Lukács György

Full text search

Lukács György
A 20. századi marxista gondolkodás kétségkívül egyik legjelentékenyebb alakja, egyben századunk világviszonylatban legismertebb magyar gondolkodója Lukács György. A századelő lázadó nemzedékének tagjaként pályáját irodalomkritikai és esztétikai munkákkal kezdte, s kora életfilozófiai szemléletének hatása alatt jelentős esszéírói munkásságot fejtett ki. Az 1910 körüli időtől Németországban Simmel és Max Weber baráti köréhez tartozott, hogy megvalósítsa átfogó művészetfilozófiai programját, amelynek fő kérdése a műalkotások létezésének lehetőségére irányult. Ebben az időszakban kerül a hegeli és a kierkegaardi filozófia hatása alá, közben pedig regényelméleti művön dolgozik. 1918 végén, hazatérését követően radikális fordulattal a KMP tagjainak sorába lép, és hozzákezd a marxizmus gondolataival való megismerkedéshez. E periódusában a bolsevizmusban döntően erkölcsi kérdést lát, a munkásmozgalom küldetését pedig messianisztikus módon értelmezi. A Tanácsköztársaság idején politikai szerepet vállal, aminek következtében emigrációba kényszerül. Bécs, Berlin, majd Moszkva életútjának további állomásai. A húszas évek elején írt Történelem és osztálytudat című munkája Marx elidegenedéselméletének a hegeli dialektikus módszerrel való összekapcsolása; fő tézise a proletariátus osztálytudatának a polgári gondolkodás önellentmondásos szerkezetével való szembeállítása. Kiterjedt politikai, mozgalmi és irodalomkritikusi tevékenységet folytat, főként németországi tartózkodása idején, a Szovjetunióba kerülve viszont a realizmus problémáit elemzi, és Hegel bölcseletét dolgozza fel. A második világháború idején jelentős írásokat tesz közzé a németországi fasizmusról és annak szellemi előzményeiről, már ekkor is eltúlzott módon a német filozófiai múltat téve meg bűnbakká a nemzeti szocializmus létrejöttében. E korszak legszámottevőbb eredménye Hegel ifjúkorát elemző könyve, amelyet – egyes megállapításainak problematikussága ellenére – a Hegel-kutatás ma is számon tart.
1945-ben, hazatérve Magyarországra, bekapcsolódik az itthoni politikai, ideológiai és tudományos vitákba. Utólag tekintve fellépése gyakran nem szerencsés; elhamarkodott és értetlen bírálata a Nyugat nagy nemzedéke felett, támadása Bibó István és más demokrata gondolkodók ellen a hazai kulturális és tudományos élet "marxista átalakításának" fontos állomása. Alig valamivel a tudományos élet nem-marxistáktól való megtisztítása után, amelyben komoly szerepet vállalt és amelyért jelentős felelősséget visel, már ő kerül bírálatok kereszttüzébe a realizmusról, a szocialista realizmusról és a művészet pártosságáról vallott nézetei miatt. A bírálatok eredményeképpen a tudományos élet perifériájára szorul és elveszíti politikai befolyását. Ebben a korszakban készül el a német irracionalista bölcselet történetét elemző munkájával, amely ismét elmarasztalja a német gondolkodók sorát – gyakorlatilag Schellingtől Heideggerig – a fasizmus létrejötte miatt; mindez Lukácstól szokatlanul primitív formában és kategorikus hangnemben történik meg ebben a könyvben. 1956-os rövid miniszterségét belső politikai és szellemi száműzés követi, közben azonban hozzálát régi terve, egy átfogó esztétika kidolgozásához. Az esztétikum sajátossága – a tervezett mű első része egyike századunk legjelentősebb esztétikai szintézisének, amelyben Lukács a művészet és a valóság viszonyát és a művészi tükrözésformák elméletét építi fel. Következő lépésként marxista etika kidolgozásához kezd, végül azonban csak az ennek bevezetőjéül szánt, de önálló művé terebélyesedő Ontológia készül el. Időközben végbemegy a nyugat-európai marxizmus megújuása. Az ezt képviselő gondolkodók forrásuknak és példaképüknek tekintik Lukács életművét. Idehaza az 1956 utáni kitaszítottságot az óvatos tudomásulvétel periódusa követi; művei ismét megjelennek, de a hazai filozófiai életre – hivatalosan – alig van befolyása. 1968 után – nem kevés ideológiai kellemetlenséget okozva – kiáll a szocializmus demokratizálása mellett.
Lukácsot már az 50-es évek elejétől – többszöri mellőzése ellenére – tanítványok népes csoportja veszi körül, olyanok, mint Heller Ágnes, Fehér Ferenc, Hermann István és mások, a hazai marxista filozófia új nemzedéke.
Ennek a tanítványi körnek a szétzilálására, ellensúlyozására különösen az ötvenes évek végén, valamint a Lukács halálát közvetlenül megelőző és követő időben tesz a hazai tudománypolitika lépéseket. A hivatalos politika csak a halálát közvetlenül megelőző egy-két évben oldja a gondolkodó elszigeteltségét, halálát követően viszont éveken át nagyszabású kampány folyik azért, hogy Lukács életművét – a nyugati, "revizionista" marxizmus ellenében – sikerüljön a magyar és a kelet-európai szocializmus számára kisajátítani.

Lukács György nagy történeti munkája: A fiatal Hegel

Lukács György élete egyik fordulópontján, 1917-18-ban

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me