A forradalmi avantgard lírája

Full text search

A forradalmi avantgard lírája
Az 1919-es proletárforradalom számos fiatal költő nagy élménye volt. Lékai János, Hercz György, Barta Sándor éppúgy költőnek indult, mint Komját Aladár, Mácza János, Lengyel József vagy akár Révai József; valamennyien résztvevői-hősei a forradalmas időknek. Szinte mindnyájukra jellemző, hogy nem a Nyugat formai hagyományain nőttek fel, hanem inkább a kötött formákat és a hagyományos verselést Kassák Lajos módján fellazító, szétrobbantó kísérletezést folytatják, hogy teret nyerhessenek lázadó vágyaiknak, szertelen indulataik áradásának. Kommunista hitük világmegváltó elszántsággal párosul, de ez a hit némelyiküknél szinte vallásosan idealista s – Komját kivételével – messianisztikus megváltó tudat színezi lobogó, lelkesedő himnuszaik lángját.
Lékai János kurta életét (1896–1925), íróságának alig néhány évét teljesen kitölti ez a lobogás. Expresszionista kócosságú, heves forradalmi érzésektől izzó költeményeiben, a prózát is verssé oldó indulataiban a türelmetlenség ég az új forradalomért. Egész költészetét, Ember János című drámáját, sőt későbbi prózai munkáit is bevilágítja a forradalomban való részvétel nagy élménye s a mártíromság tudata, az önnön életét is kockára tevő önfeláldozás, amellyel meg lehet váltani a szükséges Erőszak bűnét, és amellyel meg lehet alkotni az Új Embert.
Hernádi (Hercz) György 1899-ben született értelmiségi családból Székesfehérvárott, itt végzi középiskoláit is. 1918-ban a város katonai parancsnoka, 1919-ben az ottani Népszava és Eszme című lapokat szerkeszti. A Mába ír. Berlini emigrációja idején részt vesz a kommunista mozgalomban. 1922-től főleg Bécsben él, elvégzi az egyetem filozófiai szakát. Írásai jelennek meg a 100%-ban, a Korunkban stb. 1934-ben, majd végleg 1938-ban hazatér Magyarországra. 1944-ben Dachauba deportálják. 1945-től újra kommunista párttag. Különböző lapokat szerkeszt. 1958-ban halt meg.
Az adysan csupa nagybetűs fogalmakkal élő eszmevilágot teremti meg Hercz György is költészetében. Első kötetének fogalmai az 607Ember, Élet, Sors, Idő, Halál, Öröm, Csend, a Jóság, az Embertelenség. Lékaival együtt olyan kommunista költők ők ekkor, akiknél az expresszionista lángolás, a szabadvers korlátlan uralma nem egyszerűen a kaotikus világ zűrzavarának visszfénye, hanem alkalmas keret ahhoz, hogy elementáris erővel kibuggyanó, tetteikkel hitelesített forradalmi indulataiknak szabad tér nyíljon.
Mácza János 1893-ban született a zempléni Alsógyertyánoson. Iskoláit Munkácson és Budapesten végezte. 1915-től Kassák lapjainak munkatársa, 1919-ben a Nemzeti Színház segédrendezője. 1920–23 közt a Kassai Munkás szerkesztője. 1923 júniusától a Szovjetunióban él. Különböző tudományos és kulturális intézményeknél dolgozott, 1928-tól a moszkvai Állami Egyetem művészetelméleti tanszékének professzora. Számos kötete jelent meg a szovjet és a nyugati művészetek problémáiról orosz és más nyelveken. Versei, műfordításai, cikkei a húszas évek elején az ausztriai, németországi, csehszlovákiai, romániai és észak-amerikai magyar sajtóban jelentek meg. Arbeiterchor és Moskau – Das Evangelium der auferstandenen Stadt című művei könyvalakban 1924-ben jelentek meg németül, az előbbi Leipzig–Lindenauban, az utóbbi Frankfurt am Mainban.
Lázas tettrekészség és az Új Embert teremtő akarat árad Mácza János munkáskórusaiból és A feltámadt város – Moszkva 1923 – című hatalmas poémájából. A gondolat világos itt, az eszme tiszta fénnyel ég. A lesújtó vereség okozta megpróbáltatások Lékait, Máczát, Komjátot sohasem tudják legyűrni, expresszionista formanyelvük nem az enervált dekadencia és a fejvesztett menekülés polgári attitűdjét fejezi ki, hanem ellenkezőleg, a feszült és robbanékony akaratot. Valamilyen formában aztán elkövetkezik náluk később a meghiggadás; az eszmei következetesség és a művészi érés; esetenként tehetségük egészen új területen bontakozik ki. Lékai a "valóságirodalom" korai előfutáraként a riport-novella felé fordul, Lengyel József a történelmi dokumentum-regény felé tart, Komját lírájában egyre inkább győzelemre jut a valóságközelibb formálású realizmus, Mácza pedig a művészetelmélettel jegyzi el magát. Révai pártfunkcionárius lesz és később kiemelkedő publicista, történész, irodalom-teoretikus. Másoknál, akik hosszasabban kötődnek Kassák formaforradalmához és nem tudnak szabadulni egy ideig (mint Barta Sándor, Kahána Mózes) vagy éppen közelednek a Kassák-kör rezignált történelemszemléletéhez (mint Hercz György), még eltart egyideig a tisztulás (Hercz pl. hosszú időre elhallgat).
György Mátyás 1887-ben született Szabadkán. Kassák körében indult mint költő, főmunkatársa volt a Tett és a Ma című lapoknak. A forradalom bukása után Bécsbe emigrált, majd visszatért Jugoszláviába. Szabadkán élt, a második világháború alatt pusztult el. Kötetein kívül versei jelentek meg a Ma kiadásában publikált Új antológiában és a Révai Józseffel, Komját Aladárral és Lengyel Józseffel közös Szabadulásban (1918). Valószínűleg 1944-ben halt meg.
A szocialista költészet első, az expresszionizmustól befolyásolt csoportjának volt tagja György Mátyás is, első kötete még a Nyugat követőjének mutatja. Később Kassák köréhez tartozott, formátlanná tört verseiben nagy erővel fejezte ki a háború utolsó éveinek fülledt légkörét, a tűrhetetlenné vált feszültséget, a fennálló rend miatt érzett undort. A bécsi emigrációban forradalmi 608lendülete lehanyatlik, ehelyett inkább a lét értelmét kereső, nehezen megfejthető, metafizikus filozófiai köteményeket ír, korábbi költői modorából inkább csak a meghökkentő kapcsolásokat, a szaggatott dikciót tartja meg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me