HÉVJÓ. (HEWYO. HEVIO. HENO. HEYO.)

Full text search

413HÉVJÓ.
(HEWYO. HEVIO. HENO. HEYO.)
A Várad melléki fürdők meleg forrásaiból kis folyó keletkezik, mely egyenesen Váradnak tart s keresztül szeli a várost. E folyócska neve ma Pecze, de középkori iratainkban mindig Hévjó, amely név régi magyarosan, mint tudjuk, meleg vagy hő vizet jelent. És hogy a folyó Hévjó neve nemcsak az okiratokban, hanem a közéletben is keletnek örvendett, elvitázhatatlanul mutatja az a körülmény, hogy a folyócska bal partján egykor falu állt, mely a folyóról szintén Hévjónak neveztetett, s mely helynév a mai Hájó község nevében, bár némi változással, de mégis fenvan, ellenben a folyócska Hévjó neve teljesen feledésbe ment.
E folyócska jobb partján fejér, kis épület emelkedik, melyet a népmonda Szent-István király korabeli kápolnának tart, de egy tekintet mellékelt alap-, vagy felrajzára (43. szám és II. tábla) mindenkit meggyőzhet, hogy későbbi épület s nemis kápolna. Félkörrel záródó, keskeny s kajácsos ablakai még románkori jelleget mutatnak, de egyetlen nyugati ajtajának, valamint diadalivének csúcsives záródása már arra utal, hogy keletkezését az átmeneti korba, tehát a XIII-ik századba helyezzük. Terjedelme kicsiny ugyan, de a báródi egyházé, mint láttuk, még kisebb, s mint látni fogjuk, van még ennél is kisebb falusi egyházunk: minélfogva semmi kétség, hogy nem kápolna, hanem falusi egyház áll előttünk. De itt falunak hire sincs; a kis egyház körül csak temetőt látunk; itt van eltemetve a régi falu is, melynek házhelyei az egyház éjszaki oldalánál elterülő szántóföldön, kivált fris szántáskor még meglátszanak. E helyen állt a régi Hévjó falu, melyet Béla király 1249-ben Pál országbirónak adott, de kinek hatalmaskodó fiaitól IV. László király itéletével a váradi egyház, utóbb a váradi püspök birtokába jutott.*
E munka I. kötete 1314. 11. Hévjó a püspöki birtokok sorozatából kimaradt; a II-ik kötet 252-ik lapján kellene állnia.
E községnek volt lelkésze 13321334-ben Fülöp, de akit a következő évben János váltott fel, aki után ismét csak egy év mulva Pál következett. Lelkészi javadalmok nem lehetett rosz, mert pápai 414tizedök évenként tiz garas volt, amennyire a harmadrendü községek tizede nem emelkedett.

43. sz. – A hévjói egyház alaprajza.
Különben maga a község is jólétnek örvendhetett: adót, tizedet vagy egyéb fizetéseket nem róttak rá; csak meszet égetett a váradi 415vár számára s a helybeli malom épitéséhez tartozott segédkezet nyujtani. Valószinüleg ugyanazon a helyen, a kis egyház háta megett, hol most is zakatol egy derék malom, állt régi malma is öt kőre s ezenkivül két «karló» melyben a gubások áztatták s hagyták karlódni gyártmányaikat.* Az ilyen, egyházak közelében állott s a község által is épített malmok hasznából rendszerént részesültek a községi lelkészek is; többnyire a szombati jövedelem volt az övék, ami ha Hévjón is igy volt, megfejti lelkészeinek jobb sorsát, mert e malom nagy terjedelme mellett még ama tulajdonsággal is birt, hogy télen is keresett, mert a meleg forrásokból fakadó vize soha be nem fagyott. E forrásoknál, a ma ugynevezett Püspökfürdő helyén állt a középkorban «Szent-László fürdeje».*
Budai országos levéltár kincst. oszt: Urbariar. et Conscript. 36. 34. hol Hévjó középkori lakosainak magyar nevei Jónás Tamás birájokkal élőkön szintén olvashatók.
Fentebb: 144. lap. Calidć aquć «prope Waradinum, quć vocantur divi Ladislai, sive quia hic divus Ladislaus laverit, sive quia ad aedem ei sacram et sepulchro ipsius claram ... pertinet» mondja a XVI-ik századból WERNHER GY: De admirandis Hungarić aquis. SCHWANDTNER J: Scriptores rerum Hung. I. 856. 1.
A Királyi könyvek emlitenek egy hévvizi apátságot, mely valóban létezett egykor,* de nem itt, a váradi egyházmegye e községénél vagy folyójánál,* melyek mindkettejének neve következetesen mindig Hévjó, és sohasem Hévviz. Már a nevek e különbsége is sokat mond, de még többet az a körülmény, hogy bár a XIII-ik század közepétől kezdve gyakran van szó e községről, de monostoráról sohasem. Pázmány Péter is nem hévjói, hanem hévvizi apátságot említ, s az ismeretlen helyűek közé sorolja,* de bizonyos, hogy a pestmegyei vagy az erdélyi Hévvizen kellett állnia.
Váradi regestrum: 321. okl.
Ide csak KERESZTURI J. helyezte: Descriptio Epp. et Capit. I. 272. 1.
Decreta Synodi Strigoniensis. 107. 1.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me