NYELVÜNK ŐSKORA (Gerstner Károly)

Full text search

NYELVÜNK ŐSKORA
(Gerstner Károly)
A magyar nyelv egyike Európa legkorábban önállóvá vált nyelveinek, hiszen az uráli, majd finnugor s végül az ugor nyelvcsaládból kiválva mintegy 3000 éve teljesen különálló életet él. Hosszú története során mind földrajzi, mind műveltségi tekintetben nagy és változatos utat járt be, s a Kelet-Európából indult népek közül elsőként jutott el a nyugati kereszténységen alapuló kultúrkörhöz.
A Kr. e. mintegy 1000 táján megindult önállósulási folyamat első fázisa az volt, amelynek során az erdőlakó, elsősorban vadászó-halászó életmódot folytató ugorok egyes csoportjai délkelet felé, az uráli átjáró irányába haladva a ligetes sztyeppe területére értek. A földrajzi-természeti változás életmódbeli váltással járt együtt azoknál a magyarrá fejlődő, illetve a magyarrá ötvöződő ugor nyelvjárásokat beszélő nemzetségeknél, amelyek bizonyos fokig már ismerték a lótenyésztést. Erről tanúskodik néhány olyan szavunk, amely a magyaron kívül a mai vogulban és osztjákban is megtalálható: maga a szavunk is ilyen, mely az ugor alapnyelvben jövevényszó, de az átadó nyelvet vagy nyelveket nem tudjuk közelebbről meghatározni. Nagyon valószínű, hogy az ugorság déli csoportjai a lovat meg is ülték, erre utal a szintén ebből a korból származó nyereg szó, valamint a fék is, mely eredetileg a ló irányítására szolgáló zabla- vagy kantárféleség lehetett. A lótenyésztés ismeretére mutatnak a ló életkorát jelölő összetételek: másodfű ‘kétéves’, harmadfű ‘hároméves’ – ezeknek ismerjük a hasonló szerkezetű vogul párhuzamosát is.
A lótartás belső magyar fejlemény
 
„Maga a tárgy a belsőázsiai lovas-nomád életmód legjellegzetesebb eszköze, sőt találmánya, amelyet hiába keresünk a rómaiaknál vagy a kínaiaknál éppúgy, mint a nagy lovas-nomád iráni népeknél, a szkítáknál. Figyelemre méltó, hogy a magyarság a kengyelt nyugat-szibériai, nyilván török szomszédaitól átvette, de a nevét nem, hanem a saját nyelvéből alkotott rá szót. Ez is egyik érdekes bizonyítéka annak, hogy az életmód változtatást nem egyetlen népnek a kényszerítő hatása alatt, hanem önállóan hajtotta végre, és elemeit hol egyik, hol másik szomszédjától vette át.” (Ligeti Lajos: Az uráli magyar őshaza. Bp., 1943. 59.)

Vadászó nomád fejedelem

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me