Egy rangos mezőváros

Full text search

Egy rangos mezőváros
Közel két évszázadon át, a mohácsi csatavesztéstől a XVII. század végéig feküdt a hadak útjában Vecse és környéke. Nem volt könnyű átvészelni a nehéz időket, nem volt könnyű megmaradni török rablók, tatár hordák, magyar kóborlók, német martalócok, rác bandák szorításában: a megmaradásnak ezt a képességét elismerve nevezik a Dunamellék falvait a történészek gyakran maradványtelepüléseknek.
Ezekre a maradványfalvakra békésebb, javakat gyarapító idők jöhettek volna a XVIII. század elején: nem véletlen hát, hogy az itt élők csak nehezen, tétovázva álltak Rákóczi fejedelem zászlói alá. Joggal tartottak a Bécs által nemrégiben a Délvidékre befogadott szerbektől (ahogy akkor nevezték őket: a rácoktól), akiket a török elleni határőrizetre telepített le a császári udvar, és akikkel mostantól zsarolhatta a magyarokat, ha erre volt szüksége. Amikor Rákóczi 1703 októberében kiadta oltalomlevelét, mégis a pártjára állt a Duna–Tisza köze, de a rácok még ugyanabban az évben rajtuk ütöttek. Ezek a támadások a szabadságharc idején azután többször megismétlődtek.
Később a fegyveres harcban is részt vettek a vecseiek, még ha nem is esett ez a táj a szabadságharc főbb hadszínterei közé. A fejedelem Duna–Tisza közi hadainak egyik vezére, Andrássy István gróf beszédes parancsban üzente meg a férfinép számára a legfőbb teendőjét a szabadságharc elején: „Minden külön kenyeres fegyvert fogjon!” Hamarosan maga Rákóczi is beköszönt erre a vidékre. 1704 tavaszán a Dunamelléken, Dömsöd és Solt között mozgott csapataival, eközben megfordult Vecsén is. Júniusig több környékbeli községből adott ki írásos fejedelmi parancsot. Soltnál át akart kelni a Dunántúlra, de a császári csapatok ezt a szándékát megakadályozták.
A szabadságharc hadi eseményeiről Rákóczi egyik kapitánya, Dálnoki Veres Gerzson később verses krónikát írt, s ebben megemlékezett a környékbeli s a vecsei katonai mozgásokról is: „Duna mellé étszaka szállánk Vecséhez, / Mingyárt hozzá kezdénk ott a költezéshez; / De másnap sok sajka érkezék Vecséhez, / Ez konfundál immár, lőttetünk is ehhez; / Ott megszaporodnak, Budáról lejönnek, / Simontornya, Földvár felől felsietnek, / De kettőnél többet bennünk el nem ejthetnek…” (A konfundál itt azt jelenti: a sajkások harcba keveredtek.)
1704 őszén és 1705-ben Bottyán generális vezette a környéken tartózkodó kuruc sereget. Parancsnoksága alatt szolgáltak a vidékünkön toborzott századok is. A forgandó hadiszerencse következtében hol a kurucok, hol meg a labancok, máskor meg a kíméletlenül pusztító rácok uralták a Dunamelléket. 1710 nyarán még egyszer visszatért Vecsére és környékére a fejedelem, újra a Dunántúlra keltek volna át a kuruc csapatok, de ez a szándékuk sem valósulhatott meg. Hamarosan bujdosni mentek a kurucok, s csak a régi jó hírük maradt vissza a nép emlékezetében. De visszamaradtak a féltve őrzött kuruc tábori sípok, a tárogatók is. A hatalom tiltotta hangszert sokáig csak titokban vehették elő az utódok, mégis gondosan vigyázták 1848-ig, a következő nemzeti szabadságküzdelmek évköréig.
Épp hogy csak véget ért a Rákóczi-szabadságharc, hamarosan újra a katonaságé lett a fő szerep vidékünkön. A Délvidéken zajló török háborúba gyülekeztek, illetve vonultak át a hadak Vecsén és környékén. Nádorfehérvár fölszabadításával elmúlt ez a háború is, de a katonai terhek tovább sújtották őket: az 1720-as években Pest vármegye egy lovas- és egy gyalog-ezredet volt köteles tartani, elszállásolni meg élelemmel és takarmánnyal ellátni. A falu kötelezettsége két törzstiszt ellátása volt, a hozzájuk tartozó katonákkal együtt.
1730-ban járta be a környék falvait, a Dunamellék településeit Bél Mátyás, a pozsonyi tudós pap, miközben a Magyarországról szóló latin nyelvű honismereti munkájához gyűjtött anyagot. Sorra írta le a solti járás településeit Dömsödtől Soltig. Már a bevezető fejezetben idéztünk egy kisebb részletet a Vecsét bemutató bekezdésből, olvassuk most az idézetet tovább: „Vetse vagy melléknevével Duna-Vetse… Vannak neki szőlőskertjei, jó gyümölcsei, hasonló legelői és tágas rétjei, de ezek sem esnek az árvizek veszélyén kívül. Különböző emberek birtokolják. A lakosai magyarok, akik mind erkölcseikre, mind a mezőgazdaság iránti vonzalmukra nézve csaknem megegyeznek az előzőkkel (a szomszéd falvak lakóival – B. M.). Erkölcseik feddhetetlenségeit tekintve jobbak is.”
Vajon honnan szerezhette Bél Mátyás a vecseiek jó erkölcseit bizonyító megállapítást? Lehet, hogy a rátarti helybeliek jellemezték így saját magukat? Aligha. A tudós szerző efféle minősítéseket ellenőrizetlenül biztosan nem fogadott el. Valószínűbb, hogy a környékbeliektől hallotta. Ha így volt, ezt ugyancsak nagy elismerésként olvashatták volna a vecseiek – ha értenek latinul. Meg ha hozzáfértek volna a mű kéziratához, hisz a szerzőnek ez a munkája a maga idejében nem jelent meg nyomtatásban.
A lakosság számát, társadalmi összetételét és gazdasági viszonyait részletesen felmérő összeírás készült 1728-ban Pest megyéről. A lajstrom szerint „régóta lakott hely” ez a falu, háromnegyed része örökjogon a Földváry családé, egynegyede Szentmiklósy Miklós birtoka. Mielőtt a jobbágyokat név szerint fölsorolná és anyagi viszonyaikat ismertetné, az összeírás készítője rövid, szöveges bevezetőben mutatja be a település általános gazdasági helyzetét, jellemzőit.
A falu társadalmának élén Deák György bíró áll, őt az esküdtek követik, öten. Utánuk sorjáznak a jobbágyok, az általuk művelt földterület nagysága, anyagi erejük szerinti rendben. Köztük számos régi, de máig élő vecsei családnév: Balogh, Bíró, Borbély, Kovács, Mészáros, Orr, Péter, Szalay, Vörös stb. (A nevek közül néhánnyal már 1488-ban találkoztunk.) A sor végén, elkülönülve következnek az önálló háztartással bíró özvegyasszonyok, összesen hatan. Két jobbágy neve után megjegyzi az összeíró, hogy „kaszával és kapával keresi kenyerét”, Buday János neve után olvasható a titulusa: falusi szolga, Bizi Andrásról pedig azt rögzíti az összeírás, hogy „koldulásból él.” A földesurain kívül a Földváryak ispánja és maga a község bírt még jelentősebb földdel. A lista legvégén szerepelt még tizenkilenc „idegen szőlőbirtokos” is, ők a szomszédos Szalkszentmárton és Apostag jobbágyai voltak.
Vajon kiket talált volna még életben közülük s a családtagjaik közül az összeíró, ha egy jó évtizeddel később, valamikor 1740 nyarán újra Vecsére érkezik? Az 1730-as évek végén ugyanis újabb csapás, pusztító járvány érte a sokat szenvedett országot. A korabeli szóhasználatban „döghalál”, más néven „guga halál” néven emlegetett pestis 1739 második felében délről észak felé terjedve érte el a Duna menti községeket, köztük Vecsét is. Egészen 1740 tavaszáig tartott a járvány miatti vesztegzár, naponta temették vagy inkább rémülten kapkodva elföldelték a járványban elhullott hozzátartozóikat a még életben maradottak. Végül a vecsei lakosság mintegy harmadát vitte sírba a halálos kór.
Az elhaltak pótlására főként a Felvidékről érkeztek új betelepülők: többségükben evangélikus tótok, akik Vecsén reformátusokká lettek és idővel elmagyarosodtak. Ekkoriban indult meg a cigányság szórványos beköltözése a környékre, így a faluba is. Róluk 1768-ban készült el az első külön, országos összeírás. Az akkori adatok szerint négy családban tizenhét cigány élt Vecsén, valamennyien 35 éven aluliak és katolikusok voltak.
A járvány elmúltával újabb békés, lélekszámban, anyagiakban és szellemiekben gyarapodásra alkalmas évtizedek következtek. Ezekben az évtizedekben leginkább a természeti csapások okoztak károkat: a mély fekvésű vidéket különösen gyakran sújtották a medréből kilépő Duna visszatérő áradásai. Olykor egy-egy vakon lesújtó villám vagy éppen az emberi felelőtlenség okozott kárt: valamelyik szabad kéményből, vagy pörzsölődő disznóról elszabaduló szikra borította tűzbe a zsúppal, náddal fedett házakat, utcasorokat. De ha a víz visszahúzódott, a tűz lecsillapodott, a szívós, leleményes ember elegyengette a föld színén a sárrá ázott otthon maradványait, aztán újra fonta, sarazta a sövényfalakat, fölrakta a tetőzetet, s szántotta-vetette tovább a fölszáradt földeket, járatta a jószággal a levonult víz nyomán a legelőket, kaszálta a víztől dússá lett réti füvet. Így lassan mégis csak nőtt a lakosság száma, s gyarapodott a nép javaiban is.
A lélekszám növekedése, a jobbágyok anyagi gyarapodása, gazdagodása, bővülő társadalmi rétegződése, a település szolgáltatásainak fejlődése, szellemi erősödése megnyitotta Vecse számára a mezővárosi ranghoz vezető utat. Mária Terézia királynő adományaként 1761-ben faluból évi négy vásár tartására jogosult mezővárossá lett a település. Az új mezővárosnak már Dunavecse a hivatalos neve: a század első felében bukkant föl először a megkülönböztető jelző a régi név elé illesztve. Néhány évtizedig tartó kettősség után a hivatalos használatban állandósult a Dunavecse név, a helyi és a környékbeli nép nyelvén viszont továbbra is csak Vecse maradt a szokásos elnevezés. Az erre az alkalomra készített városi pecsét körirata is a teljes nevet tartalmazza, bár rövidítve: D. VECSE M. VÁROSSA PECSÉTI 1761. A pecsét közepén a címer fő eleme, mint az előző, 1728-as falupecsété is, a szőlőfürt, ami a Földváryak címerében is szerepelt.
Az újdonsült mezőváros elöljáróságára mindjárt igen nagy feladat várt: elő kellett készíteni az úrbéri rendezést, elvégezni hozzá az előzetes felmérést. Végül 1770-ben készült el „Duna Vecse Mező Várossának Urbariuma”, vagyis Vecsén is érvénybe lépett Mária Terézia rendelete, amely rendelet a jobbágyok és földesuraik viszonyát volt hivatva rendezni. Az eltérő népesedési viszonyok és táji adottságok miatt ugyanis korábban eltérő megállapodásokat kötöttek az egyes vidékek, települések földesurai és jobbágyai. Ezek a különbségek tovább nőttek, amikor meghatározatlan időközönként módosították, megújították az egyes megállapodásokat. Ezen a rendezetlenségen akart változtatni Mária Terézia, amikor az 1760-as években elhatározta az úrbérrendezést. A rendelet a jobbágyok helyzetét is enyhítette valamelyest azzal, hogy központilag szabályozta urak és jobbágyok viszonyát. Ez a szabályozás a jobbágytelkek egységnyi nagyságának meghatározásával, majd az ehhez kapcsolódó határrendezéssel is járt. A rendezés előtt kilencpontos kérdőívre kellett válaszolniuk a települések elöljáróinak. A válaszokból kikerekedő jegyzéket a főbíró, a nótárius (jegyző) és több esküdt (tanácstag) írta alá.
A vecseiek válaszából kitűnt, hogy a falu és a földesúr viszonyát régóta kontraktus (szerződés) szabályozta. Ezért robotot nem teljesítettek, magukat szabad jobbágyoknak tekintették. Szerződés szerint használták a kocsmát és a mészárszéket. Fontosnak tartották fölpanaszolni a Duna rendszeres kiöntését s a gazdálkodás ebből adódó bizonytalanságait.
Milyen lehetett Vecse településképe a XVIII. század utolsó harmadában, a mezővárosi rang megszerzése után? Még az eredeti, régi formájában létezett akkoriban a Duna mellé simuló halmaztelepülés. A kis területen összezsúfolódó belső porták a hossztengelynek tekinthető Pest–Baja országút két oldalát szegélyezték. A néhány középület (városháza, parókia, iskola, fogadó) a század közepén épült templom körül csoportosult. Eleinte még a templom előtti tágas tér volt a vásárok helye. A szűk porták, a sűrűn, rendezetlenül álló házak közti keskeny, girbegörbe zugok, az úgynevezett likak biztosították a közlekedést.
A kis, belső portákon nem jutott hely a kezes jószág tartására és a betakarított mezőgazdasági termékek tárolására sem. A lakóövezeten kívül, de annak közvetlen szomszédságában az úgynevezett külső, nagyobb telkeken álltak a jószág teleltetésére épített istállók, aklok. Ezeket a külső részeket istállóskerteknek vagy akloskerteknek hívták a helybeliek, ezt a településtípust pedig két beltelkes településnek nevezi a néprajztudomány. Itt dolgoztak és éltek a gazdasági alkalmazottak és a család nőtlen férfi tagjai, a fiatal legények. A kertek a férfiak életterének számítottak, ide nők nem tehették be a lábukat. A hatóságok különösen odafigyeltek a kertekre, mert itt számos kétes hitelű idegen, a törvényt könnyen megszegő gyanús alak húzta meg magát. Sokáig tiltani igyekeztek a kint lakást, később pedig, noha a belső lakóövezet egyre szűkebbnek bizonyult már, azt is igyekeztek meggátolni, hogy lakóházakat építsenek ott.
Vályi András lexikona, az 1799-ben megjelent „Magyar országnak leírása…” így mutatta be a korabeli Dunavecsét: „Vecse. Duna Vecse Magyar Mezőváros Pest Vármegy. Földes Urai Földváry Uraságok, lakosai reformátusok… 3 nyomásbeli határja szűk, kevés gabonát terem, földgye homokos, és legelőből áll; szőlejek szükségekre elég; pusztákat árendálván lakosai, bővelkednek búzával, zabbal, árpával, juhokkal és szarvas marhákkal.”
A leírás a vecseiek régi gondjára utal: az Apostag és Vadaspuszta közé szorult, keletről Csanád és Fehéregyháza által bezárt csekély határ egyre kevésbé volt elég a lakosság eltartására. Valamire menni, megélni csak akkor tudtak, ha bérelhették, legeltetésre, jószágtartásra használhatták a környező pusztákat. Közülük is legtartósabban a két közeli szomszédot, Csanádot és Fehéregyházát. Csakhogy a földbérlés nem ment zökkenőmentesen: a vecseiek perek sorát vették a nyakukba. És a végén ők húzták a rövidebbet…

A falu pecsétje az 1728-as összeíráson: fő motívuma a Földváry-család címerében is megtalálható szőlőfürt

Az 1744-ben épült református templom egy 1897. évi képeslapon

A templommal egykorú nagyharang

Egykori céhláda a helytörténeti gyűjteményben (Székely Péter felvétele)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me