20. A NEMESSÉG ÉS POLGÁRSÁG HELYZETE

Full text search

20. A NEMESSÉG ÉS POLGÁRSÁG HELYZETE
(KLANICZAY TIBOR)
A 15. század közepétől a 16. század harmadik évtizedéig terjedő időszak a magyar kultúra és irodalom történetének egyik jellegzetesen átmeneti periódusa. Uralkodó arculata még középkori, de ezzel párhuzamosan megjelenik s egyre terebélyesedik már az új nagy korszak műveltsége, a reneszánsz is. A kései középkor és a korai reneszánsz irodalma ugyanannak a 80 évnek a terméke. Ezeket az átmeneti évtizedeket a későbbi magyar történelem alakulása szempontjából döntő jelentőségű gazdasági és társadalmi folyamatok jellemzik.
Az uralkodó osztályon belül alapvetően megváltoztak az erőviszonyok. A középkori nagybirtokos oligarchia és a főpapság ugyan jelentős hatalmi pozíciókat tartott még kézben, a politikai hatalmat azonban kénytelen volt megosztani a nemességgel. Az ún. köznemesi rend kialakulása a 15. század derekán fejeződött be, s ezzel végbement a magyar királyság átalakulása rendi képviseleti állammá. A köznemesség ugyan osztályhelyzet tekintetében igen különböző rétegeket (a bárókéval vetekedő vagyonnal rendelkező gazdag nemességtől a szinte paraszt-színvonalon élő kisnemesekig) foglalt magában, a közös rendi érdekek alapján mégis egységes politikai erőként tudott fellépni, s számos döntő esetben (1458: Mátyás királlyá választása; 1505: rákosi végzések; 1525: Werbőczy nádorrá választása stb.) érvényesíteni tudta akaratát a bárókkal szemben.
Az erőviszonyoknak ez az eltolódása végre lehetővé tette, hogy a királyság függetleníteni próbálja magát az oligarchia befolyása alól, s megkísérelje az államhatalom centralizálását. Annál is inkább, mert a jobbágyság egy részének anyagi megerősödése, a paraszti osztályharc fokozódása s ennek 1437-ben már fegyveres felkeléssé való fejlődése, valamint a török hódítók egyre fenyegetőbb támadásai folytán átmenetileg az egész uralkodó osztály érdekeltté vált a centralizációban. Az oligarchia kénytelen volt eltűrni Hunyadi János hatalmának megerősödését, majd pedig fiának királlyá emelését; a köznemesség pedig teljes erővel támogatta is őket, saját vezéreit, osztályérdekeinek védelmezőjét látva, remélve bennük.
126Mátyás állama (1458–1490) be is váltotta a nemesség reményeit: az uralkodó osztály számára biztosította a jobbágyság zavartalan kizsákmányolását, a töröktől megvédte az országot, a bárók és az egyház hatalmát korlátozta – ugyanakkor azonban jóval túl is akart menni a nemesség követelésein. A centralizált, abszolutisztikus monarchia megszilárdítása érdekében függetleníteni törekedett magát a nemesi rend ellenőrzésétől is, erőteljesen fejlesztette a királyi hivatalokat, állandó zsoldos hadsereget szervezett, támogatta a városok és mezővárosok törekvéseit s elviselhető helyzetet igyekezett biztosítani a jobbágyság tömegeinek. Bár végső fokon mindez az uralkodó osztály érdekében történt, a nemesek nem voltak képesek felismerni, hogy a kiváltságaikat korlátozó intézkedések az ő uralmukat voltak hivatva hosszú távon biztosítani. Mátyás erőskezű uralmával szemben növekvő elégedetlenségük végül oda vezetett, hogy a nagy király halála után a bárókkal versengve rombolták le a centralizáció vívmányait. A nemesség ezzel legfőbb politikai támaszát veszítette el, s a főúri-főpapi párttal – váltakozó szerencsével – folytatott Jagelló-kori (1490–1526) torzsalkodásai közepette hiába sírta már vissza egykori hatalmas vezérét.
A centralizált államhatalom tartós fennmaradásának legfontosabb feltétele egy erős polgári osztály lett volna. A polgárság, a klasszikus abszolutizmusokhoz hasonlóan, anyagi erőforrásokat, szakembereket s a nemességet ellensúlyozó társadalmi-politikai erőt biztosított volna az uralkodó számára. Mátyás nagyszerű kísérlete jórészt azért nem járt sikerrel, s a későbbiekben azért nem ismétlődhetett meg, mert éppen ez a feltétel hiányzott. Pedig a magyarországi városok a 15. század derekán erejük teljében voltak, kézműiparuk biztatóan fejlődött, sőt kivételes esetekben már tőkés vállalkozásokra is sor került. Megindult a városok szervezkedése és egy polgári rend kialakulása, s maga Mátyás is mindent megtett Zsigmond városfejlesztő politikájának folytatása érdekében. A városi fejlődés ütemének a nyugati országokhoz viszonyítva mutatkozó hátránya azonban – noha a lemaradás mértéke egyre csökkent – éppen ebben az időszakban vált végzetessé.
A városi ipar további fejlődéséhez már nagyobb koncentrációra, a manufakturális termelésre való áttérésre lett volna szükség. Az ehhez nélkülözhetetlen nagyobb készpénzvagyonok a nagy haszonnal járó külkereskedelmi vállalkozásokban halmozódhattak volna fel, a magyarországi külkereskedelem legjövedelmezőbb ágai, a nagyarányú posztóbehozatal és nemesfémkivitel azonban a dél-németországi nagy kereskedőcégek kezében volt, s haszna az augsburgi bankházakat, elsősorban a Fuggereket gazdagította. A magyar városok tőkeerő hiányában pedig nem léphettek rá a fejlettebb ipari termelés útjára, nem válhattak nagyvárosokká, nem növelhették piacaikat, sőt az importált iparcikkek versenye miatt a meglevők egy részét is elveszítették. A városi ipar 1450 körül kezdődő stagnálása, majd lassú visszafejlődése következtében a század második felében a városok lakossága is csökkent, s ezen belül különösen a polgárság leghaladóbb elemének, az iparűző lakosságnak a létszáma lett kisebb. A céhszervezet, mely eredetileg fontos szerepet játszott a kézműipar fejlődésének elősegítésében, kicsinyes védekező intézménnyé vált, melynek összes rendszabályai, szokásai konzerváló, a termelés növekedését gátló s ezzel egyes céhpolgárok meggazdagodását akadályozó tendenciát árultak el. Az ipar hanyatlása leghamarább a német tőke nyomását 127leginkább megérző nyugati városokban (Sopron, Pozsony, Nagyszombat) jelentkezett, a 16. század elején azonban már a Balkánnal folytatott kereskedelem révén előnyösebb helyzetben levő erdélyi (főként szász) városokban is megmutatkozott. Megindult ezzel párhuzamosan a városok agráriasodása: a vezető patrícius réteg igyekezett pénzét földbirtokba fektetni s szemléletében a nemességhez idomulni.
A polgári fejlődés letéteményesei így – jobb híján – az alacsonyabb színvonalú mezővárosok lettek. A mezőgazdasági termelés és az agrárviszonyok fejlettsége jóvoltából a mezővárosok ekkor már jelentékeny gazdasági erőt képviseltek, számuk 800–1000 körül mozgott, lakosságuk pedig az egész jobbágyság 20–25%-át tette ki. Erőteljesenfejlődött a mezővárosok kézműipara is, s ennek köszönhető, hogy az ipari termelés a városok hanyatlása ellenére sem esett vissza. A mezőgazdasági árutermelés hasznának jó részét kézben tartó s kereskedelemmel, iparral is foglalkozó mezővárosi gazdagparasztság így határozottan megindulhatott a polgárosodás útján. A földbirtokosoknak alávetett s a városi fejlődés kezdeti fokán álló oppidumok azonban lendületes fejlődésük ellenére sem pótolhatták a nagyvárosok hiányát s egyelőre csak ahhoz voltak elegendők, hogy konkurrenciájukkal maguk is hozzájáruljanak a városi ipar elsorvasztásához.
Mátyás uralma alatt a mezővárosok védelmet és támogatást élveztek, a Jagelló-korban azonban súlyos veszéllyel kellett szembenézniük. A nemesség, felszabadulva a királyi hatalom korlátozásai alól, megkezdte kitartó törekvését a paraszti árutermelés hasznának megszerzésére, kisajátítására. A főúri-főpapi és a köznemesi párt teljes egyetértésben igyekezett gátat vetni a mezővárosok további erősödésének. Kiváltságaikat korlátozta, növelte a jobbágyság szolgáltatásait, s törvénytelen úton, nyílt erőszakkal is mindent megtett, hogy a parasztot megfossza munkájának minden gyümölcsétől – a végsőkig kiélezve ezzel a feudalizmus két alapvető osztályának az ellentéteit. Az egész uralkodó osztály és az egész jobbágyság osztályharcában a köznemesség felső, leggazdagabb rétege, valamint a vagyonos mezővárosi parasztpolgárság volt a legérdekeltebb. Elsősorban közöttük kellett eldőlnie a mezőgazdasági árutermelés hasznáért vívott gazdasági, jogi, politikai és katonai küzdelemnek. A Dózsa-féle 1514. évi parasztháborúban is nagy része volt ennek az ellentétnek, s bár az uralkodó osztály egyesített erejének sikerült diadalmaskodnia, a küzdelem még nem dőlt el, sőt a következő korszakban újult erővel folytatódott.
A centralizált államhatalom felszámolásával, a mezővárosok visszaszorításával és az egész parasztság gúzsbakötésével az uralkodó osztálynak sikerült az országot annyira védtelenné tennie, hogy az nem tudta tovább kivédeni az ereje teljében levő török birodalom támadásait. A mohácsi csatavesztés, az azt követő kettős királyválasztás, a Habsburg-függés kezdete s az ország három részre szakadása végleg maga alá temette a középkori Magyarországot. Ennek legfőbb ideológiai és kulturális támaszát, a katolikus egyházat pedig, mely az előretörő reneszánsszal és humanizmussal szemben már a 15. század közepe óta defenzívába szorult, szervezetileg is csaknem elsöpörte az átmenetileg diadalmaskodó reformáció.
A késő-középkor és a korai reneszánsz évtizedeinek a kultúrája és irodalma ennek az időszaknak a társadalmi változásait tükrözi. Míg az irodalom alapvető 128osztálybázisa eddig az oligarchia volt, addig helyéi most a nemesség foglalta el, még egy utolsó lendületet adva az egyre korszerűtlenebbé váló s a 15. század elején már csaknem felbomló középkori kultúrának és irodalomnak. A fejlődésében ugyan megálló, de már jelentős fejlettséget elért polgárság is ebben a periódusban tudott nagyobb arányú művészeti és irodalmi tevékenységet kifejteni, amely – konzervatív szemléletéből következően – egyelőre szintén középkori jellegű maradt. A középkori kultúra bázisát szélesítették a mezővárosok is; lassan kialakuló, még igen szerény művelődésük magasabb szintre ekkor még nem emelkedhetett.
A késő-középkori kultúra és irodalom, a korábbi előzményeket folytatva, vallásos és világi rétegre tagolódik. Vallásos ága ekkor is kolostori jellegű, világi szárnya azonban a korábbi udvari és lovagi szellemű kultúra helyett értelmiségi, deákműveltség lett. A polgári, mezővárosi elemek jelentkezése mindkét területen számottevő, döntően azonban a nemesség szemlélete nyomta rá mindkettőre bélyegét, A nemesség megváltozott helyzetének azonban ekkor már nem a középkori, hanem az új reneszánsz, humanista műveltség felelt volna meg, a humanizmus egyes elemei be is szüremkedtek már mind a kolostori, mind a deák-irodalomba; – évtizedek kellettek mégis ahhoz, hogy a nemesség az igényeivel és érdekeivel adekvát reneszánsz kultúrát és humanista irodalmat megismerje és elsajátítsa. A 15. század második felében ez utóbbiakat még csak a királyi udvar és a hozzá kapcsolódó elvilágiasodott főpapság ápolta, s csupán a Jagelló-korban kezdődött meg nemesség és humanista műveltség egymásratalálása.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me