Alpokalja? Kisalföld?

Full text search

Alpokalja? Kisalföld?
A falu Magyarország nyugati szélén, közvetlenül az osztrák határ mentén fekszik, Soprontól tizenkét kilométerre délkeletre. Pontosabb meghatározással: a Nyugat-magyarországi peremvidék Sopron-vasi középtájának egy sajátos helyén, határában ugyanis három kistáj találkozik. Észak-északnyugaton az Alpokalja, azaz a Soproni-medence, dél-délkeleten a Kisalföld Fertő–Hanság-medencéje, míg keleten a Répce-sík övezte átmeneti táj. Ezeken a kistájakon alakult ki a mai község, a hajdani két település, Kiscenk és Nagycenk 1893-as közigazgatási egyesítéséből.
A térség jellemzői a geológiai harmadkorban, mintegy hat-nyolc millió évvel ezelőtt, a Pannon-tenger feltöltődésével jöttek létre. Nagycenkről is elmondható, hogy a nyugat-magyarországi peremvidék minden sajátosságát magán viseli, határa sík és dombos öntéstalaj.
A település domborzatának és talajviszonyainak kialakulásában nagy szerepet játszott két patakja, a korábban határjelölő Ikva és a nagycenki falurészt délnyugatról átszelő Arany-patak. Érdekes mindkettő története, hiszen
a korabeli források Ikva néven a Sopronnyék (Neckenmarkt)–Hasfalva (Haschendorf)–Sopronkeresztúr (Deutschkreutz) felől érkező és Pereszteg– Pinnye felé (délnyugat–keleti irányú) patakot jelölik, azaz a mai Arany-patakot. Ebbe Nagycenk határában torkollik bele az úgynevezett soproni Ikva vagy Merenye. Ez utóbbit nevezték aztán később Eika, Spitallbach, majd Ikva néven. Ma is két Ikváról beszél a falu, a sopronit megkülönböztetésképpen – egyben szennyezettségére is utalva – a „büdös” jelzővel illeti.
Az Ős-Ikva a vízzáró agyagon több méter vastag kaviccsal fedte be völgyét, amely még ma is megtalálható Fertőboztól Hegykőig. Ugyanakkor a hordalékszállítás és az agyag bemosódása következtében barna erdőtalajok, barnaföldek és csernozjom barna erdőtalajok alakultak itt ki mozaikszerű elrendeződésben. A termőrétegek vastagsága hetven-kilencven centiméter és művelésre alkalmasak.
Az Ikva a mai medrét Széchényi Ferenc birtokossága idején, az 1700-as évek végén foglalta el, amikor is ő a több ágra szakadt és mocsaras területeket képező patak útját a kópházi határtól kezdve kiegyenesíttette és a kastélytól távolabb vezettette. Beszédes dűlőnevek őrzik a patakok hatását a talajviszonyokra. Az Ikva mentén kialakult kavicsövet a kópházi határtól nevezik Köves-erdőnek illetve Köves-mezőnek, a torkolat utáni egykori vizenyős rétet Vízállónak hívják.
Az egész határ területe északról délre, illetve nyugatról keletre lejt, a Fertő tótól három kilométerre esik. Legmagasabb pontja a Füles (Nikitsch) felőli területen 269 méterre a tengerszint felett van, míg a legalacsonyabb a peresztegi határ közelében: 153 méter. Maga a lakott terület az Ikva és az Arany-patak völgyében helyezkedik el. Innen származik a régebbi Gödörcenk elnevezés. Az egyik legmagasabb pontja a templom és a temető környéke, a legalacsonyabban a Kiscenki utca eleje, a kastély és környéke fekszik. Ez az elhelyezkedés kedvez a páradús levegő kialakulásának, és az állandó nagy harmatok jótékonyan hatnak a flórára.
Az éghajlat mérsékelt. Az Alpok közelsége alakítja mind a hőmérsékletet, mind a csapadékellátást, mind pedig a széljárást. Az évi középhőmérséklet az országos átlag (tíz Celsius-fok) alatt marad: 9,6 Celsius-fok. Az uralkodó szélirány északnyugat–délkeleti. Ritka a szélcsendes napok száma, akárcsak a pusztító, nagy erejű viharoké. A szél sebessége évi átlagban hét-nyolc kilométer óránként. A népi megfigyelés nem égtájakban határozza meg a szél irányát, hanem valamilyen helyhez köti. Így jegyezhette le Varjú Sándor a múlt század közepén ezt a mondást: „A szélnek segge luka a Fertő, be kék dugni!”
A Fertőnek egyéb vonatkozásban is nagy jelentőséget tulajdonítottak a nagycenkiek. Azt tartják ugyanis, hogy a nagy viharokat, jégesőket a Fertő „lehúzza”. Ezt annyira komolyan vették, hogy amikor 1903-ban felmerült a tó lecsapolásának a gondolata, a községi képviselő-testület bizottságot jelölt ki, hogy protestáljon az elképzelés ellen a minisztériumban. Úgy fogalmaztak, hogy Nagycenk, ha nincs is közvetlenül érdekelve a le- vagy le nem csapolásában, közvetve mégis érdekelt, amennyiben „a község természeti viszonyait… nagyban befolyásolja a Fertő vize, a község előnyére, amennyiben a Fertő vize az okozója annak, hogy elegendő csapadék, eső van, míg a veszélyes zivatarokat, jégveréseket minden esetre elhárítja és magához vonzza”. Nem tartották kevésbé fontosnak azt sem, hogy a Fertő gazdaságilag is hasznos, mert a község „nád- és alomhoz könnyen juthat most belőle”.
Természetesen nem csak a természeti erők „segedelmét” várták, a viharfelhők ellen a falu népe is felvette a harcot. 1747-ben Farkas Ádám kántor kötelességei közé tartozott a felhők és viharok elleni harangozás. A XIX. század technikája még „hatékonyabbá” tette a védekezést: a kovácsműhelyben őrzött mozsárágyúk durrogtatásával igyekeztek elhárítani a vészt.
Komolyabb jégverésekről 1899-ből, 1936-ból és 1975-ből van adatunk.
Azt is megfigyelték, hogyha „a fülesi (nikitsch-i) harang áthallatszik, három napon belül eső lesz”.
A csapadék évi átlaga 582 milliméter, ami szintén az országos átlag alatt marad. Ennek következtében pusztító árvizek is ritkán jelentkeznek. Ebben a szabályozások is nagy szerepet játszottak, hiszen korábban sok panasz volt az eláztatott földek miatt. 1759-ben több mesterember, elsősorban takácsok adóját törölték vagy mérsékelték, mert az árvíz tönkretette a műhelyeiket. A Mária Terézia által elrendelt urbáriumi összeírásokban a rétek, szántók egy részének használhatatlanságát panaszolták a jobbágyok.
A legutóbbi, 1996-os árvíz már egészen más okokra vezethető vissza. A főút alatti átereszek, csatornák eldugultak, így a víz nem várt helyeken, a kiscenki házak udvaraiban, pincéiben bukkant fel, amire korábban nem volt még példa.
A természetes növénytakaró mára igencsak elszegényedett. Ennek fő okai a XVIII–XIX. századi nagy erdőirtások. Napjainkban az erdőterület nagysága 359 hektár, nyolcvan százalék a tölgy és csertölgy, de jelentős helyet foglal még el az akác és a fenyő is. Az aljnövényzetet főképp kökény, bodza, mezei szil és mezei juhar alkotja. Nem őshonosak ugyan, de Nagycenk flórájához mindenképpen hozzátartoznak a Széchényiek által ültetett fasorok – platán, hárs és szeder – és a kastély parkjának növényritkaságai, amelyekről már a XVIII. századi krónikás is megemlékezett. Vályi András a kert jellemzésekor a növénykülönlegességeket, a parkon átfolyó kanyargós patakot, a mesterséges dombot és barlangot, valamint a Fertőig nyúló hársfasort emelte ki.
A környék állatvilágára a változatosság a jellemző. A nagyvadak közül, ha nem is nagy számban, de megtalálható a szarvas, a vaddisznó és az őz. A ragadozók közül a róka, a görény és a nyest is előfordul. A régi korokban bizonyosan farkasok is éltek itt, legalábbis erre enged következtetni, a ma is élő, Farkasverem dűlőnév.
A legtarkább a madárvilág, mert a Fertő madarai közül is sok faj talál otthonra a közeli mezőkön és az Ikván. A kastély parkjának odvas fáiban különböző bagolyfajok tanyáznak. A tavaszi, nyári hajnalok a sok-sok énekes madár hangjától hangosak. Közéjük számítanak, bár elég kellemetlenek, a varjak is, amelyek a platánok koronáin nagy telepekben élnek.
Ekkora madárpopuláció mellett természetesen szép számban megtelepedtek a ragadozó madarak is. Elsősorban egerészölyv és réti héja vadászik a környéken, de láthatunk vörös vércsét is szitálni a kastély környékén. A kétéltűek közül az erdei béka, a barna varangy és a kecskebéka fordul elő nagyobb számban. A hüllőket elsősorban a siklók és a fürge gyíkok képviselik, a fokozottan védett lábatlan vagy pannon gyík példányai is felbukkannak a platánok alatt.
Nagycenk ma közigazgatásilag Győr-Moson-Sopron megyéhez tartozik, amelynek korábban Győr-Sopron megye volt a neve. Az 1950-es közigazgatási reform előtt Sopron megye – illetve vármegye – része volt, és a soproni járáshoz tartozott. 1892 októberében belügyminisztériumi rendelet írta elő az addig külön közigazgatású két község, Nagy- és Kiscenk egyesítését. Az egyesítést sem itt, sem ott nem fogadták kitörő örömmel. Kiscenken a bírót azzal vádolták, hogy eladta a falut. A nagycenki képviselő-testület 1893. évi első ülésén, amelyen az új működési szabályzatot alkották meg, a jegyzőkönyv a következő szavakkal kezdődött: „Kis-Cenk községnek Nagycenk községbe történt bekebeleztetése folytán…” Eladdig az 1871-es községi törvény alapján Kiscenk kisközségként, Nagycenk körjegyzőségként működött. A XIX. század végéig tehát mindkét település közigazgatásilag önálló faluként, de csaknem mindvégig ugyanazon nagybirtokosok uralma alatt élt.
Már a kora középkorban, a Nádasdyak birtokossága idején mindkét településen volt úriszék, a terheket szerződésben rögzítették. Nagycenk jelentős vám-helynek számított, és ennek megfelelően mezővárosi rangot is kapott.
1677-től Kiscenk és Nagycenk élete végleg összefonódott a Széchényiek nevével. Előbb Széchényi Antal, majd Széchényi Ferenc költözött Kiscenkre. Ferenc a halála előtt három hitbizományt hozott létre, amelyek közül a cenki birtok Istváné lett. A reformkor és Széchenyi munkássága a községek életének is meghatározójává vált. Új iparágak születtek, korszerűbbé vált a mezőgazdasági termelés. A XX. században is hatással volt a legnagyobb magyar a településre, hiszen a modern időkben 1973-ban megnyílt múzeuma öregbíti ma is a község hírnevét.
A trianoni döntés és a velencei egyezmény alapján kiírt népszavazáson, 1921-ben, a település elsöprő többséggel, mindössze öt ellenszavazattal, Magyarország mellett voksolt. 1982-től 1991-ig Nagycenk nagyközség volt, amelyhez több társközséget csatoltak.
A nagycenki falurész a sopron–sárvári, 84-es számú fő közlekedési út melletti dombos, völgyes terepen épült. Kiscenk az Ikva völgyében, a patakkal párhuzamosan futó sopron–győri, 85-ös számú országút mellett fekvő, egyutcás település. A fő közlekedési utakon kívül még két vasútvonal kapcsolja be az ország közlekedési hálózatába, a sopron–szombathelyi MÁV-vonal és a GYSEV Sopron-Győr-i vasútja.
A községtől öt kilométerre van a Kópháza–Deutschkreutz-Sopronkeresztúr határállomás.
Hírét, régi és új értékeit ma is jól példázza a Vasárnapi Újság 1858. november 1-jén kelt írása, amely szerint: „Soprontól másfél mérföldnyire fekszik Czenk. Áll Nagyczenk mezővárosból és Kis-Czenk faluból, melyek együvé olvadva termékeny síkon terülnek el, melynek regényességet a közeli halmok és távolban kékellő hegyek adnak. Osztrákhon határától Czenkig alig találni magyar vendégszerető tűzhelyt, alig hallani magyar szót. Azért mondják aztán a vidék lakosai, hogy Czenken kezdődik Magyarország.”

A falu északkeletről

A Kis allé platánsora a kovácsoltvas kapuval

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me