Víz

Full text search

Víz
Nyugat-Ázsia térségének vízkészlete a fiziográfiai (kőzettani) és hidrogeológiai tényezők függvénye. Iraknak, Szíriának és Libanonnak jórészt megbízható vízkészlee van, folyók és források révén. Ezt a vízkínálatot Jordániában, Szíriában, Libanonban és Palesztinában a föld alatti víztározók készletének kiaknázásával egészítik ki. Jordániában a víz iránti kereslet meghaladja a kínálatot. Palesztinának, amely korlátozott felszíni és föld alatti vízkészlettel rendelkezik, ugyancsak gondjai vannak a vízellátással, mivel kiegyensúlyozatlanul gazdálkodik vízkészleteivel. Irakban és Szíriában a Tigris és az Eufrátesz, Jordániában és Szíriában az Orient és Latani folyók, Jordániában a Jordán-folyó alsó folyása adják a fő vízforrásokat, amelyek a háztartási, ipari és mezőgazdasági szükségletek kielégítésére szolgálnak ezekben az országokban.
Ezzel ellentétben, az Öböl-államok és Jemen területe sivatagos, nincsenek folyóik és tavaik. A vízkészletek korlátozott mennyiségben állnak rendelkezésre, jórészt talajvizek, alluviális vízfolyások és üledékes kőzetben található tározók formájában. Néhány ország olyan, nem konvencionális vízforrásokra is támaszkodik, mint a sótalanított tengervíz, édesvízzel kevert tengervíz vagy a visszaforgatott szennyvíz. Bahrein, Katar, Kuvait, Omán, Szaúd-Arábia, az emirátusok és Jemen egyetlen megújuló vízforrását a talajvizek adják.
A vízigény kielégítésének problémái. Irakban mindenféle vízigényt a folyók vizéből elégítenek ki, Jordániában, Libanonban, Szíriában és Palesztinában a talajvizekre támaszkodnak. A megújítható vízforrások kezelésében az a fő gond, hogy több országon húzódnak keresztül. A vízmegosztási megállapodás hiánya például az Eufrátesz esetében akadályozza a folyó hatékony hasznosítását. A probléma a talajvízi tartalékok esetében is jelentkezik, például a palesztin területeken képtelenség hozzájutni valamennyi megújítható vízforráshoz.
A mezőgazdasági, ipari és háztartási célokat szolgáló összes vízigény mintegy 82 milliárd köbméter volt 1990-ben. A mezőgazdaság igényli a víz többségét, ezt követi az ipari szektor. A mezőgazdaság mintegy 68 milliárd köbméter vizet használ fel, míg az ipari tevékenységre 6 milliárd köbmétert. A háztartási vízigény 7,7 milliárd köbméter volt.
Az egy főre jutó vízfogyasztás a térségben nagyon magas, napi 300 és 1500 liter között ingadozik. Egyes országokban a gyorsan növekvő jövedelmek, az életszínvonal emelkedése és a hálózati vízveszteség az egy főre jutó vízfogyasztás emelkedéséhez vezetett. A sivatagi körülmények közötti intenzív mezőgazdasági termelés is hatalmas vízmennyiséget követel.
A jelenlegi irányzatokat alapul véve a vízhiány várhatóan nő a megnövekedett keresletnek és a megújítható vízkészletek szűkösségének együttes hatása következtében. A száraz éghajlati területen fekvő, közepes fejlettségű országok korábbi tapasztalataira alapozva úgy értékelik: ahol az évi egy főre eső megújuló vízkészlet 1000 köbméter alá esik, ott krónikus vízhiányra lehet számítani. E mértékkel mérve Nyugat-Ázsia legtöbb országában szűkös a vízkészlet, Bahreiné 18 százalékkal van a minimumszint alatt. Jordánia, Kuvait, Katar, Szaúd-Arábia, az emirátusok és Jemen vízkészlete sem éri el az egy főre eső 1000 köbmétert.
A szennyvíz problémája. A szennyvíztisztító kapacitások egyre nehezebben birkóznak meg a magasabb fogyasztás és az urbanizáció hatásaival. A szennyvíz a fő nagyvárosi központokban fertőzi az alluviális tározókat és a parti vizeket. Az ivóvíz minősége és a higiéniai berendezések színvonala szegényes a legtöbb nyugat-afrikai országban, noha történtek erőfeszítések a vízminőség javítására.
A csatornázás hiánya, a higiéniai, közegészségügyi berendezések alacsony színvonala komolyan veszélyezteti a szűkös vízkészleteket. Az egészséges ivóvíz és a higiéniai szolgáltatások színvonala viszonylag jobb a térség városaiban. Ugyanakkor csupán a szennyvíz 20 százalékát tisztítják. A koncentrált ipari termelés egyes térségekben a felszíni és a talajvizet is szennyezi.
Öntözés. Egyes térségekben az öntözés szikesedéshez és a talajok minőségének romlásához vezet. A talajvízkészletek kizsákmányolása a térségben az egyik fő ok az aggodalomra, csökken a talajvíz szintje és romlik a vízminőség.
A víz sótartalmának emelkedése. A talajvíz túlzott kitermelése sok helyütt azzal jár, hogy sós tengervíz áramlik a helyére, különösen komoly gond ez Bahreinben, Ománban és az emirátusokban. A talajvízben feloldott sótartalom az Emirátusokban egyes helyeken meghaladta a 10-20 ezer milligramm/liter értéket.
A térségre tehát a magas egy főre jutó fogyasztás és a korlátozott vízkészletek közötti anomália a jellemző. A térség vízkészleteire növekvő nyomás nehezedik mind mennyiségi, mind minőségi tekintetben, s ez a kereslet megnövekedésével együtt komoly vízhiány veszélyét vetíti előre a jövőben.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me