél tovább e földeken. A középfekvésű tájakon is még úgy egy tizedét foglalja el a szántóföldeknek a fűvelő gazdaság, az alsó vidéken pedig egy huszadát. A fűvelő gazdaság után e felvidéken a zab foglal el legtöbb területet; erre következik a rozs, a búza, a lóhere és a burgonya. A tartományban előfordúló termények közűl a felső tájakon a kölest, komlót, tököt, repczét, takács-mácsonyát és szőlőt épen nem termesztik. A középtájak leggyakoribb terménye a rozs meg a zab, kevésbbé a búza, a tatárka, kukoricza, lóhere, takarmányrépa és burgonya. Az alföldön a tatárka a legelterjedtebb; erre következik a búza, a rozs, a zab, a takarmányrépa, burgonya és a lóhere. Megemlítendő még a középtájakon a takács-mácsonya, a közép és az alsó vidéken pedig a komló.
A lisztes terményeket többnyire a tartományban dolgozzák föl és fogyasztják el. Kiviteli czikk a komló, melynek a nürnbergi piaczon stájer korai komló név alatt nagy becse van; továbbá a lóheremag, mely mint különlegesség uralkodik a piaczon, végre a bab, melyet trieszti és dél-francziaországi kereskedők a hajók élelemmel ellátása czéljából vásárolnak.
A szőlő-mívelés jellemzi az alvidék gazdaságát, sőt már a középfekvésű vidékek gazdaságára is oly hatást gyakorol, hogy a bortermesztő vidékeken a mezőgazdaságot szinte elhanyagolják mellette. A szőlőmívelés dédelgetése annyira megy, hogy gyakran az olyan telkeket is a szőlőhöz csatolják, melyek alanti fekvésük miatt szőlőmívelésre épen nem alkalmasak s gyakran szenvednek a fagyoktól. A szőlőtermesztő, vagy egyéb foglalkozású szőlőbirtokos semmi áldozatot nem sajnál a szőlejétől; amaz azért, mivel azt belenevelt hajlamánál fogva egyedűli jövedelemforrásának tekinti; ez utóbbi pedig gyakran azért is, hogy legyen neki valami földbirtoka, a hol családját és barátjait összegyűjthesse, ha valami örvendetes alkalmat kell megünnepelnie. A mintegy 34.000 hektárra menő szőlőterületnek 75 százaléka az alvidékre, a többi 25 százalék a középtájakra esik. A legismertebb stájer borok a luttenbergi: allerheiliger, eisenthürmi, gomilla, grünaui, hochstermetzi, jeruzsálemi, kummersbergi, littenbergi, nachtigalli, oberluttenbergi és töttenhengsti; a pettaui: ankensteini, kolossi, sauritschi, stadtbergi és türkenbergi; a marburg- pacheri: brandni, frauheimi, pickeri, radiselli, rittersbergi, schmitzbergi és vinarii; a windischbüchleri: griechenbergi, klappenbergi, koroschaki, rostbachi és schlossbergi; a groszsonntagi: rundschachi, steinlugi és witschenbergi; a sausali és wiselli. Különlegesség a Marburg melletti gamsi muskatály, a ligisti stainzi és a deutschlandsbergi „schilcher”. E borok többnyire igen czukrosak vagy bő alkoholtartalmúak s azért nehezen is állják ki a versenyt a piaczon, mely jó közepes bort keres. Leginkább is otthon fogyasztják el meg a szomszéd tartományokban. Az édes borok különösen Bécsben keresett árúk, a hol nagyobbára édes új bor – Heuriger, „karczos” – gyanánt iszszák.
A szőlőmívelést általában már nemzedékek óta ugyanazokon a területeken űzik. Kevés kivétellel vegyes fajtákat ültetnek, tekintet nélkűl érési idejökre és minőségökre. A termés az utolsó tíz év alatt 6–24 hektolitert tett hektáronkint. A legkisebb termés az 1880-ik évre esik, a legnagyobb 1878-ra. A tíz éves átlag csak 14.3 hektoliterre megy hektáronkint. E csekély termést a fagy, a jégverés s más elemi csapás okozza, a phylloxera pedig, mely Rann és Pettau vidékén egyre jobban terjed, még inkább fogja csökkenteni.
A 269.000 hektárra menő rétség több mint egy negyedét teszi a mívelés alatt álló összes földnek s fontos tényezője a mezőgazdaságnak. A tartomány egyes részeit tekintve, a rét a felső, közép és alsó vidéken 22.5, 29, illetőleg 27 százaléka a gazdaságilag használt földterületnek. A felvidéken még a fűvelő gazdaság alá vett földeknek mintegy fele is a rétekhez számítandó, az tudniillik, mely kaszálás alá kerűl. A rétek nagy része többé-kevésbbé vizenyős, a minek a következése az, hogy a rajta termett széna silány. Habár már sok felé megkezdték az efféle rétek lecsapolását, habár a belvízek levezetésére már is több társúlat alakúlt és alakúl, az alagcsövezés hasznos voltáról pedig mind általánosabban győződik meg a lakosság: azért a víztől már mentesített rétek mégis fölötte kedvezőtlen arányban állanak a vizesekhez, mivel a kisbirtokos nincs abban a helyzetben, hogy a víz levezetést maga, vagy szövetkezés útján kizárólag a saját költségén teljesítse, az a segély pedig, melyet a kormány nyújt, jelentékeny ugyan, de meg sem közelíti a tényleg szükségeset. Pedig a vízlevezetés egyike azoknak a kevés számú talajjavításoknak, melyeknek hatása itt azonnal megérezhető. A jelzett körűlmények között megérthető, ha a rétek jövedelme nem valami kedvező, s ha az utolsó tíz év termési átlaga, az egész tartományt véve, csak 37–38 métermázsát tett hektáronkint. De már ez is oly eredmény, melyben a rétmívelés haladásának és javulásának jelét üdvözölhetjük.
Fontos jövedelmi forrás a gyümölcstermesztés, mely egyre nő kiterjedésében és jelentőségében s úgy látszik, hogy különösen azokban a kerületekben, a melyekben a szőlőt a phylloxera fenyegeti, kárpótlást lesz hivatva nyújtani. Alig harmincz évvel ez előtt 350.000 forintra becsűlték az egész tartomány gyümölcstermését; már az utolsó tíz év átlaga 1,150.000 métermázsát tesz s ha ezt csak hét forintnyi csekély piaczi áron számítjuk is, kerek 8,000.000 forint jön ki. A gyümölcsöt ma már nem törik mind musttá s nem szállítják csupán Bécsbe: kiviteli czikk lett az Bécs, Krajna, Görcz és Trieszt, Tirol, Magyar- és Horvátország, Svájcz, Dél- és Éjszak-Németország s különösen Berlin felé, a honnan aztán nagyobb részét a szentpétervári piaczra szállítják. A stájer gyümölcsöt kiváló minősége tette olyan kereskedelmi czikké, mely a nagy piaczokon előkelő helyet bírt magának állandósítani. Az évi termésből 55 százalék a középfekvésű tájakra, 40 az alvidékre, 5 a felvidékre esik. A gyümölcs nemét tekintve 75 százalék lágymagú, 25 pedig csontár. A középtájak föntebb fekvő része és az egész felső vidék leginkább gazdasági gyümölcs termelésével foglalkozik, míg a középvidék többi része s az egész alvidék nemes csemege gyümölcsöt is termel. A legfontosabb gyümölcs az alma, melynek itt sok nemes faja van. Különlegesség a lichtenwaldi viaszalma – Lucas szerint Lichtenwalder Guldling – melyet ép úgy, mint a tiroli almát, Liehtenwald környékén kivűl eddig még nem sikerűlt hasonló kitűnő minőségben előállítani, az eredeti fajtól a leggondosabb ápolás mellett is teljesen elütő gyümölcsöt termett mindenütt. Kitűnő új fajtának az 1873-ki bécsi világkiállításon a Gleisdorf vidékén termett s „Rudolf trónörökös” nevét viselő almát ismerték el.
Az egész termésnek úgy egy harmadát bel- és külföldi megbízottak egyenest a termelőnél veszik meg s szállítják ki az országból. A többit a tartományban fogyasztják el, vagy gyümölcsbor készítésére használják, mely utóbbi mint a cselédség és munkások itala bir itt fontossággal. A gyümölcsaszalás csak kis mértékben divatos. Azonban a szilvát, kivált az alvidéken, gyakran használják a Görczön át kereskedésbe kerűlt „amoli” készítésére.
A gyümölcstermesztést államilag segélyezett számos kerületi és községi faiskola mozdítja elő, melyek tanítási és kísérletezési czéloknak is szolgálnak, a földbirtokosoknak pedig szépen fölnevelt csemetéket szolgáltatnak olcsó pénzen. Ugyane czélra alakúlt a déli vaspálya melletti St.-Georgenben működő s „Rudolf trónörökös” nevét viselő, valamint a marburgi kerületi gyümölcsészeti egyesűlet, míg a wildoni első stiriai gyümölcsészeti szövetkezet a gyümölcs értékesítését s a gyümölcskereskedés előmozdítását tette föladatává.
Szokatlanúl nagy lendűletet nyert a kertészkedés, különösen a virágkertészet a Stefania főherczegasszony, a trónörökös fenséges özvegye védnöksége alatt álló stiriai cs. kir. kertészeti egyesűlet ernyedetlen és sikeres működése folytán, mely egyesűlet oktatás útján s egy kertésziskola fölállítása által behatóbb működésre tudta serkenteni a tanúlt kertészeket s föl tudta ébreszteni a közönség érdeklődését a virágtenyésztés s általában a kertészet iránt. A virágkötés terén különösen a gráczi kertészek diadalmasan kiszorították a nehány évvel ez előtt itt még kizárólag uralkodó behozatalt.
Az állattenyésztés, kivált pedig a szarvasmarha-tenyésztés a stájer közgazdaságnak egyik legfontosabb jövedelmi ága. Különösen a felvidék van erre utalva. Ismert tájfajták e tartományban a mürzthali, a murbodeni, a mariahofi, a pinzgauinak lungaui jellege, végre a tarka hegyi marha. A mürzthali fajta voltaképi tenyésző területe a Mürz völgye mellékvölgyeivet és Birkfeldtől fölfelé a Feistritz völgye, míg Mária-Czell, Leoben és Trofaiach vidéken a mürzthali mellett a murbodeni tájfajta is előfordúl, tisztán, valamint vegyes jelleggel. A mürzthali fajta a szerint, a mint völgyekben vagy hegyeken tenyésztik, nagyobb vagy kisebb, világosabb vagy sötétebb borzszőrű. A nagyobbik jelleg egy éven át 2.200 liter tejet ad átlag, a kisebbik mintegy 1.000 liter kiválóan kövér tejet. Igás ereje is kiváló. A murbodeni tájfajta, valószínűleg a mürzthali és mariahofi marha keresztezéséből származott, testalkotását tekintve inkább az előbbihez hasonlít. Ez Unzmarktól kezdve Judenburg, Knittelfeld és St.-Michael felé van elterjedve, elágazással egyik irányban Ober-Zeiring és Obdach; másik irányban Leoben és Lising völgye felé egész Eisenerzig. A mürzthalitól homályos bőre és fakós szőre által különbözik. Annyiból jobb a mürzthalinál, hogy korábban kezd tejelni s csaknem épen annyi tejet ad. Kitűnően hízik. Az 1881-ki bécsi hízómarhakiállításon a legnehezebb ökör, mely a „kövérek közt a legkövérebb”-re, valamint „a három éven fölűli legjobban hizlalt ökör”-re kitűzött kettős díjat elnyerte, egy 1.350 kilogramm élősulyú murbodeni ökör volt. A mariahofi tájfajta tiszta tenyésztési vidéke St.-Lambrecht, Mariahof és Neumarkt, Unzmarkttól fölfelé s a mellékvölgyekben e tájfajta mellett hegyi tarkák és pinzgauiak is találhatók. A mariahofi voltaképi tenyészvidéke szomszédjában, de már túl a határon, Karintia éjszaki részeiben a vele rokon fakó lavantthali marhát tenyésztik s a mariahofival keresztezik. A mariahofi marha, melynek átlagos évi teje 2–3.000 literre rúg s melynek igáserejét és hízó képességét általánosan elismerik, a st.-lambrechti benczés kolostorban 1728-ban az ott akkor igen elcsenevészett helyi fajtának a bernivel való keveréséből állt elő s azóta tisztán tenyésztik. A hegyi tarkák és a pinzgaui marha és ezek ivadékainak tenyésztési vidéke a már említett kerületeken kivűl az Enns és Palten völgye mellékvölgyeikkel és Aussee vidéke. A hegyi tarkák tejelését mindenfelé dicsérik, hízó képességök és vonó erejük azonban jelentéktelen, a miért is mindinkább kiszorítja a kevéssel beérő pinzgaui, melynek tejelő, igavonó és hízó képessége kivált újabban nagy elismerésnek örvend a középvidék sok kerületében. Az említett tenyészvidékeken kivűl a tartomány többi részeiben, névszerint a közép- és alvidéken, egyes törzstenyészetet kivéve, nem tenyésztik a marhát tisztán. E vidékek kevert fajú marháját, mely más-más vidéken más-más származású, összegezve helyi tájfajtának nevezik. Ezen elnevezés nem is találó, meglehet, hogy azzá fog lenni, mert határozott jelleg létesítésére és följavítására a többi tiszta fajokból szereznek bikákat az állam és tartomány részbeli segélyével. A czélszerű marhatenyésztés legnagyobb akadályán, a hágóbikák hiányán a marhatenyésztés emelésére hozott tartományi törvény már segített s annak jótékony hatása már is fölismerhető a marha testalkatának gyors javúlásán, habár a paraszt lakosság nem mindenütt tartja meg a törvényt szigorúan. Az 1870-ki és a 1880-ki számbavétel szerint a marhadarab-szám 67.000-rel emelkedett s ebből 31.000 a középvidékre, valamivel több mint 19.300 az alvidékre s valamivel több mint 16.000 a felvidékre esik úgy, hogy a marhaállomány a fentebbi sorrend szerint 14, 10 és 9 százalékkal emelkedett. Az alvidéken 1.7, a felvidéken 1.6, a középvidéken pedig 1.3 hektár mixelés alá vett föld esik egy-egy darab marhára.
A mely kerületekben tiszta fajtenyésztést űznek, ott a tenyészmarhával való kereskedés a fő bevételi forrása a marhatenyésztésnek, csakhogy a marhának csak kis része kerűl a piaczon eladásra, inkább az istállóban meg az Alpeseken veszik meg, a hol a vevő és eladó legszívesebben találkoznak egymással. A tenyészteni való marhát valamennyi tartományba, de a külföldre is kiviszik. Boszniába és Herczegovinába sem jelentéktelen a kivitel. A paraszt marhatenyésztőknél fölötte nehezen s csak lassan-lassan irtható ki az a marhatenyésztésre nagyon kártékony szokás, hogy épen a legszebb bika-borjúkat herélik ki, mert azokból kerűl az erős ökör. Arról a nagyon elterjedt s részben puszta hiúságból származó hibájáról is nehéz leszoktatni a parasztot, hogy mennél több állatot tart az istállóban, nem gondolva meg, van-e kiteleltetésökre elegendő takarmánya.
Az Alpesekben az állat szabadon legel s rendszerint még rosz időben, éj idején sem jut védő tető alá. Az Alpesekről haza kerűlve istállóba hajtják, mely a legtöbbször nagyon is hiányos, noha most már a parasztoknál is tapasztalhatni, hogy marhájuk számára alkalmasabb istállókat igyekeznek építeni. Sajátságos neme az istállóknak nálok az úgy nevezett „Umedum” vagy ketreczes istálló, mely bizonyos számú kisebb osztályokból áll, melyekben a marha szabadon járhat. Minden ily osztály közepén áll egy jászol, mely minden oldalról hozzáférhető. E fajta istállókat, melyek ellen tisztaság tekintetében sok kifogás tehető, ma már csak a Mura völgyében fordúlnak elő, egyebütt ezeket kiszorították a czélszerűbb berendezésűek. Mióta a földmívelő belátta, hogy mezei terményeivel ki nem bírja a világpiacz versenyét, már a középfekvésű és az alvidékeken is nagyobb mértékben fordúlt a marhatenyésztés felé s el kell ismerni, hogy aránylag rövid idő alatt igen figyelemre méltó eredményhez is jutott. Haszonvételi czélból, a törzstenyésztéseket kivéve, többnyire tejelő marhát tenyésztenek s a tejet főleg egyenest a fogyasztóknak adják el. A hízlalást is úgy itt, mint a fölvidéken, kicsiben sokfelé űzik, pontos számítással azonban nem valami nagy hasznot látnak belőle. E részben leginkább a közvetítő kereskedésnek az a sajnálatos állapota okolandó, hogy azt egyes pontosan körűlhatárolt vidékeken nehány kereskedő csaknem monopolizálja. Ezen az állapoton a Grácz-városi vágóhídon 1876 óta fönnálló marhavásár kívánt segíteni. Alapításával az volt a czél, hogy a marhának élősuly szerinti eladásával s más czélszerű intézkedésekkel, a mennyire lehet, függetlenné tegye a tenyésztőt a kereskedőktől. Ezt el is érték annyiban, hogy az eladott és elhajtott állomány, mely a marhavásár fönnállásának első esztendejében 22.093 darab vágómarhára ment, s a rá következő első és második esztendőben a Németország által fölállított vámok következtében 20.284 darabra csökkent, már az ezekre következő évben 26.412 darabra, 1886-ban pedig 33.873 darabra emelkedett. Az elhajtás emelkedése tehát e marhavásár fönnállásának első tíz esztendejében több mint 53 százalék. A vágómarha kivitele, e tíz évet tekintve, volt az első évben 4.814 darab, a német határvám idejében leszállt 3.372 darabra, de attól kezdve emelkedett s 1886-ban elérte a 12.246 darabszámot, a mi több, mint 154 százaléknyi emelkedés.
A tejtermelés évi átlaga kerekszámban 3,616.800 hektoliter. Ennek 46 százaléka mint tej kerűl eladásra, a többiből vajat és sajtot készítenek. Az előállított vajnak 72 százalékát olvasztott állapotban bocsátják eladásra. Az évi átlagos vajmennyiség kerekszámban 80.000 métermázsát tesz, a különböző nemű sajt 12.000, az olvasztott vaj pedig több mint 48.000 métermázsára rúg. A tejkereskedés rendkivűl élénk, kivált a tartomány fővárosának környékén, a hová a tehenészek több óra járásnyiról is beküldik tejöket, ha csak nehány liter van is. Ez a megrögzött szokás tömérdek munkaerőt emészt el haszontalanúl, holott könnyű lenne minden községnek együtt küldenie be a tejét. Nagyobb arányokban s egészen észszerű módon űzik a tejgazdaságot az egyes tejárúló szövetkezetek, melyek közűl legjelentékenyebb a Grácz környékebeli, mely már Bécsben és Marburgban is állított föl fiók-szövetkezeteket.
A lótenyésztés is nevezetes ága a tartomány közgazdaságának úgy, hogy nem csupán a saját tetemes szükségletét fedezi, hanem kivitelre is jelentékeny mennyiséget szállít. A tartomány lótenyésztését illető ügyeket a cs. kir. földmívelési miniszteriumnál megállapított egyezség alapján a stiriai cs. kir. lótenyésztő társaság meg a cs. kir. állami méntelep gondozza. Ezek útján sikerűlt különösen az utóbbi években a tartomány lótenyésztésének hatalmas lendűletet adni. A tartomány valamennyi tenyésztő vidékein évenkint tartott lószemlék s a legjobb anyakanczák díjazása által, mely alkalommal a magán gondozás alatt álló segélyezett állami vagy a magánosoknál engedélyezett fedező csődöröket is szemle alá veszik, föntartatik a tartomány legjobb tenyészőanyaga. Az 1880-ban számbavett 61.338 lóból 17 százalék a felső, 36 az alsó, 47 a középvidékre esett. Az apaállatokat a kormány féléves csikók vásárlásával szerzi be, melyeket az ossiachi cs. kir. csődörcsikó-ménesben neveltet föl, s ha arra valók, három éves korukban az állami ménestelepbe helyeztetnek és onnét osztatnak ki az egyes állomásokra. A többi szükségletet, úgy szintén a nemes vérbelit is jó nevű tenyésztőknek a terményben levő tenyészeteik ivadékából, vagy a bel- és külföld megállapított hitelű méneseiből fedezik.

„Umedum” istálló Felső-Stiriában.
Wüst Ferdinándtól
Az igás lovak tenyésztése körűl kiemelendő a piberi cs. kir. csikólótelep, a hol a különböző vidékekről bevásárolt, többnyire három éves állatokat észszerű bánással, nevezetesen kellő abrakolással s különböző talajon jártatással kitartó igáslovakká nevelik. A csikó-telep a tartományi lóállomány nevelésében annyiban is fontos szerepet játszik, a mennyiben gyakorlatilag mutatja be, micsoda használati értékű lóvá fejlődhetik a csikó, ha elegendő és tápláló takarmányozás mellett, egészséges istállóban tartva és szabad mozgást engedve neki, úgy nevelik, hogy tökéletes kifejlődése, vagyis rendszerint öt éves kora előtt nem használják erőltető munkára.
A stiriai cs. kir. tartományi lótenyésztő társaság is azon volt, hogy a tenyésztőket meggyőzze a szabad mozgásnak s különösen az alpesi legeltetésnek a csikók fölnevelésére gyakorolt jó hatásáról, s az ő fáradozásainak köszönhető, hogy 1882-ben a tenger színtája fölött 1.630 méter magasságban fekvő Travnik-Alpesen, az oberburgi kerületben 50 csikó számára nyilvános legelőhely állíttatott a szükséges istállókkal.
A lótenyésztés tekintetében a tartomány egyes kerületei három, egészen elkülönzött csoportba sorakoznak. Vannak olyanok, a melyekben lovat épen nem tenyésztenek. Ilyenek az eibiswaldi kerület, a gráczinak éjszaki fele, aztán Frohleiten, Mürzzuschlag, Mária-Czell és Aflenz, a leobeni kerület éjszak-nyugati része, Mautern, Eisenerz, St.-Gallen és Aussee. A másik csoporthoz tartoznak Friedberg, Vorau, Pöllau, Weiz, Birkfeld, Kindberg és Bruck kerületei, végűl a voltaképi fölnevelő kerületek csoportja, mely a leobeni kerület többi részeiből, aztán Knittelfeld, Judenburg és Obdach kerületekből áll. E négy utóbbi kerületben a csikó-, nevezetesen a méncsikófölnevelést olyanképen űzik, hogy a tartomány lótenyésztő kerületeiben az anyjoktól elválasztott fél éves méncsikókat megvásárolják s aztán fölnevelik. Nyáron át ott vannak e vidék terjedelmes alpesi legelőin; augusztus végén, szeptember elején aztán egy, két vagy három éves korukban a csikóvásárokon karintiai, felső-ausztriai, bajor, stb. vevőknek eladják.

Csikólegelő a Stubalpon.
Blaas Gyulától
A többi kerületek képezik a tartomány tulajdonképi lótenyésztő vidékét, mely az anyakanczáknak 1875-ki összeírása szerint öt különböző tenyésző vidékre oszlik. Az első a nehéz nori igás ló tenyésző vidéke, melybe az Enns meg a Mura felső és alsó völgye tartozik, a következő járásokkal: Liezen, Rottenmann, Irdning, Gröbming, Schladming, Murau, Ober-Wölz, Neumarkt, Voitsberg; Deutschlandsberg, Stainz, úgy szintén a gráczi és wildoni járás nyugati részeivel. A második a nagy hámos tenyésző vidéke, a Feistritz, Rába és felső folyásában a Mura völgyeivel, Hartberg, Fürstenfeld és Gleisdorf járásokkal, a gráczi és wildoni járás keleti részével, továbbá Kirchbach, Feldbach és Fehring járásokkal, a radkersburginak éjszaki részével, a Mura-zuggal, kivéve ennek egy kis részét délen, Leibnitz, Arnsfeld járásokkal; a marburginak éjszaki s a st.-leonhardtinak keteti részével. Harmadik a nagy luttenburgi hintós és hátas ló tenyésző vidéke Luttenburg, Ober-Radkersburg járásokkal s a radkersburginak dél-keleti részeivel. A negyedik a könnyű hámos és hátas ló tenyésző vidéke a Dráva völgyén Friedau, Pettau, Rohitsch, Windischfeistritz járásaival, a marburginak déli részével. És végűl az ötödik a nagy hámos ló tenyésző vidéke a Sann és felső folyásában a Dráva völgyén Mahrenberg, Gonobitz, Windischgraz, Schönstein, Franz, Cilli, Marein, Oberburg, Tüffer és Drachenburg, Lichtenwald és Rann járásaival.
A stájer lovak között főként a Cilli, Franz és Oberburg járásaiban tenyésztett sannthali lónak van kiváló becse, mint munkára való lónak, mely Ausztriában, Olasz- és Dél-Németországban nagy keresletnek örvend, s fölötte alkalmasnak bizonyúlt gazdasági, tűzér- és czirkusi lónak. Fajtája burgundi ménektől ered s a könnyebb fajta percheron-lóhoz hasonlít, többnyire világos-szürke, néha azonban, a wallonokkal való későbbi keresztezés folytán vasderes, értelmes szemű, eleven, de jó indúlatú véralkattal, s meglepő gyors és kitartó járású.
A kisebb állatok tenyésztése terén a sertéstenyésztés a legjelentékenyebb, míg a birka- és kecsketenyésztés aránylag csak kis mértékben van képviselve. A sertésfajták följavítására a Suffolk- és Berkshire-kanokat alkalmazzák, melyeket a mezőgazdasági társaság útján fele vételáron többnyire parasztgazdák közt osztanak ki. Birkát és kecskét majdnem kizárólag csupán a parasztgazdák tartanak, többnyire csak néhány darabot. A nagyobb birkanyájakkal, a minőket Pettau vidékén tartottak, már fölhagytak. Az évi gyapjútermelés kerek számban 2.000 métermázsára rúg, melyből 45 százalék a fel-, 35 a közép-, 20 pedig az alvidékre esik. Legnagyobb része házi ipar útján darócz-készítésre fordíttatik.
A baromfitenyésztés az utóbbi években a gráczi és marburgi baromfitenyésztő egyesűlet buzgó fáradozása folytán jelentékeny lendűletet vett, a miben nagy része van a nemesítő tiszta fajtájú kakasok kiosztásának. A stiriai kappanok nagy híre ép oly régi, mint valóban megérdemelt.
Ugyan ez áll a haltenyésztésre nézve is, mely a stiriai halászegyesűlet sikeres működése folytán jelenleg még fokozottabb gondozásban részesűl. A vizek újra benépesítése nagy mennyiségű ivadék elhelyezése s a halászat fölvirágzásának útjában álló akadályok elhárítása útján történik.
A méhészetet leginkább a közép- és az alvidéken űzik. A tartományban található 82 ezer köpű közűl 47 százalék a középvidékre, 36 az alvidékre, 17 pedig a felvidékre esik. Az átlagos évi termés kerekszám 10.000 métermázsa mézre és 2.000 métermázsa viaszra rúg. A termést rendszerint a környék sonkolyosainak adják el. A méhtenyésztés gondozását a stiriai méhész-egyesűlet tette föladatává s abban elismerésre méltó módon fáradozik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me