A jóvátétel és a szovjet gazdasági térnyerés

Full text search

A jóvátétel és a szovjet gazdasági térnyerés
A fegyverszüneti szerződés szerint Magyarországnak 300 millió dollár értékű jóvátételt kellett szállítania áruban, ebből 200 millió dollárt a Szovjetuniónak. Valójában ennél jóval többet kellett fizetni: a szovjet fél állapította meg a jóvátételi áruk értékét, sokba került a jóvátételi pengő előállítása, és ennek eredményeként a gyakorlatban az eredeti összegnek akár 2-3 szorosát kellett kifizetni.
Ehhez járult még a Vörös Hadsereg ellátási költsége, a SZEB fenntartása és az egyéb címeken támasztott szovjet követelések. Ezek a terhek hozzájárultak az ország gazdasági helyzetének katasztrofális romlásához, így pl. a világtörténelem legnagyobb inflációjának kialakulásához.
Ez viszont lehetőséget kínált arra, hogy végrehajtsák a gazdaság centralizálását, a szovjet gazdasági térnyerés belső feltételeinek megteremtését. Nem véletlenül állapította meg egy amerikai diplomata: "aki ellenőrzi a jóvátételi szállításokat, az tartja kezében az ország gazdaságát".
A kommunista vezetés alatt álló Gazdasági Főtanács megteremtette a tervutasításos gazdálkodás alapjait, hiszen nem csak egyes gazdasági folyamatokba avatkozhatott bele, hanem "államként az államban" a hitel és a nyersanyagforrások ellenőrzése útján a gazdaság egészét irányította, és politikai eszközökkel kikényszerítette a nem szovjet külföldi érdekeltségek felszámolását is.
Javította a szovjet pozíciókat az is, hogy jogot kaptak a magyarországi német tulajdonok leszerelésére. Ezzel a lehetőséggel többször visszaéltek, és olyan tulajdonokat is megszereztek, amelyek csak részben képeztek német tulajdont, vagy amelyeket a németek erőszakkal szereztek meg. Ily módon végül 400 gyárra, üzemre és bankra tették rá a kezüket.
Az 1945-ben aláírt, és csak szovjet nyomásra szentesített gazdasági szerződés volt a másik tényező, amely lehetővé tette a szovjeteknek, hogy megszerezzék a magyar gazdaság fölötti ellenőrzést.
A szerződés kereskedelmi része piacot biztosított egyes magyar termékeknek, így főleg a textiliparnak, melyre a hagyományos piacok ideiglenes eltűnése miatt nagy szükség volt. Ugyanakkor elindította azt a hosszabb folyamatot, amely elszakította a magyar külkereskedelem hagyományos szálait, és kialakította a Szovjetuniótól való túlzott függőségét.
A szerződés másik része rendelkezett a szovjet-magyar "vegyes vállalatok" felállításáról. Ezek szerint a Szovjetunió 50%-os részesedést szerezhetett már létező vagy felállítandó vállalatokban a vas-, acél-, olaj-, vegyi- és gépipar, a banki szféra, valamint a hajózás és a légi közlekedés terén. Saját tőkét nem vittek a szovjetek a vegyes vállalatokba: hozzájárulásukat a jóvátétel gyanánt szerzett vállalatok jelentették.
Így jött létre pl. a Maszovlet – Magyar-szovjet Légiforgalmi Társaság -, vagy a Maszovol – a Magyar-Szovjet Olajvállalat. Ezeket a "vegyes vállalatokat" csak az 50-es évek elején helyezték vissza magyar tulajdonba. Az amerikai követség vezetője 1946-ban talán némi túlzással megállapíthatta: "Egy év alatt Moszkva messzebb menő befolyást szerzett a magyar kereskedelem és ipar fölött, mint a németek." Hiszen pl. a Szovjetunió 1938-ban még csak 0,09%-kal részesült a magyar kereskedelmi kivitelből, 1947-re már 11%-kal, és Budapest első számú kereskedelmi partnerévé lépett elő.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me