Magyar vándorok

Full text search

Magyar vándorok
A kontinensek megismerésében, a földrajzi felfedezések történetében kiemelkedő hely illeti meg a magyar tudósokat, a magyar nép eredetét, s őseit kutató vándorokat éppúgy, mint Afrika vagy Amerika búvárlóit. Valamennyi földrajzi utazó élettörténete kalandokkal teli, hiszen a korai századokban a kezdetleges közlekedési eszközök, a bizonytalan közegészségügyi állapotok kemény megpróbáltatásoknak vetették alá e bátor embereket. Napjainkban már nem csak idehaza, de a világ számos országában őrzik a magyar földrajzi felfedezők emlékét, egyebek mellett azzal is, hogy hegycsúcsokat, tavakat, völgyeket neveztek el róluk. E vándorok leghíresebbjeit mutatjuk be röviden az alábbiakban.

Amerika felfedezésének évében készült földgömb
A magyar utazók által készített régi, külhoni útleírások többsége a magyarok őseit kutató vándoroktól maradtak fenn, közöttük is nevezetes Pál barát útja, aki a kunok térítésében játszott szerepet a 13. század 20-as éveiben, majd Ottó barát útja, aki a szavárd-magyarok Kura menti hazájába jutott el. Ottó halála után három évvel, 1235 tavaszán indult útnak az a négy dominikánus, akik a még mindig zárt egységben élő magyarok telepét óhajtották megkeresni, ez volt az a híres felderítő út, amelyről Julianus tett jelentést feletteseinek, s ő maga 1238-ban ismét vállalkozott hasonló útra, amelynek következtében rábukkant a Volga mentén élő magyarok kései utódaira.
A 16. századból már egy világjáróról, Budai Parmenius Istvánról kapunk hírt, aki 90 évvel Amerika felfedezése után jár az Újvilágban, Új-Fundland földjén, de 1583-ban, visszaútban hajószerencsétlenség áldozata lett e költői vénával megáldott magyar utazó. Zalánkeményi Kakas István a 17. század első éveiben Perzsiában járt, de 1603 nyarán súlyos fertőzést kapott, s néhány hónapra rá elhunyt. Jegyzetei fennmaradtak, azokat sajtó alá rendezték, s 1608-ban Lipcsében meg is jelentek. Zalánkeményi Moszkván át a Kaszpi-tenger déli partjáig jutott, s viszontagságos utazását örökítette meg e munkájában. A 16. századból már nagyszámú, részben latinul írt verses útirajz maradt ránk, elsősorban európai utazásokról, de közülük is kiemelkedik Szenci Molnár Albert feljegyzés-sorozata, s kortársa, a már az előző fejezetben is említett Szepsi Csombor Márton európai útikalauza, mely utóbbi immár magyar nyelven mutatta be a szerző által felkeresett lengyel, dán, holland, angol és más településeket.
Szenci Molnárt Kepler is barátjává fogadta, s lakott is egy rövidebb ideig a nagy csillagász prágai házában. Forgách Mihály már afféle elméleti munkát adott közre "Beszéd az utazásról és annak dicséretéről" címmel. Könyve 1587-ben jelent meg Wittenbergben. A már említett Frölich Dávid világföldrajzában, a "Medulla geographiae practicae" megnevezésű kötetében kapott helyet a vándorlás során elsősorban megszemlélendő dolgokról írt táblázata, s az jó néhány későbbi nemzetközi útikönyv alapja lett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me