Történelmi regények

Full text search

Történelmi regények
A forradalmak utáni korszaka a történelmi regények jegyében indult. Első műve, amelyben a forradalom bukása utáni letörtségét és kilátástalanságát belevetíti, a Mit látott Vak Béla szerelemben és bánatban című regénye (1921). Remeteként írta a Margitsziget egyik kastélyában. Hőse, a vak ember, Barta András szerint alteregó, azt jelképezi valószínűleg, hogy a látókat a kegyetlen világ megnyomorítja, elveszi a szemük világát, nehogy kiismerhessék az életet; de a látók vakon is látnak. Ezután az Ál-Petőfit (1922) írta, majd a Rózsa Sándort (1923). Az Ál-Petőfiben romantikus-ironikus asszonyháború históriájába oldva azt írja meg, részint Radics Mária elbeszélésére hagyatkozva, hogy a szabadság mozgalma a bukások ellenére sem hiábavaló; Rózsa Sándorhoz a regényesség mellett a szabad, kötetlen élet szeretete is vonzhatta. Regényeiben Rózsa Sándor az egyetlen népi jellegű hős. Tartózkodó objektivitással rajzolta, nemcsak a hőst, a garázdát is meg akarhatta mutatni benne. A tegnapok ködlovagjaiban (1925) leginkább a kiegyezés korabeli Magyarország regényesítésre módot adó alakjait rajzolta. Krúdy történelemszemléletének forradalmak utáni módosulása itt a legszembetűnőbb. A forradalmak idején a kiegyezés korát a magyar történelem "legaljasabb" korszakának látta, amelyben "egy rabszolgaságból, árulásból élő nemzet paráználkodott… politikai elvetemültségében"; most, az ellenforradalom kietlen éveiben, széppé színesednek emlékezetében a háború előtti idők. Érzése szerint "a múlt hősi, a jelen érthetetlen". A saját korából menekvő író előtt a 19. század válik eszményivé. Még Ferenc József alakja is legendásul: "Európa első gavallérjává" nő; – igaz, a fukar bécsi kispolgár vonásait is felvillantja Krúdy a portréján.
382 A tegnapok ködlovagjai egy soha el nem készült Krúdy-emlékirat darabja. Sok regényes arcot vonultat fel benne Krúdy, Szemere Miklóst, a turf-királyt, Milán ex-királyt, Mednyánszkyt, a csavargók báróját, Rudnyánszkyt, aki a magyar költők közül először járt Amerikában, Podmaniczky Frigyest, az utolsó gavallért, s más furcsa alakokat. A világot, amelyben élt, változatlanul a "soha ki nem pusztuló különcök, megszámlálhatatlan tömegű furcsa emberek, ál- és valódi bolondok, ezermesterek, találmányosok, svindlerek családjának" látja és láttatja, s a múlt valóságát a múlt álmával együtt idézi. Ady Endre éjszakáiban (1925) is így eleveníti fel az új század nyugtalan írói világát.
A tegnapok ködlovagjai, az Ady Endre éjszakái a félmúltat idézték; az Ál-Petőfi és a Rózsa Sándor is csak a szabadságharc utáni időket, korábbi korszakának történeti témájú művei (Letűnt századok, 1902; Kun László, 1902; A komáromi fiú, 1903; Az álmok hőse, 1906; A vörössapkások, 1909; A magyar jakobinusok, 1912) jórészt ifjúsági elbeszélések voltak vagy kalandos regények. A húszas évek derekán azonban nagy koncepciójú történeti regényekbe kezd. A templáriusban (1926) és a Három királyban (Mohács, 1926; Festett király, 1930; Az első Habsburg, 1933) kísérletet tett régebbi korok alapvető kérdéseinek az ábrázolására. A templárius a tatárjárás, a Három király Mohács korát idézi; történelmünk e két tragikus korszakát sokban hasonlatosnak vélte Krúdy a 920-as évekhez.
Nagy gonddal, források tanulmányozásával készült a megírásukra, évekig dolgozott rajtuk, – a Három királyt 1925-től 1931-ig írta – munkájának eredménye azonban töredékes. Saját romantikája ködéből kilépett, ködlovagok helyett, periferikus kérdések helyett a nemzeti történelem legsúlyosabb fejezeteit tárgyalja, Szapolyai Jánost, II. Lajost és Mária királynőt rajzolja, de igazi történelmi regényt nem sikerült alkotnia. Csak történeti életképeket fest – s nem történeti folyamatot; pompás leírásokat ad a kor ételeiről és vadászatairól, hűségesen rögzíti a régvolt köznapjainak apróságait, de a történelem pátoszából alig-alig tud közvetíteni valamit, a kor nagy kérdéseit, a reformációt, a parasztmozgalmakat csak epizódszerűen villantja fel, a mohácsi csata leírása sem több másfél oldalnál. A Három királynak inkább a részletei remekek (Mária és Szapolyai összecsapása Lajos ravatala előtt, Tomori és Bornemissza vitái a trón lábánál, Szapolyai tanácskozása a tokaji szőlőhegyen) s azok az alakok, amelyekbe saját képmását vetítette, leginkább Crudy püspök, a fiktív ős, és a regényben testet öltő szándék – a nagy koncepció, a súlyos történeti kérdések reális ábrázolására való igény – a jelentős. Ébredező realista szándéka a dzsentri-ábrázolásban nagyobb eredményre vezetett (N. N. 1922; Valakit elvisz az ördög, 1928) s még inkább a pesti regényekben (Hét bagoly, 1922; Boldogult úrfikoromban, 1930).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me