„…töröktől rabigát…”

Full text search

„…töröktől rabigát…”
A mohácsi csatavesztést követően a győztes Szulejmán bevonult Budára, majd szeptember végén átkelt a Dunán, és a télire hazatakarodó seregeivel végigdúlta a Duna–Tisza közét. Sokan meghaltak, még többen fogságba estek a környéken élők közül. Őket a hódítók az oszmán birodalom belsejébe hurcolták. A felnőttekre rabszolgasors várt, a fiatal, szemrevaló lányok háremekbe kerültek, a fiúgyermekekből janicsárt nevelt a török.
A szerencsés megmaradók a környező mocsarakban, nádasokban bujdostak vagy a védettebb Csepel-szigetre menekültek, hogy átvészeljék az újabb és újabb rajtaütéseket.
Három év múlva, 1529 őszén megismétlődött a törökdúlás. Ennek a hadjáratnak esett áldozatul többek között Vecse keleti szomszédja, Szentimre falu (a mai Soltszentimre.) Anjou-kori templomának falai máig emlékeztetnek erre a történelmi pillanatra. A hadjárat szomorú következményét Mihály, kalocsai prépost így fogalmazta meg a Ferdinánd királynak írott panaszos levelében: „A Duna–Tisza köze fel Harasztiig már lakatlanná vált a törökök és a rácok pusztításai miatt.”
A hódítók azonban másfél évtizedig még nem rendezkedtek be véglegesen az elfoglalt területen. A falvak menekülő lakói egy-egy seregvonulás vagy kisebb portya után újra és újra hazatértek, s élték hétköznapjaikat. Csak 1541-ben, Buda elfoglalását követően lett tartósan hódoltsági terület a két nagy folyó köze, s ezzel Vecse és környéke is. A szultán diadalittas győzelmi jelentésében ezt írta: „Magyarországot összes váraival, tartományaival és lakóival az oszmán birodalom többi tartományaihoz csatolván kádikat, várparancsnokokat és helyőrséget rendeltem.”
A Vecse közelében fekvő földvári kikötő jövedelmét már 1541 tavaszától naponta beszedték és befizették a budai török kincstárba a hódítók emberei. A környékbeli magyar falvakat Buda várának élelmezésére rendelték. Hamarosan megszervezték a katonai közigazgatást, s ez a polgári közigazgatás szerepét is betöltötte. A területi felosztás egyáltalán nem hasonlított a történetileg kialakult magyar közigazgatási rendszerre. A legnagyobb egység a többmegyényi területet magába foglaló vilajet volt. A vilajetek szandzsákokra tagolódtak, ezek nagyjából megyényi területen feküdtek, a szandzsákokat pedig nahijékra osztották, ezek a későbbi járások méretének feleltek meg.
Az Alföld nagy része a budai vilajethez tartozott, és Buda volt a székhelye a Duna–Tisza közét is magába foglaló budai szandzsáknak, amelynek első ura a magyar származású Szulejmán pasa volt. Vecse és környéke a szandzsákon belül a pesti nahije része lett.
A meghódított föld a török felfogás szerint „minden igazhitűek urát”, a szultánt illette. Ezért 1546-ban, a legkorábbi defterek (adólajstromok) készítésekor a falvakat sorra járó adóösszeírók nem is a földterületeket vették számba, hanem a jövedelmezőségüket, a kivehető hasznukat. A földművelők, a ráják összeírásakor pontosan felmérték ingóságaikat és termelt javaikat, ennek arányában vetették ki a tizedet.
Ha a település hászbirtok lett, akkor az adó a török kincstárba folyt be. A kisebb (timár) vagy közepes (ziámet) birtokok jövedelme tartotta el a birodalom sok-sok tisztjét, polgári tisztviselőjét. Vecse besorolása változott a különböző összeírások során: 1546-ban Mehmed budai mirmirán (bégféle), még mint hászbirtokos kapta az adót. Az 1559-es összeíráskor már egy Dzsáfe nevű timárbirtokos volt a haszonélvező, 1562-ben szultáni hászbirtok a falu, 1580-ban ziámetbirtok, ekkor egy másik Mehmed nevű töröknek járt a bevétel. Közben a nem egészen fél évszázad alatt hétezer akcséról kétannyira nőtt a jövedelem. Ez az összeg 1400, illetve 2800 korabeli magyar forintnak felelt meg.
Az első összeírás tanúsága szerint Vecse környékén lakott falu volt Apostag, két külön település ekkor még Szalk és Szentmárton, faluként szerepelt a mai Csabonypuszta helyén Kiscsaba, lakták még Vadas falut (a mai Vadaspusztát) is, de már lakatlan pusztaként írták össze Fehéregyházát és Szentimrét, Csanád meg Máriaháza pedig egyáltalán nem szerepelt a lajstromban.
Vecsén az összeírásban 59 adózó rája neve szerepelt, közülük harmincan fizettek úgynevezett dzsizje adót, vagyis a viszonylag jobbmódúak közé tartoztak. Az 1546-os lajstromot 1559-ben a helyszínen fölülvizsgálták, és gondosan följegyezték a változásokat. Az új összeírásból kiderült, hogy tizenhárom év alatt húszan haltak meg, és tizenhat az újonnan jöttek száma. Az adatokból következtetni lehet Vecse akkori lélekszámára: a folyóparti, alighanem egyutcás falunak mintegy négyszáz lakosa lehetett a XVI. század közepén.
Ismerkedjünk meg a két összeírásban szereplő gyakoribb családnevekkel, közülük néhány família leszármazottai ma is itt élnek: az Ambrus, Bertalan, Bíró, Csira, Dolkárti, Együd (Egyed), Éliás, Halmi, Kis, Kötöz, Lörhenci (Lőrinci), Madaras, Mészáros, Motos, Nagy, Orbán, Simon, Sóti, Szabó, Takács, Veres, Vadasi nevek közül ma hiába keresnénk a Dolkártiakat, Csirákat, Motosokat, de például a Bíró, Halmi, Madaras, Mészáros, Szalai, Takács, Veres (~Vörös) név máig előfordul a faluban.
A hódoltsági falvak korábbi, magyar földesurai, ha el is menekültek a török elől, nem szívesen mondtak le a jobbágyfalvaikból származó jövedelemről. Tiszttartóik, fegyveres adószedőik a falusi bírák nyakára jártak, zaklatták, sarcolták a lakókat. A földesurak idővel cserélődtek: a korábbiak közül volt, aki eladta a bizonytalan jövedelmű falvait, másoktól meg felség-árulási perrel kobozták el birtokukat, de a jobbágyok helyzetén mindez nem változtatott, mert az új urak is számítottak az adóra.
Az egyházi adót is meg kellett fizetni. Ezt a váci püspökség adószedői igyekeztek behajtani, 1550 körül pedig lovagtisztek jöttek az egri várból, hogy a magyar király kincstári adóját behajtsák, majd eljuttassák a várba. Békésebb időszakokban nem volt szükség ezekre a lovagtisztekre: olyankor a falvak bírái gyűjtötték össze és szolgáltatták be a javakat a török és a magyar fél részére, méghozzá többnyire fele-fele arányban.
Török csapatokon, magyar végvári katonákon kívül a király szolgálatában álló idegen zsoldosok, martalócok is be-becsaptak holmi zsákmányért a védtelen falvakba. Szigetvár 1566-os bevétele és a szultán halála után pedig a legfőbb urukat elveszített krími tatárok százezres seregükkel kíméletlenül dúlták végig a Duna–Tisza közét. Ez az eddigi törökjárásokhoz képest is szokatlanul kegyetlen pusztítás elérte Vecsét is.
Hogyan élhettek ilyen körülmények között a hódoltságiak, a környékbeliek, a vecseiek? A XVI. század második felében egymást sűrűn követő török adó-összeírásokból kiolvashatók Vecse és a szomszédos falvak népének életviszonyai. Vizsgáljuk meg előbb a lakónépesség alakulását az adófizető családfők száma alapján!
Adófizető családfők száma a szomszédsági körben
1546
1559
1562
1580
1590
Csabony
14
24
23
27
17
Szalk
9
25
32
37
42
Szentmárton
9
29
29
27
20
Tass
8
39
53
71
49
Vadas
7
15
9
6
4
Vecse
59
55
76
77
64
 
A táblázatból kiolvasható, hogy a század második felében a környék legnépesebb falva Vecse. Alacsony volt a lélekszám a két későbbi pusztán, az ekkor faluként már inkább csak tengődő Csabonyban és Vadason. Szalk és Szentmárton még a század végén is önálló falu, majd csak a XVII. század elején költöznek össze.
Vecsének nemcsak a lélekszáma nőtt (főleg az elnéptelenedő szomszédosok beköltözéséből), hanem gazdasági ereje is fokozódott a hódoltság első félszázadában. A legkorábbi összeíráskor még csak a gazdák fele fizetett dzsizje adót, azaz tartozott a viszonylag jobb módúak közé, a század végére viszont már minden gazdát dzsizje fizetésére köteleztek.
A XVI. század vége felé lejártak a csöndes idők, elmúlt a viszonylagos béke a törökök és magyarok közt. 1593-ban hosszú hadiállapot kezdődött, az úgynevezett tizenöt éves háború, s ez – főleg a Duna–Tisza közén – pusztítóbb volt minden korábbi török hadjáratnál. A nyolcvanéves török hadvezér, Szinán basa seregeit Gázi Giraj vezér krími tatár hordái támogatták. 1594-ben Szinán ezen a vidéken át vezette a hadait Esztergom felé. A következő évben Giraj tatárai pusztítottak Szolnoktól a Dunáig. Rá egy évre, Eger ostroma előtt Mohamed vezette végig itt a seregét. 1603-ig szinte minden évben végigdúlták a környéket a tatár segédcsapatok. Már 1597-ben ezt jelentette a szepesi kamara a kincstárnak: „Az három város kívüle (Cegléd, Nagykőrös, Kecskemét) az egész Duna–Tisza köze mind puszta.„
A Dunamellék néhány falva azonban még ezt a vészkorszakot is túlélte. A lakosság egy része behúzódott a török elől a környékbeli népes városokba, Kecskemétre, Nagykőrösre, Ráckevére, mások a Duna szigetein s a közeli mocsarakban, nádasokban bújtak meg, mint már annyiszor korábban is. A bécsi békekötés után (1606) lassan visszaszivárogtak a régi lakók. De ekkor már jöttek újak is, más vidékekről, onnan, ahol még alaposabb pusztítást végzett az oszmán had.
A békekötés után a török és magyar adószedők hamarosan rátaláltak Vecse meg a két távolabbi szomszéd, Tass és Solt lakóira. Nem találták viszont már külön Szalkot és Szentmártont. Az ottaniak mostantól egy faluban, Szalkszentmártonban éltek. A többi falvak évtizedekre elpusztásodtak, mint Apostag, mások faluként végleg eltűntek, mint Csabony és Vadas.
Alig heverték ki az itteniek a másfél évtizedes hadjárat következményeit, az 1600-as évek elején eddigi bajaikat újjal tetézte a hajdú felkelés. A Dunamellék református lakossága természetesen a hitükön lévő Bocskai pártján állt. Nem hagyta békében élni későbbi vallásháborúk sora sem: ekkor ugyancsak a protestáns oldalt támogatta.
A környékbeliek ezekben a nehéz évtizedekben sokat szenvedtek a sarcoló, fosztogató szabad hajdúktól meg a kóborló, önmaguk ellátásáért gyakran rablásra kényszerülő magyar végvári katonáktól is. Hiábavalók voltak az elrettentésnek szánt büntetések. Balogh János katonát például így büntették rablásért 1657-ben, Fülek várában: „elébb keze elvágassék, s a vár udvarán az akasztófára függesztessék, azután pedig maga életben lófarkán kivonszoltassék, s feje vétetvén, teste kerékbe töressék.”
Végül aztán egy 1659-es magyar törvény megengedte az úgynevezett parasztvármegyék megszervezését. Ezek a saját kezdeményezésre, helyben alakult érdekvédelmi szervezetek igyekeztek a falvak népét és javait megvédeni a kóborló katonáktól.
Sajátos adaléka ennek az elkeseredett önvédelmi kísérletnek egy 1663-as keltű kunszentmiklósi jegyzőkönyv. Áprilisban több környékbeli falu népe gyűlt össze Kunszentmiklós–Szabadszállás–Szalkszentmárton hármas határában, a Fekete-halom nevű dombon. Elhatározták, hogy együtt, szervezetten védik meg magukat „…az rajtuk hatalmaskodók ellen, a kik az Magyar pártrúl vadnak„. A vecseiek is részesei voltak ennek a kezdeményezésnek. A tizenhét pontba foglalt szerződés a törvénytelenül sarcoló martalócokkal, rablókkal szembeni fegyveres ellenállást szorgalmazta, és a szerződést aláíró falvak összefogásának szándékát tanúsította. A hatodik pont egyébként azt sejteti, hogy a helybeli lakosság egy része jó kapcsolatokat ápolt a kóbor szegénylegényekkel: „Senki se mezei, se házi latorral barátságot ne tartson, az ki jámbor nevet visel, mert ha latrokkal társalkodik, az Váras büntetésit el nem kerüli.„
Persze a gyakorlatban a parasztvármegye működése is kevésnek bizonyult. A gyöngén fölfegyverzett, katonáskodásban képzetlen önvédelmi csapatok nem tudták hatásosan megvédeni falvaikat a folytonos sarcolásoktól, rablásoktól.
Várad 1660-as elfoglalása után a török még egyszer összeszedte minden erejét, hogy Bécset bevehesse. Köprili Ahmed nagyvezír 1663 tavaszán roppant sereggel indult meg Nádorfehérvárról. A sereg a Duna–Tisza közén át vonult be Budára július közepén. A nagyvezír parancsára az erdélyi fejedelem, Apafy Mihály a Kiskunságon keresztül mozgott seregével az érsekújvári török táborba. Néhány hét múlva azonban visszafordult, s ismét ugyanazon az úton tért meg Erdélybe. Vecse és környéke ezeket a seregvonulásokat is megszenvedte. Majd a Buda visszavívását megelőző hadjáratok meg a felszabadítás hadműveletei róttak rájuk súlyos terheket. Különösen az 1683-as év volt kegyetlen. Előbb a krími tatárok dúlták föl a Duna–Tisza közét, azután a Rabatta vezette császári hadak szállták meg a környéket.
Rabatta parancsában kihirdette 1683 decemberében, hogy az ostromra gyülekező hadak téli szállása Pest megye és a Kiskunság lesz. A tartást pénzben kell megfizetni. Ha ez elmarad, a vitézek mennek ki a pénzért, akik „…magatokat kardra hánynak, még a csecsemőknek is nem lészen kegyelem„ – írta levelében a hadvezér. Ügyelt persze azért a török is hódoltsági alattvalóira. A budai pasa ugyancsak levelet írt az érdekelt falvak, városok elöljáróinak. Ha a községek a németnek szálláspénzt adni mernek, „a bírákat felkarózza és a városok rosszúl járnak„ – szólt az intelem.
Ahogy közeledett Buda ostroma, úgy vált egyre elviselhetetlenebbé a környéken élők sorsa. A helyzetet pontosan jellemzi két korabeli levél. Az elsőt Mercy tábornok írta Szolnokról a Pest megyei városok és falvak bíráinak. A tábornok a frissen elfoglalt Szolnokot akarta megerősíteni, hogy biztonságban készülődhessen Buda ostromára. A védelmi munkákhoz sok-sok sáncerősítő karó helyszínre szállítását követelte a településektől. „Vévén ezért parancsolatunkat, életetekre s fejetekre parancsollyuk mindgyárást hozzá fogjatok… mert ha a két ezer fa itt nem lészen, …lakó helyeiteket fel égettyük el pusztíttattyuk, az kit elevenen foghatunk közületek karóban vonattyuk vagy fel akasztattyuk.”
Még alig kaphatták kézhez a címzettek az 1685. november 20-án kelt levelet, s ki sem gondolhatták, honnan szerezzenek ennyi sánckarót a fátlan Alföldön, amikor újabb írásos parancs érkezett, most azonban Budáról. A december elején kelt levelet Hasszán Tihája bég küldte, és természetesen sánckarókat követelt a falvak, városok bíráitól. „Ha négy-öt nap alatt nem hozzátok, török úri Mahometi hitemre mondom, 300 lovast küldök, és a bírákat bé hozatom, és 4-5 embert bé hozatván karóban vonatom, hamis hitetlen ebek kutyák Disznók…”
Bíró uraimék szó szerint értendő akasztófahumorral elgondolkodhattak, hogy ha ők maguk nem találnának elég karót beszolgáltatni, vajon a fenyegetőző uraik honnan szerzik be azt a karószükségletet, amelyre a mulasztókat felvonván méltóképpen bűnhődhetnek majd.
A fentiek tükrében talán érthető, hogy Buda felszabadítása kevés jót, annál több rosszat hozott az errefelé élőknek. Mind az ostromlók, mind az ostromlott, majd menekülő csapatok kegyetlenül pusztították a tájat. A „felszabadító„ császári csapatok vezérei közül különösen Caraffa tábornok és Rabatta gróf ártottak sokat a környékbelieknek.
Mire a török kitakarodott, újra elnéptelenedtek a falvak. Az említett tíz településből már csak három adott életjelt magáról: Dömsöd és Solt mellett a harmadik éppen a miénk volt. De a lassan visszaszivárgó lakóknak sem volt nyugtuk az ittmaradó császáriaktól. Ezek annyira erőszakosak, kíméletlenek voltak, hogy sok magyar néhány év múlva visszasírta a török szolgaságot, annak időnkénti, viszonylagos nyugalmát. Buda visszavételével még nem ért véget a háború, sorra adta föl a török a végvárakat, 1688 nyarán pedig már Nádorfehérvár ellen vonultak a hadak. Pest vármegyének nyolcszáz fős segédcsapatot kellett kiállítania, ez május elején Vecsén gyülekezett, s csatlakozott az ostromra induló sereghez.
A másfél évszázados török uralom alatt török, tatár, német és magyar martalócok sarcolták, vitték rabszolgának, pusztították a falu és a környék népét. A menekülő, bujdosó, puszta életüket mentő emberek egy része vissza sem tért már szülőföldjére egy-egy futás után. Végleg ottmaradtak a közeli, nagyobb városokban, Ráckevén, Kecskeméten, Nagykőrösön. De mentek messzebb is: sokan húzódtak meg közülük a nyugalmasabb Felvidéken.
Akadtak azonban vidékek – mint utaltunk már erre –, ahol még az itteninél is veszedelmesebb volt az élet. Különösen a Dél-Dunántúlt érték súlyos csapások a hódoltság idején, hiszen az ott élők a nagy török seregvonulások útjába estek. A tizenöt éves háború idején Szinán pasa és tatár segédcsapatai olyan kegyetlenséggel irtották azt a tájat, főleg Baranya, Tolna vidékét, hogy a túlélők nagyobb része végleg átköltözött a Duna–Tisza közére, így jutott belőlük a dunamelléki falvakba, s Vecsére is.
„900 falu és város, amint informáltattunk, elpusztult…„ – összegezte a hódoltság következményeit a reformátusok eperjesi zsinata 1699-ben. De a sok csapás és veszteség ellenére a falu lassanként, a XVII. század végére magára talált, és a legnagyobb települések közé tartozott az egész Duna-melléken: becsült lélekszáma elérte az ötszáz főt. A megerősödés tényét igazolja a környékbeli falvak családszáma 1699-ből: Dömsöd (78), Pataj (61) és Vecse (59) tartozott a nagyobbak közé. A közepesek Tass (33), Solt (32) és Szalkszentmárton (32). A kisebbek Dab (20) és Apostag (13). Dunaegyháza és Harta pusztává vált, csak néhány évtized múlva érkeznek majd ide tót és szász telepesek.

A környék XVI. századi reformátora, Szegedi Kis István

„Kontyos kő” a helytörténeti gyűjtemény udvarán: a török kori építészet emléke (Székely Péter felvétele)

Vecse és környéke Jacob von Sanddart 1654-es térképén: jól látható, hogy ritkábbak a települések, mint a hódoltság előtt

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me