Köztéri szobrászatunk

Full text search

Köztéri szobrászatunk
Az 1850-es évektől lázas buzgalommal fogtak adománygyűjtésbe egyének és egyletek, hogy mindazoknak, akik a nemzet, a polgárosodás, a függetlenség harcosai, képviselői voltak, emléket állítsanak. A nemzeti eszme fenntartása és terjesztése volt a céljuk, s erre nemcsak a hazai állapotok szorították őket, hanem az általános koreszme is. Ennek hordozói a nemzeti színjátszás és irodalom voltak. Így írók, költők és színészek portrészobrai lettek a független nemzeti kultúra megszemélyesítői, s olyan épületek körül, amelyek épp azt szimbolizálják, mint az egykori Nemzeti Színház és a Nemzeti Múzeum. A színház előtti kis kertben állították fel 1857-ben Züllich Rudolf Katona József-szobrát, mely a magyar dráma megalapítóját és dicsőségét akarta ábrázolni. A Bánk bán szerzőjének Kecskemét is állíttatott szobrot (büszt talapzaton), s később is megmaradt az a szokás, hogy a központtá alakuló Pest mellett a "hősről" szülőföldje is megemlékezett. (Ezen eszmekörhöz kapcsolódott még a Nemzeti Színház előtti Lendvay-szobor, Dunaiszky László munkája 1860-ból, mely ma a Várban látható, valamint a költő Kisfaludy Károlyé.) A Nemzeti körül kialakult szabadtéri szoborcsarnok a magyar színjátszásnak szenteltetett.
Általánosabb érvényű, de nemzeti szellemű emlékhely szerveződött a Nemzeti Múzeum körül. 1860-ban leplezték le itt Berzsenyi emlékszobrát, báró Vay Miklós alkotását, ki több hasonló művet ajándékozott hazájának. Ide készült Széchényi Ferenc szobra, Vay Kazinczyja s Züllich Vörösmartyja. (Vörösmartynak egész alakos szobrát, Vay alkotását Székesfehérvárott 1866-ban állították fel.)
Vidéki városok, de falvak is versengtek szülötteiknek – kik ilyenformán mind egy-egy jelkép voltak – monumentumot emelni. 1860-ban egyetlen hír tudósított arról, hogy Szigetvár Zrínyinek, Szekszárd Garay Jánosnak, Szeged Dugonics Andrásnak, a Csallóköz Istvánffy Miklósnak akar szobrot emelni. Mellettük elkészült Petőfi emlékműve Kiskőrösön, Kisfaludy Sándoré Balatonfüreden, Berzsenyi emlékoszlopa Niklán. Hogy egy-egy ily emlék felavatása valóban nemzeti ünnep volt, példázza az az adat, miszerint Katona kecskeméti szobrának leleplezésén 18-20 000 ember vett részt. A szobrok születésével egy időben Gerenday Antal pesti sírkőfaragó műhelye szinte ontotta a megbecsült férfiak síremlékeit, majd a kiegyezés után a honvédemlékek sorát szerte az egész országnak.
Ebben a korban emelkedett a hős rangjára a politikus. Igaz, olyan kiemelkedő egyéniség halála fordította a figyelmet a nemzet fennmaradásán munkálkodó új "hősök" felé, mint Széchenyi Istváné. Közadakozásból készült szobrára pályázatot írtak ki. Az Akadémia palotája előtti téren 1880-ban állították fel Engel József művét, majd Eötvös József és Deák Ferenc szobrát is. Így ez a terület egy harmadik, s jellegét tekintve új szabadtéri szoborcsarnokká vált. Lezárását az egykori Duna-korzó végén álló Petőfi-szobor jelentette (Izsó Miklós terve, Huszár Adolf munkája), mely a Nemzeti dalt szavaló, az egész országot lázba hozó forradalmár emléke (1882). Ekkorra a költészet, a kultúra képviselői veszítettek jelentőségükből, noha még a 90-es évek fordulóján reprezentatív emléket kapott Arany János, akinek a kialakult akadémiai plasztikai szabályokhoz hű, talapzaton ülő, talapzatalakokkal értelmezett szobrát Stróbl Alajos (1856-1926) készítette a Nemzeti Múzeum elé.
A századvégen azonban a Millenniumot megért ország elsősorban a történelemre figyelt, s azokra a történelmi hősökre, akik megszerezték, megtartották vagy felvirágoztatták ezt a hazát. Nekik szobrot állítani természetes igény volt. Végül is ekkor realizálódott a Mátyás-terv: Fadrusz János (1858-1903) lovasszobra Kolozsvárt (1895-1902) és Stróbl Mátyás-kútja a budai Várban. Szent István is ekkor vált egyháziból (szentből) történelmi hőssé (Stróbl lovasszobra a budai várban). Az államalapító és a nemzeti királyság jelképe köztereinken a kor uralkodó stílusirányát, a historizmust és a bontakozó szecesszió elbeszélő, dekoratív megoldásait képviselte. A nagy, összefoglaló mű azonban a Millenniumi emlékmű volt, Zala György (1858-1937) alkotása, amely ugyan csak 1928-ban készült el teljesen a Hősök terén, mégis mind megoldásában, mind tematikájában a 19. században gyökeredzik. Új vonása téralakító szerepe volt. A Millenniumi emlékművel eszmeileg, a szobrászi formakincset tekintve is, lezárult egy korszak, mely állandónak tűnő értékeket fogalmazott szoboralakokba: a művészet, a történelem értékeit. A szobrászi gondolat sem volt más, mint ezen értékek minél hatásosabb formába öntése. Művészet és társadalom célja esetükben majdnem mindig egybeesett.

Stróbl Alajos: Mátyás-kút, 1902. A Vörösmarty Szép Ilonkájában megörökített Mátyás király-történetét térben nyitott kompozícióval, a historizmus pátoszától mentesen, az akadémiai naturalizmust dekorativitással párosítva jelenítette meg a századforduló legsikeresebb szobrásza

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me