Polemikus levelei. Vitája Erdélyivel

Full text search

Polemikus levelei. Vitája Erdélyivel
Munkásságát 1857 első felében a kicsinyes viták (pl. a nőírókkal) s a bosszús kapkodás jellemzi. Polemikus leveleit, életműve legtöbb erőtől feszülő, de legszerencsétlenebb vitacikkeit ugyanekkor teszi közzé; megkésett válaszul Erdélyi János ellene írt megjegyzéseire, melyek "korszakbecsomózó" dogmatikus irodalomszemléletét, illetve Arany-központú normatív kritikáit támadták meg (l. Erdélyi: Egy századnegyed a magyar szépirodalomból, 1855; Arany János, 1856).
Leveleiben meglepő módon főképp azt elemzi, hogy a tudomány- és kritikának az irodalmi formákhoz indokolt jussa van, noha ezt Erdélyi sem vitatta. Szóvá teszi továbbá, hogy a kritikai irányzatok s a bírálók miképp osztályozhatók: önmagát pl. az "epés" kritikusok csoportjába sorozza. Erdélyihez képest ebben is mellébeszél, bár rendkívül szellemesen.
Polemikus leveleit Erdélyi, nem minden gúny nélkül, olybá veszi, mintha vitájuk középpontjában csakugyan a tartalom és forma komplexitása állna. Bejelentig hogy e témával tüzetesen foglalkozni kíván, Gyulainak pedig egyelőre ezt üzeni: "A formának van oka, van joga, de önnek ellenem ez alkalommal sem oka, sem joga" (Én, a forma és a próza I. Gyulai Pálnak, 1857).
Gyulai felismeri, hogy túllőtt a célon s védekezni próbál: "ön… a prózáról és formáról egész elméletet szándékozik közzé tenni, mi bizonyára nagy nyereség, s miért könnyen megbocsáthatni az én polemikus viszketegségemet" stb. Megtámadott elveit azonban változatlanul helyesnek tartja, ezért bejelenti, hogy közelebbről ama vádakra fog szorítkozni, melyekkel Erdélyi a maga irányát igazabbnak hirdeti az övénél (Válasz Erdélyi Jánosnak, 1857). Ígéretéről aztán miért, miért nem, elfelejtkezik, ellenben Erdélyi nem. Ígért dolgozatát (említett címen, második rész) némi várakozás után közzéteszi, s Gyulait, amiért mellébeszélt, illetve ígéretéről elfelejtkezett, alapos fejmosásban részesíti: szerinte Gyulai a logikai kategóriákkal játékot űz, s "így valóságos nyelvtani lénnyé [jelenséggé], szórakozási ügyességgé alacsonyul le az egész formai kérdés", noha "tartalom nélkül, mely egyszersmind forma is, elvesz a próza" – ti. a mondandó.
Többé nem vitatkoznak. Az ötvenes, hatvanas évek irodalmának más főkérdéseiben: a népiesség formai üggyé szűkítésében, Petőfi és Arany oeuvre-jének szétválasztásában – Arany művészetének, mint a népies-nemzeti irány klasszicizáló csúcspontjának elismerésében egyetértenek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me