Legenda és valóság

Full text search

Legenda és valóság
Nagycenkről és közvetlen környékéről semmiféle honfoglalás kori emlék sem került elő, pedig földrajzi elhelyezkedéséből adódóan bizonyára része volt a gyepűelvét megvalósító magyar határvédelemnek. Erre enged következtetni a környező települések neve is. Nemeskér, Újkér, Sopronnyék valószínűleg a honfoglaló törzsek nevét őrzik. Ezzel a korral kapcsolatos az a történelmi monda is, amely a település nevének kialakulásához kötődik, s amelyet a mai falu nem szívesen vesz tudomásul, mert az ősöket nem éppen hízelgő vonásokkal örökíti meg.
955 augusztusában az Augsburgot ostromló magyar kalandozók megütköztek a Lech-folyó mezején Ottó német király hadaival. A csata kimenetele ismert. Lél, Bulcsú és Súr vezéreket a király kivégeztette. A csatavesztés után hét véres ábrázatú, megcsonkított (fül és orr nélküli) férfi érkezett a nyugati gyepűhöz. Az őrök nem engedték be őket az ország területére, csak a német király üzenetét továbbították Taksony fejedelemnek. Miszerint: „Így jár minden magyar, aki német földre teszi a lábát!” Taksony parancsára a hét gyászmagyart, hitványt (cenket) nem engedték haza, hanem a gyepű mentén kellett letelepedniük. A monda szerint tehát ők lennének az alapító atyák, s a község neve is innen eredeztethető.
Az ennél sokkal prózaibb magyarázatot az okleveles anyagban találjuk. Sokáig, még az 1990-es évek végén is, a község történetéről vagy emlékeiről kiadott művekben 1243-ra teszik Nagycenk első említését. Pedig a falu múltjának legelhivatottabb, monográfiaszerző kutatója, Keszei Dénes, már 1983-ban közreadta kutatásainak eredményét, amelyből kiderül, hogy IV. Béla királyunknak ebben az oklevelében nem a mi falunkról van szó. Az adománylevél a Chenke nevű birtokot Simon ispánnak juttatta. Itt az Esztergom megyei Chenke nevű településről van szó, amely a török háborúk idején elpusztult.
Így az a bizonyosság, hogy az első ismert írásos emlék Kiscenkről 1281-ből származik. Az oklevél, amely Hidegséggel kapcsolatos határbejárásról tudósít, „Villa Toth-czynk” néven említi. A tót itt a szláv népességre utalhat, akik a későbbi századok folyamán is jelentős számban éltek a településen, mint arról a későbbi összeírások is tanúskodnak.
Nagycenkre közvetlenül vonatkozó adat 1291-ből, egy birtokeladási oklevélen maradt ránk, ebben Zenk formában szerepel. A XIV–XV. században a két község különböző írásmódjaival találkozunk az oklevelekben. Zynk, Chenk, Czenk, Chengh alakok fordulnak elő illetve gyakori a megkülönböztető név, mint például Gudurzenk, Wamoschynk vagy Németchenz. Egy 1544-es királyi adójegyzéken – dicán – szerepel először a Nagy Czenk formula.
Az egy évvel korábbi jegyzék Kiscenket Chynk Danielisnek (Dánielcenknek) nevezi. A későbbiekben, még a XVIII. században is, Dávid Czenk írásmóddal találkozhatunk.
A falu nevét, most a sokféle írásmódtól, változattól eltekintve azon helynevek közé sorolja a szakirodalom, amelyek az első tulajdonosaik nevét viselik. Mollay Károly szerint sincs semmi köze a ’cenk’ köznévhez, ami gyáva, hitvány embert jelent és a már idézett monda alapjául szolgált.
A különböző írott források több főúri család nevét is említik a községekkel kapcsolatban azok birtokosaként – ekkor még külön-külön. Az első ismert család a már említett 1291-es oklevél szerint a Czenki. A mai állomás környékét bírta Czenki Demeter és Lőrinc. Apjukat Zenk de Zenk, azaz cenki Cenknek hívták.
Ugyanezen oklevél a terület keleti részének, a Pereszteg felé eső határrésznek a birtokosaként Sopron vármegye kora középkori története egyik legjelentősebb családjának tagját, Osli Gergelyt nevezi meg. Az Osl nemzetség a kalandozásokban is részt vett Súr vezértől származtatta magát, és valószínűleg besenyő eredetű. Ezt a népcsoportot mint csatlakozott népet a korabeli gyakorlatnak megfelelően a határok mentén telepítették le őseink. Így lett tulajdonosa ez a nemzetség már az 1200-as évektől Csorna környékének, majd fokozatosan növelve birtokait a vármegye déli területének is.
Cenkre vonatkozóan ez az egyetlen hiteles adat. Annyit tudunk még, hogy az Osl nembeli Agyagos Péter fia Gergely 1291-ben megvált ezektől a birtoktestektől. Húsz márka széles bécsi dénárért (azaz hozzávetőlegesen öt kilogramm ezüstért) eladta Monorosdi Miklós grófnak a Mindenszentek tiszteletére emelt templom kegyuraságával, patrónusi jogaival együtt. Ez azt is mutatja, hogy a falu már jelentős településnek számított, hiszen temploma is volt. A határbejáráson jelen volt a szomszéd birtokos, a Zenk család is.
A hiányos írott források és az állandóan változó birtokviszonyok, adományozások, zálogba adások, öröklések nem teszik lehetővé a kor pontos történetének felvázolását. Egyet mégis: betekintést engednek a kor zűrzavaros viszonyaiba, villongásaiba, perpatvaraiba. Viszont az itt élők helyzetére csak következtetni tudunk.
Már 1298-ban a község határában Vörös Mihály soproni várispán III. Endrétől kapott földet. Harminc év elteltével pedig a községben örököltek nagyobb területet. A helyzetet bonyolítja, hogy Vörös Balázs egyenlő részt kapott a jussból a falu nevét felvevő Czenki Andrással, akit az oklevél Monorosdi Miklós fiának nevez.
A Vörös család további birtokosságát bizonyítja egy 1359-es záloglevél, amely szerint Cenket hatvan márka széles dénárokért és nyolcvan rőf (1 rőf = 77,5 centiméter) posztóért zálogba adták Nagymartoni Miklósnak. Ez a szerződés leírja a birtokhatárokat is, innen tudjuk, hogy Nagymartoni zálogbirtokát egyrészt a saját keresztúri földjei, másrészt Czenki András kiscenki földjei határolták.
A nevek nem árulkodnak róla, de az említett családok rokonságban álltak egymással. Keszei Dénes kutatásai szerint ezeket a családokat közös néven Fraknói grófoknak nevezik, 1360-ból fennmaradt oklevelük 102 települést nevez meg mint birtokukat, köztük a két Cenket, olyan települések mellett, mint Fraknó (Forchtenstein), Kabold, (Kobersdorf) Nagymarton, (Mattersburg), Lövő és Pereszteg.
A tizennyolc éves zálog 1377-ben járt le, és Vörös Balázst újra beiktatták birtokába.
A Fraknóiak hűtlenségi pere után, 1398-ban, javaik az uralkodóra, Zsigmondra szálltak, aki azokat bizalmi emberei között szétosztotta. Így lett birtokos Cenken a Kanizsai család, és kerültek vissza a településre az Osliak. A XIV. századra ez utóbbi nemzetség több ágra szakadt: a Viczay, a Lózsy és a Kanizsai család származik tőle.
A Kanizsaiak felemelkedése az 1300-as években kezdődött. A nagy tartományurak, a Németújváriak és a Kőszegiek hatalmának megtörése után Károly Róbert az őt támogató nemeseket megjutalmazta. Így került Csornai Lőrinc birtokába 1321-ben Kanizsa vára adománybirtokként, további szolgálataiért Sopron vármegyében is kapott birtokokat. Zala vármegye főispánjaként és befolyásos emberként megalapozta a család vagyonát, gazdagságát. 1330-ra a Kanizsai család lett Sopron vármegye leggazdagabb famíliája.
Cenken a család befolyása régebbi, mint maga a birtokosság. Kanizsai János és István több csatában segítette Zsigmondot, aki bőkezűen megjutalmazta őket szolgálataikért. 1390-ben megkapták Sárvár várát a hozzá tartozó cenki vámmal együtt. Sárvár és a cenki vám korábbi összefüggésére mutat rá egy 1328-as kiváltságlevél, amely vámmentességet biztosít a sárváriaknak.
A vám minden birtokosnak fontos bevételi forrást jelentett. Nagycenknek földrajzi elhelyezkedése, az, hogy kelet–nyugati, illetve délkelet–északnyugati főútvonalak mentén fekszik, kiemelt helyet biztosított. A Bécsbe irányuló kereskedelemnek, főleg az állat- ezen belül is a marhakereskedelemnek egyik fontos iránya volt. A „természeti akadályok leküzdésére felállított létesítmények” fenntartása, azaz bizonyos utak, hidak állapotának megőrzése, karbantartása földesúri feladat volt, ennek ellenében vámot szedhetett. Cenken „természeti akadályt” az Ikva, illetve az Arany-patak jelentett. Arra vonatkozóan nincs adatunk, hogy mikor kezdődött a helyi vámoltatás, de a XIV. század elején már létezett ez a szolgáltatás s egyben bevételi forrás.
A Kanizsaiak egy rövid 22 éves időszakot leszámítva közel száznegyven évig folyamatosan birtokolták a községet a vámmal együtt.
1402-ben Zsigmond elvette Kanizsai János érsek birtokait, és azokat Ozorai Pipónak, az olasz származású hadvezérének adta. (Működéséről, személyes birtokstruktúrájáról részletesebben olvashatnak a Száz falu sorozat Ozora kötetében.) Mivel Ozorai birtokai zömében Tolna vármegye területén voltak, elcserélte 1424-ben a sárvári várat összes tartozékaival – Cenkkel – együtt a Kanizsaiak kezén lévő Simontornyáért és a hozzá tartozó falvakért. Így tehát újra visszaállt az eredeti állapot.
A vámbevételek biztos anyagi forrást jelentettek a földesúr számára, mégsem volt ritka a visszaélés. A vám elfoglalása miatt Kanizsai László a királyhoz fordult. Lózsi Beled özvegye és fia szállta meg a vámházat. Később viszont Kanizsai Imrének kellett magyarázatot adnia, miért vették el vámosai Bodó Gergely budai várnagy szolgáitól a Bécsbe küldött ajándékait, úgymint: a nyesttel bélelt bíbor-színű subát, egy vég posztót, tizennyolc aranyforintot valamint a száz aranyforintot érő két gyűrűt és násfát.
1465-ben egy osztrák kapitány követelte vissza a cenki vámnál elvett kocsiját és lovát. Mindkét esetben a soproni tanács intézkedett, tehát helyben nem lehetett ekkor még elöljáróság, vagy ha volt is, az uraság ügyében nem járhatott el. Kanizsai László olyan messzire ment a vámok kivetésében, hogy 1472-ben megfosztották az adószedés jogától. Később Mátyás király visszaadta neki ezt a kiváltságot. A bevételek azonban ekkor már nem lehettek valami nagyok, mert Kanizsai László birtokait és a vám felét bérbe adta Csupor Demeter győri püspöknek. A csornai konvent oklevele szerint 1476-ban a család „jelenlegi nagy szükségökben egész Pereszteg, Hidegség, Bóz és Füles helységeit a fülesi vámmal együtt, valamint Kövesd Czenk helységek épen fel részét a czenki vám felével együtt… 1500 magyar aranyforintért, mellyet hiány nélkül felvett, elzálogosította…”
Éppen a vámszedéssel, zálogba adásokkal kapcsolatban tudunk arról, egy 1457-es adat alapján, hogy a Kanizsaiak cenki birtokán tiszttartó működött, aki főként a szolgáltatásokért volt felelős. A települések lakosságával kapcsolatos adat viszont alig maradt ránk. Ekkor még kevés szőlő teremhetett a faluban, mert a kocsmárosok, kereskedők Sopronból hozatták a bort. Ennek kapcsán 1463-ból ismerjük Lencsés Mihály nevét, aki harminchárom urna (1 urna = 54 liter) és Gróf Tamásét, aki hat urna bort szállított Cenkre. 1522-ből származik egy rövid jobbágynévjegyzék. Kanizsai László kilenc jobbágyát szerepeltette tanúként: Kelemen, Péter, Bertalan, János; és vezetéknévvel Kis Jakab, Demeter István, Jankó Tamás, Tóth Ferenc, valamint János mester.
A Kanizsaiak idejében, amikor II. Frigyes tartotta uralma alatt az egész területet, a Fertőrákos határában lévő Macskakő várát elfoglaló husziták veszélyeztették a vidéket. (Erről a történelmi epizódról bővebben ír a Száz magyar falu sorozatban megjelent Fertőrákos kötet.) Kertesi Weitraher és Gileis Farkas vezetésével a Kanizsaiak tizenhat faluját, köztük Cenket is feldúlták és kifosztották. A jobbágyok egy részét fogságba vetették, más részét meggyilkolták. Marháikat elhajtották, házaikat felégették. Kanizsai Imre panaszára végül is 1464-ben Török Ambrus soproni várkapitány füstölte ki az ellenséget Macskakőből. Végérvényesen Mátyás király vetett véget a martalócok uralmának.
A XV. század végén a Kanizsaiak kétfelé osztották hatalmas birtokukat. Cenk Jánosnak jutott, de hamarosan zálogba adta többi javadalmával együtt Kanizsai Lászlónak, aki ezzel a vidék leghatalmasabb földesurává vált. László Vas vármegye főispánja volt, majd később elnyerte az országbírói tisztet is.
Örökösei közül csupán leánya, Orsolya érte meg a felnőttkort, akinek négy testvére korán meghalt, őt pedig már tizenegy éves korában eljegyezte Nádasdy Tamás, aki kijárta Szapolyai Jánosnál Orsolya fiúsítását, azaz jogát a birtokok öröklésére. 1534-ben vette feleségül az akkor tizennégy éves leányt és lett az óriási vagyon birtokosa. Természetesen Cenk is részét képezte az örökségnek.
A kiscenki birtokok sorsát kevéssé ismerjük, de azt tudjuk, hogy a falunak ez a része csak évtizedek múlva került a Nádasdyak kezére. Feltételezhetjük, hogy ez a terület az Osl nemzetség tulajdonában volt. A már említett Czenki András – Monorosdi Miklós fia – 1329-ben Kiscenken házat, kúriát örökölt. Megkapta a birtok harmad részét kitevő földet is. Valószínűleg ez a kiscenki birtokrész, míg a kétharmad a nagycenki lehetett.
A birtokokról néhány peres oklevélen kívül nem maradt fenn adat, de az iratok viszonylag nagy száma a birtokszerkezet állandó változását feltételezi. Birtokfoglalás, jogtalan eladás az örökösök kizárásával, országbíró előtti per, bírságfizetés jellemezte Kiscenk XIV. századi történetét, Nagycenkéhez hasonlóan.
1429-ből való az az oklevél, amelyik az új birtokosok, a Poki család közel százéves itteni országlásának a kezdetét jelenti. A Poki nemzetség Győr vármegye egyik legősibb családja. 1220-ban egyik felmenőjük, Márton, bíróként intézkedett az árpási besenyők és elöljáróik közötti perben. Tamás, IV. Béla főajtónálló-mestereként, Mosonban vártelket, Győr vármegyében pedig egy falut – Tétet – kapta meg szolgálataiért. Kiscenk házasodás útján került a család birtokába. Az akkori tulajdonos, Mérgesi Péter Poki Erzsébet férje volt. Fiúutód nélkül haltak meg, és Kiscenk a Poki családhoz került, akik a Mérgesi előnevet is gyakran használták.
1436-ban Mérgesi Péter engedélyt kapott Zsigmond királytól hogy Endréden – Fertőendréd –, Lövőn és Dániel Czenken kastélyt építhessen. Ennek az építkezésnek nem találjuk fizikai nyomát, bár a jelenlegi kastély helyén a már korábban említett kúria éppen állhatott.
A család birtokai a falu határában a többszöri adományozásokkal egyre nőttek. Poki Antal több pert is megnyert Sopron vármegyei gazdaságai ügyében. Testvéreinek, Ferencnek és Péternek Mátyás király 1468-ban kiváltságlevelet adott, amely kivonta őket a nádori és a vármegyei bíráskodás alól. Egy év múlva ezt a jogot jobbágyaikra is kiterjesztették. A családi legendárium szerint a sok kiváltságot a família egy szép leányának köszönhették, aki miatt Mátyás király többször is látogatást tett Pokon.
Poki Boldizsár 1513-ban elzálogosította birtokai nagy részét, köztük a kiscenkit, amely fokozatosan az Ember család kezébe került. Az utolsó Poki nembeli Dániel-Czenken Gergely volt, akinek halála után özvegye, Dörögdi (Deregdi) Anna az egyik zálogbirtokoshoz, Joó Balázshoz ment nőül.
Az Ember családról nincsenek forrásaink. A Sopron megyei középbirtokok XVI. századi történetét feldolgozó tanulmány szerint a község 1543-ban a martonfalvi Ember Demeter birtokában volt, aki öt portával és ugyanennyi jobbágy fölött rendelkezett. Leánya, Katalin előbb Czakó György, majd Komlóssy Tamás felesége volt. Hozományként a cenki birtokot vitte házasságaiba.
Az Ember családnak nem voltak leszármazottai, 1570-ben a Nádasdyak vették meg földjeit. A két falu egységes gazdálkodásáról csak az ő megérkezésük után beszélhetünk.

Keszei Dénes iskolaigazgató, helytörténet-kutató (1910–2001)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me