A növény testrészei.

Full text search

A növény testrészei.
A növényeket általában két nagy csoportba oszthatjuk a szerint, a mint a faj szaporítása szempontjából virágot fejlesztenek és magvat érlelnek, vagy pedig virágjok nincs és magvak helyett egyszerű spórákat teremnek; az elsők a virágos növények, az utóbbiak a virágtalanok.
E könyv a hazai fontosabb virágos növényeket ismerteti; a virágtalanok közül csak a legfelsőbb rendűekre, az úgynevezett edényes virágtalanokra terjeszkedik ki.
A virágos növények testén rendszerint gyökeret, szárat, levelet és ez utóbbiakból alakult virágot és termést különböztethetünk meg. E tagok egyike-másika hiányozhatik is; egy időben pedig aránylag csak nagyon kevés növényen figyelhető meg valamennyi rész, miért is ajánlatos, sőt a növény felismeréséhez, pontos meghatározásához rendesen szükséges is, a növényt különböző időben megfigyelni, hogy valamennyi részét megismerjük.
A helyet, melyen a növény tenyészik, megterem, termőhelynek mondjuk. A sokféle termőhelyet illetőleg a növényeket nagyjában két csoportba oszthatjuk: szárazföldiekre és vízi növényekre.
Mind a szárazföldi, mind a vízi növények táplálékukat leginkább gyökereikkel a talajból, vagy a vízből veszik fel.
Vannak azonban növények, melyek a korhadó talajból képesek csak táplálkozni, televénylakók (saprophyta), sőt vannak olyanok, melyek csak más élő növény testéből táplálkoznak, gyökerébe, vagy szárába bocsátva be gyökereiket, illetőleg szívóikat: ezek az élősködők (parasita).
Az élősködők, minthogy táplálékukat zöld növények, az u. n. gazdanövény testéből veszik fel, rendszerint nem zöldek: ezek a valódi élősködők, melyek sorában a más növények gyökereiből táplálkozókat gyökéren élősködőknek mondjuk. Vannak azonban köztük zöldek is, melyek táplálékukat leveleikkel a levegőből, sőt gyökereikkel a talajból és a gazdanövényből is felveszik: ezek a félélősködők.
A növények életfeladata saját életük fenntartásán kívül első sorban a szaporodásról gondoskodni. E czélból fejlesztenek különböző tenyészeti szaporító szerveket is, de e feladatot főleg termések, magvak fejlesztésével teljesítik.
A termésfejlesztés szempontjából a növények egyszer-termők és sokszor-termők. Az előbbiek egyszer termést érlelve elpusztulnak, az utóbbiak több, sok éven át élnek és bizonyos kor elérése után többnyire minden évben teremnek magot kisebb-nagyobb mennyiségben.
Az egyszer termők sorában élettartamuk szerint megkülönböztetjük az egyéveseket (jelölésük=Egyéves), ha a növény tavasszal csirázik, ugyanazon nyáron virít és termést érlel (kapor); az áttelelő egyéveseket (jelölésük=Áttelelő egyéves), mikor a növény nyár végével, őszszel csirázik és a következő év tavaszán érleli termését (galambbegy). Mind a kettő élete tehát legfeljebb egy évig tart; az egyszer termő növény lehet kétéves (jelölésük=Kétéves), mikor a növény tavaszszal csirázik, levélzetet fejleszt, de csak a következő év nyarán virít és érleli meg termését (murok); lehet évelő (jelölésük=Évelő), midőn évről-évre leveleket fejleszt és azután egyszer virít, termést érlel és elpusztul (Agave); hazánkban csak némely kerti, vagy üvegházi növény ilyen.
A sokszor termők élete mindig több évre terjed: lehet évelő (jelölésük=Évelő), a midőn áttelelő tőkéjéből évről-évre kihajt, hajtásai az első évben vagy az első években csak rövidek maradnak, később megnövekedve, minden évben virítanak és termést érlelnek, de hajtásaik a tél folyamán elpusztulnak egészen a tőkéig, vagy legalább legalsó részükig, (nyulárnyék). Hosszabb időn át sokszor teremnek azonban még azok az évelő növények, melyeknek gyökere és szára is megfásodik, mint a minők a cserje (jelölésük=Cserje) és a fa (jelölésük=Fa), melyeknek áttelelő fás szára évről-évre új hajtásokat és leveleket fejleszt.
Vannak még olyan növények is, melyeknek csak a száruk alsó része fásodik meg és marad meg évről-évre, ellenben az egyéves hajtások majd teljes egészükben elpusztulnak: ezek a félcserjék.
Fás növényeink legnagyobb része leveleit őszszel lehullatja és csak kis része tartja meg télen át is; az előbbiek a lombhullatók, az utóbbiak az örökzöldek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me