HUNYAD. (HUNAD.)

Full text search

HUNYAD.
(HUNAD.)
Központja azon szép, bérczekkoszoruzta területnek, mely Kalotaszeg néven ismeretes, s mely csak a XV-ik században szakasztaték 416el Biharmegyétől,* de egyházilag még azután is Váradhoz tartozott.
Fentebb 10. 1. JAKAB E: Oklevéltár Kolozsvár története első kötetéhez. 84. és 180. 11.
Birtokosaitól, a Bánffi nemzetségtől, Bánfi előnevet nyert, s egyháza, mely a kis város közepén emelkedik, (felrajza XXVI. tábla, alaprajza 44. szám) szokatlan arányaival mindenkit meglephet. Hajója alacsony, ellenben vaskos, bástyaszerü tornya alig magasabb szentélyénél. Kétségkivül három kori épités, s a rendellenes arányok ebben lelik magyarázatukat. Legrégibb a hajó, vagyis tulajdonképen annak ma már csak éjszaki oldala, mely áttöretlen, felfelé keskenyedő falával egy régi, románkori alacsony egyháznak maradványa. A XV-ik század második felében épült magasan kiemelkedő szentélye, és csak jóval később, valószinüleg a XVII-dik században nyugati végén a torony, melynél már inkább csak a védelmi képességre ügyeltek.

44. sz. – A bánfi-hunyadi egyház alaprajza.
Eredeti bejárása a nyugati oldalon volt, ahol még megvan befalazott ajtajának köbéllete, mely, mint a szentély diadalive, csúcsives, s művezetét a mellékelt rajz tünteti fel (45. szám). Szentélye 417eredetileg boltozott vala; gerinczhordó gyámköveinek helyei az oldalfalakon még szembe tünnek; de ma ugy a szentélyt, mint a hajót csak famennyezet borítja. Világosságát a szentély hat magas ablakon át nyeri, melyeknek mérműveiben a halhólyag, a kései csúcsives építészet ez idoma, mint szintén mellékelt rajzaikon is látható (46. szám), majd mindeniken előfordulnak. Ezért érdemel némi figyelmet a mellékelt felirat (47. szám), mely a szentély legnyugatibb támjának faragott kövébe van vésve, s melynek alsó része, mig későbbi, avatatlan kéz a középkori 8 (=4)-ből mai nyolczast nem alakított, nyilván 1483-at jelzett, mely év a szentély keletkezésének korával megegyez, s lehet, hogy egyenesen azt jegyezte fel.

45. sz. – A bánfi-hunyadi egyház nyugati ajtaja. A szomszéd valkai egyház szentélyén
is ily tájon látjuk kőbe vésve annak építése korát.* Az 1483. évszám után következő betük szándékosan vannak kitörve, csak a H F betük, melyek fentebb az 1583 évszám kiséretében monogrammszerüleg s a szentély éjszak-keleti támjának párkányzatán is előfordulnak, 418maradtak meg épségben; de hogy az egyház gondnokára vagy kire vonatkoznak? már nem tudják megmondani. A szentély éjszaki oldalához kápolna volt csatolva, valószinűleg azon Szent-Anna kápolnája, melyről még lesz szó, de ennek ma már csak nyomai látszanak.
Lásd alább: VALKÓ.
Még egy búcsupillantást vetve e szentélyre, el kell ismernünk, hogy ha az a Losonczi Bánffy, ki e szentélyt talán épen a kolosvári főegyház építőivel emelteté, az építésben tovább halad, s legalább még a hajót a szentélynek megfelelő arányokban felrakatja: egy tekintélyes művel gazdagította volna hazai építészetünket.

46. sz. – A bánfi-hunyadi egyház szentélyének ablakai.
Különben a reánk maradt, bár gyér számu irott emlékek is arról tanuskodnak, hogy Bánfi-Hunyad csakugyan már a középkorban egyike volt a jelentékenyebb községeknek. Az 13327-iki tizedjegyzékek két papjáról szólanak, oly körülmény, mely az egyházmegyének csak kitünőbb lelkészi állomásain fordul elő. Az idézett években ugyanis rendes lelkésze: Márk, káplánya: István. Amaz tizennégy garas tizedet fizetett évenként, ez pedig kettőt. A szomszéd Almás lelkésze, mint láttuk, nem fizetett többet tiz garasnál. Ezután egész két századon át nem hallunk semmit Hunyad lelkészeiről.
4191541-ben tűnik fel Csáki Mihály, kit Váradnak lángelméjü főpapja, Fráter György azzal tüntetett ki, hogy Hunyadon keresztül utaztában hozzá szállt s nála tölté az éjt. A távozó püspököt azután Csáki elkisérte Váradig.* Itt önkényt felmerül a kérdés: vajjon e Csáki egy személy-e azon Csáki Mihálylyal, ki később gyulafejérvári kanonok, majd Izabellának s János-Zsigmondnak kedves hive, ez utóbbinak korlátnoka, sőt helytartója is volt, s 1572-ben fejezte be változatos életét? Annyi bizonyos, hogy Váraddal összeköttetésben állt s itt a Nádashegyen szőlei is valának.*
SZILÁGYI S: Erdély története. 335. 1.
Fentebb 47. 1.
Csákival körül-belül egy időben lelkészkedett Hunyadon Ferencz
pap, de csak mint a helybeli Szent-Anna kápolnának igazgatója. E kápolna birtokához tartozhatott legalább részben egy malom Hunyadon a Körös vizén, mert midőn Nagyfalusi Bánffy Miklós ama malmot Bonczhidai Bánffy Lászlónak 170 forintért 1546-ban eladja, fiai György, János és Boldizsár, továbbá leányai: Anna, Margit, Borbála, Ilona és Judit mellett Ferencz papnak terheit is magára vállalta.*
Br. Bánffy-család levéltára: Q. 23.

47. sz. – A bánfi-hunyadi egyház szentélyének felirata.
420Lehetséges végre, hogy azon Demeter, ki 1561-ben már mint hunyadi prot. lelkész szerepel,* itt lelkészkedett még mielőtt az uj hitre tért volna, és igy életének első szakával még e munka keretébe tartozik.
SZÉKELY S: Az unitaria vallás története. 645. 1.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me