Dél-Amerikától a Szentföldig

Full text search

Dél-Amerikától a Szentföldig
Dél-Amerika megismerésében magyar misszionáriusok is közreműködtek a 17-18. században, s számuk nem is volt kevés, többségük jezsuita hittérítő volt. Brentán Károly 1724-től élt Dél-Amerikában, Orosz László két évvel később érkezett Paraguayba, és 42 évig élt ott. Közöttük a leghíresebb a perui moxos-indiánokat a világgal megismertető Éder Xavér Ferenc, aki a 18. század közepén járta be a területet, s remek térképész is volt. Művét a neves természettudós, Makó Pál adta közre. Szentmártonyi Ignác az Amazonas környékét térképezte fel, de a Dél-Amerikában járt magyaroktól még nagyszámú feljegyzés maradt fenn.
A korai szentföldi magyar utazók egyike Pécsváradi Gábor 1514-ben Palesztináról számolt be, de a Közel-Kelet akkori legérdekesebb útleírását Kiss István kecskeméti ferences szerzetes vetette papírra, akinek a művét az 1790-es években magyar nyelven is kiadták.
A 18. század híres vándora volt Benyovszky Móric, aki négy világrészt is felkeresett, s akinek kalandos utazásairól nagyszámú romantikus történelmi regény is készült, elsősorban azért, mert 1776-ban Madagaszkár egyik telepének bennszülött lakossága királyává is választotta. Benyovszky gróf maga írta emlékiratai már egykoron is számosak kedvelt olvasmánya volt. Kortársa, egy, a grófságtól igen távol álló, szerény anyagiakkal rendelkező, bajai születésű fiú, Jelky András akaratlanul is több kalandos utazás részese lett, s e rabságokkal is teletűzdelt kalandsorozat végén az egyik holland kormányzóság titkos tanácsosa, majd a hollandok követe volt Japánban. 1778-tól Budán élt, s itt vetette papírra élettörténetét.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me