A megtorlások időszaka

Full text search

A megtorlások időszaka
Kádár Jánost a szó szoros értelmében a szovjet páncélosok ültették hatalomra. Hruscsov kiválasztottjaként egy szovjet tank belsejében érkezett a legyőzött Nagy Imre helyére. Egészen október 31-ig a forradalom oldalán állt, majd máig tisztázatlan körülmények között Moszkvába ment, ahol egy politikai pálfordulás eredményeként elvállalta a "Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány" vezetését.
Felvállalta a Nagy Imre-vonallal való leszámolást; szovjet jóváhagyással a bitófára juttatta Nagyot, Maléter Pált, Gimes Miklóst, Losonczy Gézát (az utóbbi még a börtönben halt meg), és 1956 más vezetőit. Ugyanakkor igyekezett távol tartani a magyar politikai élettől a visszatérni vágyó Rákosit is.
A kádári hatalomátvételkor rövid politikai útkeresés után végrehajtották a konszolidációt, újjászervezték a párt- és a belügyi apparátust, – ez utóbbiban elévülhetetlen érdemeket szerzett az új rendszer erős embere, a honvédelmi és belügyi tárca birtokosa, Münnich Ferenc. Felszámolták a munkástanácsokat, az ÁVH helyére felállították a rend védelmét biztosító félkatonai szervezetet, a Munkásőrséget.
1957 és 1962 között a társadalom megfélemlítését, a bosszúállást célzó megtorlásokra került sor: 35 ezer ember ellen indult rendőrségi-ügyészségi vizsgálat, 22 ezer embert ítélnek el, 13 ezren kerülnek a tököli és kistarcsai internálótáborokba, a Kádár-rendszer vérbírái 300 halálos büntetést szabtak ki.
A szerencsésebbek megúszták állásuk elvesztésével, a nyilvántartásba vétellel. Az öt évig tartó időszak megtorlásai összesen 100 ezer embert érintettek.
A "konszolidációban" a gazdaságpolitikának is szántak szerepet: napirendre került a lakosság életszínvonalának, életmódjának újszerű kezelése. Az életszínvonal növelése a politikai gyakorlat alapkövetelményévé vált, a korábbinál nagyobb tér nyílt az egyéni jövedelmek gyarapítására és hasznosítására. A lakossági vásárlóerőt igyekeztek termelésserkentő tényezővé tenni. Bár a Közgazdasági Bizottság állásfoglalása szerint "népgazdaságunkat természeti és egyéb adottságainknak megfelelő és egyben azok korlátozásait figyelembe vevő irányban és ütemben" kell fejleszteni, az újonnan elfogadott hároméves terv már ismét a célokból és nem a lehetségesből határozta meg a feladatokat. Még mindig az ipar kapta a beruházások 42%-át, és ezen belül is a nehézipar volt az uralkodó. Viszonylag nagyobb figyelmet fordítottak azonban a fogyasztási cikkek gyártására.
Ismét előtérbe került az ipar modernizálása: a szovjet "felzárkózás" és "túlhaladás" gazdasági stratégiájának jegyében 1962-ben meghirdették, hogy "az egy főre jutó fogyasztás 1980-ban magasabb lesz, mint a fejlett tőkés országokban". Ennek érdekében kilátásba helyezték a termelékenység növelését és a fejlett technika alkalmazását. Ebből csak keveset sikerült megvalósítani: az autarkiás gazdaságpolitika és a nyugati embargó miatt a modern technika alig jutott el hazánkba. A termelékenység sem nőtt: az ipari termelés növelését a munkaerő növelésével érték el.
Tovább folyt a torz ipari fejlesztés: a KGST-profilírozás jegyében több nagy hagyománnyal rendelkező iparágat (pl. a mezőgazdasági gépgyártást) visszafejlesztettek, más, hagyomány nélküli iparágak (pl. vegyipar) zöld utat kaptak.
Bár nem a kívánt mértékben, de növekedett a nemzeti jövedelem, viszont a fogyasztás részesedése csökkent a felhalmozás részesedéséhez képest. A felhalmozás pedig meghaladta a nemzeti jövedelem gyarapodását. Gyakorlatilag a régi módszert követték: úgy gondolták, hogy a tervutasításos gazdaság tökéletesebb végrehajtása meghozza majd a várt eredményeket. A lakosság reáljövedelmének nagyarányú növekedése 1960 és 1965 között nem a nemzeti javak új arányok szerinti elosztásából származott.
A kötelező beszolgáltatás eltörlésével a mezőgazdaság irányítását gazdasági eszközökkel – ár-, adó-, jövedelempolitika – képzelték el. Bár növelték a parasztság terheit, újból kinyílt az agrárolló, a mezőgazdaságban 1958-ig gyors fejlődés volt tapasztalható.
Ekkor azonban a "felzárkózás", "túlhaladás" programjának jegyében a kollektivizálás gyors megvalósítása mellett döntöttek. Úgy gondolták, hogy a nagyüzem fölénye révén a mezőgazdasági koncentráció a tőkés országokkal való verseny megvívásának legfontosabb feltétele.
A három központilag irányított kampány során a korábbinál jóval finomabb módszerekkel végrehajtott kollektivizálás a munkaerőnek az iparba vándorlásával járt. Megváltozott a mezőgazdaságban dolgozók eloszlása. 1958-ban az ebben a szférában dolgozók 79%-a volt a magángazdaságban, 1962-ben viszont a 75%-a termelőszövetkezetekben. Ezzel a mezőgazdasági termelés döntő hányadát tervutasításos irányításba vonták.
Viszont a termelésben való személyes ösztönzésről a háztáji gazdaság rendszerének bevezetésével gondoskodtak.
A 60-as évek elején a földterület alig több mint 10 százalékán a háztáji, kisegítő és más kisgazdaságok az ország agrártermelésének 40 százalékát adták.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me