2. AZ ÁLLAMI LIBERALIZMUS APOLÓGIÁJA

Full text search

2. AZ ÁLLAMI LIBERALIZMUS APOLÓGIÁJA
1867 utolsó napjaiban határozták el az Egyenlőségi Körben tömörült liberális politikusok egy új napilap, a Századunk kiadását. Klapka György, a „lapvezér”, „Mit akarunk?” c. beköszöntőjében a kiegyezésen alapuló haladás orgánumává szerette volna tenni lapját. A Deák-párt, a közös ügyek pártja létrehozta a kiegyezést, s ezzel megoldotta feladatát, „szüksége megszűnt” – fejtegette –, s ekként a kiegyezés kérdései nem szolgálhatnak többé pártalakulások alapjául. A jelenlegi – közjogi – pártok feloszlása már csak attól függ, hogy mikor fogadja el a baloldal a „törvényes alapot”. A Századunk tehát „demokratikus független lapnak” tekintette magát, amely nem 135tartozik egyetlen párthoz sem, „mert a demokratiának most nincsen sorakozott pártja”, így az „Egyenlőségi Kör közlönyeként” jelent meg. (Századunk 1868. jan. 1.)
Az Egyenlőségi Kör a kiegyezés után rendkívüli gyorsasággal gyarapodó egyletek és „demokrata körök” mintájára alakult, s a főváros politizáló polgárságát és értelmiségét tömörítette. Nem volt kizárólagosan politikai egyesület, többek között ipari, kereskedelmi, városi, irodalmi szakosztálya is volt. Saját szavaikkal a „67-es nem vitatott” alapon a „liberális haladás és radikális reform” ügyét képviselték. Vidéken is szorgalmazták hasonló körök alapítását, de számottevő társadalmi bázis csak a fővárosban kínálkozott: a körnek 7–800 tagja volt, ők használhatták a Váci utcai klubhelyiséget, ahol elsősorban várospolitikai és gazdasági kérdések kerültek megvitatásra. A kör elnöke Klapka György volt, majd a távolléte miatt leköszönő Klapka helyébe a polgármesteri tisztségtől éppen megvált Szentkirályi Mórt választották meg.
Az újság eszmei és szociális hátterét egy társasági-politikai klub képezte: a lap önmaga helyzetét úgy jellemezte, hogy nincs alávetve a pártfegyelemnek, sőt olyan lap, amely egy „határozottan liberális párt keletkezésére dolgozik, mintegy párt is, lap is egyszerre”. (Századunk. 1868. január 10.) –Egy nagy szabadelvű „centrum” kialakulását óhajtották, s elérése érdekében mellőzték nemcsak a közjogi, hanem a nemzeti frazeológiát is. (Egy március 15-i vezércikk kurzivált szavai: munka, jogegyenlőség, haladás, szabadság, szabadelvűség, testvériség.) Határozottan elutasították a szélsőbal politikáját, amely beállításuk szerint csak „mindennek negatiója”. Politikai berendezkedésünk javarészben már megfelel a korszak anyagi és szociális érdekeinek – hirdették –, a magyar polgárság megszilárdítása az, amit most szorgalmazni kell. Ahogyan Toldy István tárcacikke (a körben tartott felolvasása) fogalmazta: „Nekünk tehát társadalmi téren szabadelvűség tekintetében utol kell érnünk politikai életünket.” (Századunk. 1868. február 13.) –A meghirdetett program szerint a lap „a magyar polgárság érdekeit tartotta mindenekfelett szem előtt”, s ezért „törekvéseinek fő tárgya lesz oda hatni, hogy hazánkban egy egészséges, erős középosztály fejlődjék ki. Mert ebben rejlik a nemzeti erő.” (Századunk. 1868. január 1.)
Ugyanakkor érdeklődéssel és bizonyos jóindulattal figyelték a munkásság szervezkedését is. Ismertették az első hazai mozgalmakat, cikkeztek a külföldi elméletekről, méltatták a német munkásmozgalom irányzatait, beszámoltak az I. Internacionálé brüsszeli kongresszusáról. Elismerték a munkásság sztrájkjogát, liberális szellemben, a kisiparosok és legények érdekeit is szem előtt tartva részletesen bírálták a kormány benyújtott ipartörvény-javaslatát.
Mint említettük, a lap liberalizmusát nem korlátozta a nemzeti elfogultság sem. Önként vállalt korlátja volt viszont, hogy közjogi álláspontjánál fogva két „felséget”, hatalmat ismert el: a népet és a koronát. Ennek megfelelően a felsőház felét választás, felét kinevezés útján alakították volna meg. A megyei rendezést centralizációs szellemben, a választójogot 1848 szellemében, 136de községenkénti titkos szavazással kívánták rendezni. Következetesen liberálisak voltak az állami iskoláztatás, valamint az egyház és állam szétválasztása kérdéseiben. Követelték a polgári házasságot, bírálták Eötvös kompromisszumokkal teli javaslatait. Viszonylag sokat cikkeztek a hadsereg kérdéseiről, főleg Klapka, aki túlságosan is elébe sietett a birodalmi szempontoknak, ami miatt élesen bírálta A Hon és a Magyar Újság. Külpolitikailag a béke megvédésének feltétlen elsőbbségét hangoztatták, s ezért veszélyesnek látták a franciabarát külpolitikát, s az óvatos poroszbarátság előnyeit fejtegették.
A Századunk a „liberalizmust 67-es alapon” programját hirdette. Méltatlankodva támadta, sőt a „demokrátia cáfolatának” tekintette a demokrata körök álláspontját, amelyek ahelyett, hogy céljaikat társadalmi úton akarnák elérni, „odakötötték a közös ügyekhez… mintha bizony a delegátió mellett a demokratia nem fejlődhetnék épen oly jól, mint a nélkül”. (Századunk. 1868. március 29.) – Mint a következők megmutatják, a valós helyzetet kissé félreismerve 1867 és a liberalizmus kölcsönviszonyának mindig csak a „jó” oldalát akarták látni s hangoztatni. Elsőként közölték ugyan Perczel Mór durva Kossuth-ellenes támadását, de örömmel üdvözölték Kossuthnak a népoktatásról írott levelét, s hangsúlyozták, hogy Kossuth e nézeteivel lényeges szolgálatot tehet a demokrácia ügyének, „habár csak töredék osztja azon nézetét, mely a demokratiát az államjogi vitával hozza összeköttetésbe”. (Századunk. 1868. április 25.) – A kiegyezést nem annyira védték, mint inkább a nemzetközi viszonyok által megszabottként értékelték; Klapka például „a körülmények kérlelhetetlen hatalmának kényszerült eredménye”-ként méltatta. (Századunk. 1868. március 10.) – Ez volt a szélsőbal elleni polémia fő és állandóan ismételt érve. Azt hangoztatták, hogy Ausztria felbomlása a „szentistváni birodalom” felbomlását jelentené.
A Századunk egy nagy liberális középpárt megteremtését szorgalmazta, amely mindegyik párt igazán liberális politikusaiból alakult volna. Létrejötte meghiúsulásának okát a kiegyezési rendszer „rossz” oldalán, a közjogi baloldalon keresték. Csak későn – elsőízben 1868 végén, amikor éppen Deák javaslatára maradt még tér a törvényekben az egyházi bíráskodás számára – kezd számukra 1867 és a liberalizmus igazi ellentmondása világosabbá válni. Mit használ nekik – vetették fel ekkor –, ha tudják, hogy Deák nem sorolható a konzervatívok közé, de mégis az történik, amit az utóbbiak akarnak? S hogyan tűnik elő az egész „kiegyenlítési mű”, ha a vállalt közös terhek fejében itthon azt látják, hogy a kormány nem bízik a liberális eszmék szövetségében, hanem többet jelent számára a konzervatívokkal való szolidaritás, s tűrni kell, hogy ők szabjanak irányt? „A Deák-párt, amely a körébe fogadta a conservativeket, tesz nekik egyre-másra engedményt, s a Deákpárti radical elemek nem gondoltak arra, hogy a pártból a reformkérdésekben kilépve, azzal csak azon ügyekben egyesüljenek, melyek a közjogi alapra bírnak vonatkozással.” (Századunk. 1868. október 22.) – (A gondolatmenet utolsó része még mindig azt az illúziót tükrözi, hogy 67-es alapon is ki lehet teljesíteni 137a liberális reformokat.) Egy másik cikkben viszont Hazay Ernő a konzervatívok kormány körüli tömörülésének indítékát a baloldal támadásában kereste, sőt szerinte a „tőke, kereskedelem, ipar dualisztikus”, s noha a kormány álláspontja nem mindig sajátjuk (az övéké„a modern demokratikus jogi állam”), mégis ugyanazon okból, a veszélyeztetettség érzése folytán, ők is a kormány körül tömörülnek. (Századunk. 1869. január 6.)
S így 1869 elején a választási harcot is ebben a korántsem maradéktalanul liberális szövetségben indítják. Noha a polihisztor Ballagi Mór, majd Beniczky Ferenc újra felveti egy radikális reformpárt gondolatát, célkitűzésük szerint „egyelőre arra kell törekednünk, hogy csak jobboldalit válasszanak, legyen az aztán olyan a milyen”. (Századunk. 1869. március 14.) – S a választási eredmények elgondolkodtató vonásai a legképtelenebb magyarázatokra késztetik őket. A magyar nemzetiségű vidékek ellenzéki képviselőket választanak? – ők nem érzik azokat az erőket, amelyek 1867 művét fenyegetik – állítja Bernáth Zsigmond. Az agrárterületek ellenzékiek? „A mezőgazdaságot űző könnyebben űz veszélyes politikát”, mint az iparos és kereskedő– tehát előbbiek a forradalmiak, utóbbiak a konzervatívok. (Hogy a városok többsége baloldali, arra nincs magyarázat.) Pest ellenzéki képviselőket választ? Ez a baloldal erkölcsi győzelme ugyan, de oka nem az államjogi alapban rejlik, hanem abban, hogy a kormánnyal voltak elégedetlenek.
A választások utáni biztos 67-es többségű, de a fentiek miatt számukra bizonytalanná váló helyzetben újra a középpárt megteremtését szorgalmazzák, de a hangsúlyt a kormány támogatásáról a kormány bírálatára helyezik: nem támaszra, nyomásra van szükség – ismerik fel fokozatosan. A Századunk közli 1869 áprilisában a balközép táborába tartozó Károlyi Ede gróf „Szükséges-e az új pártalakulás?” című, fúziót indítványozó cikkét, amely a pártok között csak „nüanszokat” lát. A Századunk elébe siet a javaslatnak: a baloldalon eddig is láttak liberálisokat, s a Deák-párt sem zárja ki 67 „revíziójának” lehetőségét – kezdik hangoztatni. 1869 májusában Deák válaszfelirati beszédében már nyíltan támadni kényszerül ezeket az illúziókat. Szerinte a reform előfeltétele az ellenzék közjogi fegyverletétele…
S a Századunk fennállásának utolsó hónapjaiban, 1869 végén keserűen kénytelen megállapítani: nem következett be a tervezett átcsoportosulás. Egyre élesebben bírálja a kormányt (főleg Eötvöst), új erőket szeretne látni az ellentétektől tagolt kormányban, sőt már a baloldal fejlődésétől, többséggé növésétől remél változást. Végül tehát önmaguk számára is világossá vált a 67-es alapú liberalizmus ellentmondásossága.
A lap újságírói gárdája a liberalizmust választotta: szerintük – írták 1869 végén új programot sejtetve – a közjogi alap védelmének „maga a Deák-párt sem fogja többé alárendelhetni soha a haladás és szabadság érdekeit”. (Századunk. 1869. október 10.) – De a lap tulajdonosai másként határoztak.
Kik írták, s kik tartották fenn a Századunk című lapot? A „lapvezér”, mint említettük, Klapka György, a felelős szerkesztő pedig a legkülönbözőbb irányzatú lapoknál dolgozó hivatásos újságíró, Úrváry Lajos volt, ez idő tájt 138mindketten országgyűlési képviselők, akik gyakran írtak – névvel ellátott – vezércikket is. A lapnak csak az első hónapokban volt belmunkatársa Toldy István, utóda, a bel- és külpolitikai cikkek írója a mindig név nélkül dolgozó főmunkatárs, a főrendiház naplószerkesztője, a távirati iroda későbbi alapítója, Maszák Hugó; és az 1849-ben halálra ítélt radikális polgár, a Pester Lloyd alapítója, Hazay Ernő lett. Színikritikusa Dux Adolf, a „kis Dux”, a Lloydok állandó szépművészeti-színházi tárcaírója; a természettudományi tárcacikkek szerzője az ekkor még Petrovics néven író Pethő Gyula, a szaksajtóban és ismeretterjesztésben roppant tevékeny geológus.
A lap az Egyenlőségi Kör közvetlen kezelésében állt 1868 végéig, majd a Kör kebelén belül egy „consortium” alakult, amely részvénytársasági alapon vette saját kezelésbe a lapot. E társaság elnöke Klapka lett, tagjai között volt Úrváry, a szerkesztő; továbbá Hertelendy Kálmán; Reich Ármin kereskedő; Szentkirályi Mór, a politikai életből kiábrándult és orvosi pályára lépett pesti polgármester; Tavaszy Endre városi tanácsnok; Wahrmann Mór, a Lloyd Társulat elnöke, valamennyien a vagyonos pesti polgárság ismert reprezentánsai. Az igazi mecénás szerepét részint a háttérbe húzódó nyomdatulajdonos Wodiáner Fülöp, részint a Pesti Könyvnyomda Rt. töltötte be, amelynek élén a számos más tőkés vállalkozásban részes Klapka György állott. E társaság bukása a lap sorsát is megpecsételte. A Századunk megszűnését, illetve fúzióját a többi jólértesült lap már előbb jelezte – s Úrváry két nappal a hírek cáfolata után kénytelen volt bejelenteni részvényeseinek határozatát: a Századunk 1869 végén egyesül a Pesti Naplóval.
Megjött a pillanat, amelyben „a közügy csorbítása nélkül megszüntethetjük lapunk külön működését” – közölte a lapvezér. – A meghiúsult kísérletek után „megindult a compromissumok oly láncolata, mely egy súlyos jelentőségű dilemmába sodorta összes közéletünket”. (Századunk. 1869. november 30.) – Rázkódtatás veszélyének tegyék-e ki a közjogi alapot egy új reformpárt alapításával, vagy nyugodjanak bele a lassú fejlődésbe? Ok a kettő, a haladás és a kiegyezés összeegyeztethetőségét hirdették, s erről ítéljenek olvasóik – mondotta a szerkesztő, de mindezt – a lap utolsó számában.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me