A korszak főbb szereplői

Full text search

A korszak főbb szereplői
Jászi Oszkár (1875-1957) polgári radikális gondolkodó, politikus és szociológus, a korszak szinte valamennyi radikális csoportosulásának tagja volt. Elméletileg a pozitivizmustól indult, de hamarosan neokantiánus hatás alá került. Kora politikai filozófiáját egy "új erkölcs" nevében bírálta; sokat foglalkozott a nemzetiségi kérdéssel is. Egyike volt a hazai szociológia megteremtőinek. A marxizmust egyoldalú ökonomizmusa miatt bírálta, hiányolva belőle a filozófiai, esztétikai és morális forradalom programját. 1919-től emigrációban élt az Egyesült Államokban, ahol történelmi és szociológiai munkákat írt.
Kunfi Zsigmond (1879-1929) szociáldemokrata, marxista gondolkodó, fiatal éveiben irodalomtörténeti kérdésekkel, valamint az egyház és a modern társadalom viszonyával foglalkozott. Később a Magyarországi Szociáldemokrata Párt vezető teoretikusa és publicistája lett, aki a szocialista forradalmat csak a legfejlettebb tőkés országok esetében tekintette lehetségesnek, ellentétben a kommunistákkal. Marxizmusértelmezése erősen etikaközpontú volt, s ez a meggyőződése 1919 után, az ausztriai emigrációban is megmaradt.
Szabó Ervin (1877-1918) szociáldemokrata gondolkodó, szociológus, a marxizmus egyik első hazai népszerűsítője, az I. világháború előtt és alatt a hazai baloldali mozgalmak tekintélyes szellemi vezetője volt. Nevéhez fűződik Marx és Engels műveinek első magyar gyűjteményes kiadása. Életművének java Plehanov felfogásához közel álló publicisztikája.
Molnár Erik (1894-1966) kommunista politikus, publicista, történész és filozófus, a 20-as évek végétől vett részt az illegális kommunista mozgalomban; 1945 után jelentős politikai és tudományos tisztségeket töltött be. Történetíróként a magyar őstörténetre és az Árpád-korra alkalmazta a történelmi materializmus mechanikus ökonomizmusát, filozófiai írásaiban pedig az 50-es évek marxizmus-leninizmusának szellemében értekezett – egyebek között a tudománypolitikáról, a szövetségi politikáról.
Révai József (1888-1959) marxista-kommunista ideológus és politikus, irodalomtörténész és filozófus, 1945 után a magyar kulturális és tudományos élet irányítója. Radikális baloldali fiatalként az MKP alapító tagja, illegális munkájának részese volt. Számos irodalomtörténeti írása mellett Marx és 1848 kapcsolatáról, a népi írók mozgalmának ideológiai hátteréről közölt munkákat. Elméleti tájékozódására működése korai szakaszában erősen hatott Lukács György, akitől azonban a későbbiekben eltávolodott. Súlyos felelősség terheli a magyar kulturális és tudományos életnek a Rákosi-korszakban végbement "homogenizálásáért" – ideértve a filozófiát is.
Rudas László (1885-1950) marxista-kommunista filozófus volt, aki Szabó Ervin környezetéből indult. A KMP alapító tagja; 1922-től Moszkvában élt, 1945 után pedig az MKP Politikai Főiskoláját irányította. Elméleti munkáiban a dialektikus materializmus "ortodox" képviselője, a marxizmustól különböző filozófiai álláspontok felszínes és durva hangú bírálója. Élete alkonyán a Lukács György ellen indított kritikai kampány vezéregyénisége volt.
Fogarasi Béla (1891-1959) marxista filozófus, Lukács György hatására kapcsolódott be a századelő radikális társadalomtudományi mozgalmaiba, miközben egyike volt Bergson hazai híveinek. A neokantiánus eszmék is erősen hatottak rá; ebben az időben kezdett logikai és tudományrendszertani kérdésekkel foglalkozni. 1918 végén lett a KMP tagja, és ekkor kezdett tájékozódni a marxizmus irányába. 1919 után a Szovjetunióban élt emigrációban; itt közgazdasági, természetfilozófiai, logikai tárgyú cikkeket írt és politikai publicisztikával is foglalkozott. 1945 után itthon fejezte be logikai kutatásait – amelyek eredménye a hagyományos logikai szemlélet hegeli-marxi alapokon álló dialektikus szellemű átértékelése, átdolgozása.

Marx első tolmácsolóinak egyike: Szabó Ervin

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me