61. MAGYARSZOVÁT

Full text search

61. MAGYARSZOVÁT
1213-ban Zuat néven írják az okiratok. (C. Suciu: Dicţionar istoric.; Györffy: Az Árpád-kori. III. 376.) 1329-ben Zovath, 1334-ben Zoat, 1410-ben Zowath, 1587-ben Zovatt utraque formában jelentkezik. (C. Suciu: i.m.)
Első okleveles jelentkezésekor a kolozsvári várispánság faluja volt, amely alig lehetett templom nélkül. (Documente. XIII. C., I. 53.; Kelemen: Művészett. I. 114.)
1332-ből ismerjük papja nevét is: István, aki a pápai tizedjegyzék szerint 40 új banálist fizet, majd ismét 60 új banálist, 1333-ban 40 keresztes banálist, majd 8 garast. (Documente. XIV. C., III. 129, 146, 181.; Györffy: i.m. III. 376.) István plébánosról egy 1341-ben kelt oklevél is értesít: Tamás erdélyi vajda fogságba veti, ami miatt és sok más, hasonló visszaéléséért, erőszakoskodásáért András erdélyi püspök XII. Benedek pápánál panaszt emel a vajda ellen. (Documente. XIV. C., IV. 64.; Urkundenbuch. 520.)
1346-ban egy határjárási oklevél a dombon álló templomot és temetőjét említi, amely éppen a megosztott birtok határvonalába esett. (Kelemen: i.m. 114.)
1390-ben Mihály plébánost László ózdi főesperes, püspöki helynök kiküldi egy birtokátadás intézésére. (Beke: Az erd. egyházmegye. 139.; Erdélyi Káptalani Levéltár. Miscellania. I. fasc. 3,25.)
A hagyomány arról is tud, hogy egykor fehér szíjas barátok is voltak itt. (Ref. Névkönyv. 1888. 4.) A XIV. századi templom ma is áll. Korai csúcsíves stílusban épült. Szentélye a hatszög három oldalával zárul. Ajtói már a XV. századiak.
Korának meghatározását a boltzárókövek címerpajzsai segítik elő. Zsigmond király pecsétjének kettős keresztje és a sárkányrend jelvénye Zsigmond korára utal. (Kelemen: i.m. I. 114.)
A hajóban az egymással szembeni kiugró falpillérek egykori boltozatának tanúi. A falpillérek fejezeteit négy Suky címer díszíti az 1418. előtti bővítés idejéből.
1790-ben javítják, amikor a boltozatot lebontják s bordáinak záróköveit beépítik a portikuszokba. Az átalakításkor került elő két zárókő: kettős kulcs (Péter jelvénye) és kettős kereszt, melyet a sárkányrend jelvénye fog körül. (Kelemen: i.m. I. 114–119.)
A templom nagy hírre tett szert, amikor az 1925. évi javításkor a mészréteg alatt felfedezték rejtőző falfestményeit. A XIV. századi képek közül az életnagyságú szent nagyon megrongált állapotban volt. (vissza is vakolták), a megdicsőült Krisztus (felső teste) pedig megsemmisült. A XIV–XV. század fordulóján készültek az alábbi képek: feltámadás, szentek kara, 12 apostol, fölöttük az üdvözítő ülő alakja, imádkozó angyalok. A szentek közül Szent Ferenc a ruhájáról ismerhető fel, míg az apostolok közül Péter a kulcsokról, Pál a kardról, András a keresztről, Júdás az erszényről, Jakab a zarándokbotról, ifj. Jakab a késről. Nagyobbrészt másolatból ismeretesek.
A középkori lakosság a reformáció idején az unitárius vallásnál állapodik meg, a templommal együtt.
Az unitáriusok mellett reformátusok is vannak a faluban, akik a reformáció idején vagy nem lettek unitáriusok, vagy ami valószínűbb, a Rákócziak korában az unitáriusok egy része újra református lesz. 1682-ben református templomot építenek, amit felirat örökít meg: „E templomot Tekintetes Nagys. Losonczy br. Bánffy Dénes özvegye építtette fondamentumából az Atya-Fiú-Szentlélek Isten tiszteletére. 1682.”
1838-ban tornyostól újítják. 1871-ben összeomlás veszélye miatt bezárják s csak 1888-ban építik újjá. (Ref. Névkönyv. 1888. 4.)
A XVIII. században református anyaegyház, és e század elején is az. (Benkő J.: Transsilvania. II. 184, 227.; Helységnévtár. 1913.)

Református templom

Unitárius templom

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me