Iráni jövevényszavak

Full text search

Iráni jövevényszavak
Számukat tekintve ugyan kisebb csoportot alkotnak, de műveltségszók lévén mégis fontosak a honfoglalás előtti iráni jövevényszavak. Az önállóvá váló magyarság már az uráli átjáró környékén érintkezett iráni népekkel és nyelvekkel (szkíták, szarmaták). Ebbe a korai rétegbe tartozik néhány olyan szavunk, amely a nomád állattartással, életmóddal függ össze. Kétségtelenül ilyen a tej szó, s az azonos fogalmi kör miatt a tehén szót is itt szokás emlegetni, bár az újabb kutatások alapján az uráli alaprétegből is származhat. Ugyancsak az állattartással függ össze nemez szavunk, melynek eredeti jelentése ‘préselt gyapjú’, és a bűz szó is. Ezen utóbbi kettőnek a szóvégi z-je tanúskodik a korai átvételről. Korai iráni átvétel a tíz számnév, s valószínűleg a hús és a vászon is.
Vándorlásai során a magyarság később, már talán az Azovi-tenger környékén, huzamosabb ideig élt az alán nép szomszédságában (ennek a népnek a leszármazottai a mai oszétok, akik a Kaukázusban élnek). Az alánokat a magyarok később jászoknak nevezték: a 13. század közepén, IV. Béla uralkodása idején a kunokkal együtt bebocsátást nyertek a Magyar Királyságba. Az ebből a nyelvből való szavak azonban még jóval a honfoglalás előtt kerültek át a magyarba. Biztosan alán eredetűek: asszony (eredeti jelentése ‘fejedelemasszony, királyné’) és híd; nagy valószínűséggel innen származnak a következő magyar szavak: ezer, legény, vért, verem, gazdag, üveg, zöld, egész, ing, kard, méreg (ez magyarázható a finnugor alapnyelvből is).
Van a magyarban néhány perzsa eredetű szó is, mely nem közvetlen népi kapcsolatok révén (hiszen a magyarok sohasem laktak a perzsák szomszédságában), hanem kereskedők közvetítésével jutott el a 7. század után a magyarba; ennek három biztos emléke van: vár (főnév), vám, vásár. Az első szó arról tanúskodik, hogy a sztyeppei népek is ismerhettek a védekezést szolgáló megerősített helyeket (pl. Sarkel), az utóbbi kettő pedig arról, hogy az árucsere sem volt ismeretlen a nomadizáló magyarság körében.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me