Ferenczy

Full text search

Ferenczy
Noha Ferenczy Rómából, Thorwaldsen műterméből hazatérve elődeiéhez és kortársaiéhoz hasonló lehetőségeket talált (oltárszobra Esztergomban, síremlékei a pesti belvárosi plébániatemplomban, 1829-32, az Ürményi család számára a váli templomban, 1825-32, Ürményi József, Kazinczy Ferenc portréi, 1829, ill. 1828), a megelőzően, gondolatai, céljai követeként hazaküldött Pásztorlányka (A Szép mesterségek kezdete, 1822) és Csokonai mellszobra (1818) jelezték: művészetét az egész magyar kultúra szempontjából és küldetésnek tekinti. Úgy tűnt, ennek beteljesítéséhez meg is volt a képessége. Harmonikus egységet alkotott a Csokonai-szobor idealizáló arca és a viselet gazdag plasztikája, ugyanígy az eszme és a figura gyengéd körvonala, a kivitel finomsága a Pásztorlánykában. Az előbbi azonban nem lelt folytatásra, köszönhetően Kazinczy hatékony tévedésének, ki ideális (antikizáló) egészet kívánt, az utóbbi pedig elhajlott a tiszta eszmeiség felé. Ez már első hazai ideálszobor-kísérleténél sikertelennek mutatkozott (Üdvözült lélek, Vál). Noha a síremlék halálfelfogása az új, klasszicista esztétikáéval és művészetével rokon (Schiller, Canova műveiével, Csokonai Az álom c. versében és A lélek halhatatlanságában megfogalmazott gondolataival), a mintául vett Thorwaldsen-dombormű a körplasztika problémáinak megoldásához kevés segítséget nyújtott.
Ferenczy portrésorozatában, mellyel a hazai jeles férfiak panteonját alkotta (Fáy András, 1838), őrizte meg a szép és a nemzeti eszméjének összefonódását. Ezekben, a közvetlen élmény hatására, az ideális szépség (nemes kontúr, drapéria és egyszerűség) társulhatott a winckelmanni "szép természettel", az ókori szobrászat mintáfára.
A Ferenczy ambícióinak megfelelő megbízások köztéri munkákra szóltak. Kölcsey-emlékművével (1841-46) kapcsolatban fejtette ki, a szobrász öntudatával, hogy a szobormű mellérendelt részletek nélkül is kifejező lehet. ("Ebbe volna a legnagyobb szépség és felsége az emléknek, ha Kölcseyt csaknem maga valóságába, ezen egy státuácskába kifejezhetném.") Első köztéri szobra a Kisfaludy Károly-emlék lett volna (oszloptalapzatra állított büszt [mellszobor]), ha elegendő pénz lett volna a talapzat (!) elkészíttetésére. (Ma a Nemzeti Múzeum kertjében látható.) Legjelentősebbnek viszont a Mátyás-emlék készült, amivel 1839-46-ig foglalkozott, Zauner bécsi II. József lovasszobrát véve mintául. (Mátyás-emléket tervezett vele egy időben Casagrande s az új, már romantikus nemzedék képviselője, Alexy Károly is.) Munkáját a bírálatok hatására megsemmisítette, ma csak az azóta híressé vált dagerrotípiákról ismerjük. Pedig Ferenczy (pantheon-) gondolata nem volt társtalan. Mednyánszky Alajos, Széchenyi István is foglalkozott a nyugati kultúrában ez idő tájt mindenütt felbukkanó nemzeti pantheon ideájával. Azonban – furcsa módon – csak az önkényuralom keltette fel rá a valódi igényt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me