1. EGY PÁRTOK FELETTI LAP

Full text search

1. EGY PÁRTOK FELETTI LAP
Csaknem egy időben a sajtószabadság helyreállításával, 1867 márciusában indult meg a kiegyezés utáni első új napilap, a fiatal liberálisok 1848 című újságja. A cím ellenzéki közjogi programot sejtet ugyan, de a lap már első számában leszögezte, hogy sem kormánypártinak, sem ellenzékinek nem tartja magát: 1848 alatt csak a márciusi törvényeket érti, amelyet a kiegyezés eredeti formájában helyreállított. 1867 a „történeti jog utolsó diadala”, s Deák „e harc utolsó mohikánja”. A lap a kiegyezésben a „népies elemek szövetkezését” látta Ausztria és Magyarország között, amely „a szabad népek szabad fejlődése elvének elismerését jelzi”, s a koronázás napján büszkén írta: „a mai nappal az 1848-ban kezdődött forradalom befejeztetett.” (1848. 1867. március 9; június 8.) – Ennek megfelelően ítélt a pártalakulások felett is: eleve helytelennek tartotta a közjogi pártalakulást, s különösen a szélsőbalt támadta, ame” zerinte „merő hájas recriminatió, a szűk látkörű és egyoldalú provincializmus megtestesülése”, s a „kétségbeesés politikáját” űzi, hiszen a külső veszély („az orosz colossus”) s belül a nemzetiségek feldarabolási törekvései egyaránt arra ösztönöznének, hogy szövetséget kössünk a Lajtán túli népekkel. (1848. 1867. március 15.) – De mindezek már a kiegyezés alatt eldöntött kérdések lévén, a feladat: „becsukni a Corpus Iurist, s megnyitni szemünket a kor szükségletei előtt”. (1848. 1867. június 7.) – Kritikusak voltak a Deák-párttal szemben, bírálták a pártban megbúvó konzervatív és klerikális elemeket, s hangoztatták, hogy a később felmerülő kérdésekben a kormánypárt is meg fog oszlani, s egyes ellenzékiek támogatni fogják a kormányt. A pártok – kormánypárt és ellenzék – megmaradnak, de tagjaik lassanként átcsoportosulnak. Ennek előfeltétele a közjogi viták megszűnése; amelynek objektív előfeltétele szerintük a kiegyezéssel adva volt – hiszen elutasítása értelmetlenség, s csak demagógiából szólnak egyesek ellene –; szubjektív előfeltételét pedig azáltal próbálták megteremteni, 134hogy a még fennálló vitákban a kiegyenlítő szerepét játszották, amit jól kifejez a 67-es alapon álló lap „négyszámjegyű” címe is.
Az újszerű eszmékkel jelentkező lap újszerű keretben jelent meg: elsőízben adtak ki nálunk napilapot kisebb, úgynevezett berlini formátumban. Kiadója Emich Gusztáv volt, szerkesztője pedig az Életképek egykori szerkesztője, a magyar újságírás és irodalmi közélet veteránja, a rövidesen Sopronba költöző polgár, Frankenburg Adolf: Munkatársai voltak Pulszky Ágost és Toldy István, nagynevű apák nagynevűvé váló fiai. Pulszky Ferenc is több cikket írt a lapba, s nem tekinthetjük véletlennek, hogy Kossuth híres Cassandra levelére írott válaszát itt helyezte el.
A lap vezető publicistája, Toldy István egyenesen az „ifjúság politikáját” hirdette meg: a jövő a szellem ifjúságáé, s ha 1848 két irányát, a nemzetiséget és a haladást követni akarjuk „e nemzetnek nemcsak nemzeti, hanem európai hivatást is kell teljesíteni”. (1848. 1867. március 23.) – Ezért „a nemzetiségek szabad versenye megoldásánál kezdeményezőként fellépve a polgárosodás menetét nemcsak követni, de vezetni” is tudjuk (1848. 1867. március 14.). –Gyakran szót emeltek a zsidók teljes emancipációja érdekében, követelték a polgári házasságot és a felekezetek egyenjogúságát. Különösen éles kritikával követték a katolikus autonómia rendezésének ügyét, s bíráltak minden feudális rekvizitumot; a nemességadományozásokat, a koronázás értelmetlen szertartásait, a megyei visszásságokat. Erthető, ha a klerikális reakció sajtója minősíthetetlen hangon kommentálta „a féktelenségnek számmal bélyegzett szolgája”, a „frankenburgi korcs 1848” működését. (Idők Tanúja. 1867. július 12.) – S végeredményben a lap bukását is az pecsételte meg, hogy kiadótulajdonosát, Emich Gusztávot, a legnagyobb pesti nyomda tulajdonosát a klérus felszólította: vagy felhagy e lap megjelentetésével, vagy megvonják tőle a Szent István Társulat kiadói jogát. Néhány hónapi megjelenés után megszűnt tehát az 1848, de rövidesen új, megalapozottabb lapvállalkozás körül tömörülhettek a 67-es alapú új liberalizmus következetes hívei.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me