A dzsentri végső mérlege

Full text search

A dzsentri végső mérlege
Az öregedő Krúdy számos művében állított emléket ifjúságának, legszebbet talán az N. N.-ben. Lírai önéletrajzát írta meg a "szerelem-gyermek" történetében; ha valahol, itt csakugyan fájdalmat zengenek a húrok. Arról a világról szól kendőzetlen bánattal, amelynek "ködös, életunt, hencegő" tájékáról ifjúságában elmenekült, – s ahová heves nosztalgiával a férfiszív visszavágyik. 383De nem a kúriába, nem a vadászkalapos dzsentrik közé, hanem a tanyaházba, ahol ifjúkori cselédszerelme járkálna körüle, s ahol gyermekemlékek kedves ízét, a patriarkális élet melegét találná. Aki ezt a művet írta, az már beláthatta Szemere dzsentri-mentő törekvéseinek hiábavalóságát, legfeljebb Justh Zsigmond-i vágy kísért benne. Anakronisztikusnak lát minden kísérletet, mely a nemesség erőit a "nemzet megmentésére" akarná egyesíteni. "Ne ábrándozzunk, hogy a régi alakban kiléphetnénk önként választott sírboltunkból, magyar nemesek! Sőt egészen új alakot kell öltenünk – az éjjel és nappal dolgozó, csupán a megélhetéssel törődő, a tíz körömmel verejtékes munkát végző magyar alakját, hogy életben maradhassunk. Hetven esztendeig kell dolgozni minden magyar nemes embernek, hogy helyrehozza a hibákat, amelyeket hetven esztendő alatt elkövettünk." 1922-ben, a Magyar tükörben írta a fenti sorokat s pár év múlva elkészíti a végső mérleget. Valakit elvisz az ördög (1928) – írja a regénybeli számadás fölé.
A vörös postakocsi a Nyírségbe gördül utoljára. Gazdája, az oly sok változatban ismert Alvinczi Eduard, a magyar középosztályt akarja megmenteni, – mint élő modellje, Szemere Miklós de genere Huba – s magát fejedelemmé választatni. Megmentésre érdemes, szép szomorú embereket keres, álmai alakjait, s mindenütt hamiskártyásokat, váltóhamisítókat, eszelősöket, élő-holtakat talál. A fejedelemségre pályázó Alvinczi maga is felsóhajt: "Hát ez volna az a magyar középosztály, amelyet én megmenteni akarok? Ezek a cégéres gazemberek?"
Krúdy iróniája itt már gogoli szatírává erősödik. Csicsikov holt lelkeket vásárolhatott, Alvinczi még hamis váltókat sem tud szerezni züllő nemeseitől, mert büszkék rájuk, mert a hamis váltó lett az életre jogosító "nemeslevelük", ott, az ármális faluban, ahol a házfal, az ablak, a kertek, az emberi szó, minden, de minden "csupa céltalanság, csupa életképtelenség, csupa feleslegesség". Az ördög kezdi elvinni ezt a világot. Alvinczi hívek és remények nélkül, kísértetként fordul vissza. A vörös postakocsinak nincs tovább útja.
1928-at írnak; Móricz Zsigmond a Kivilágos kivirradtig és az Úri muri után most fejezte be a Forró mezőket, ő is készül a mérlegzárásra. A két mérleg eredménye sokban egyező.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me