A mondat szerkezettípusai

Full text search

A mondat szerkezettípusai
A mondat korábban idézett kétféle meghatározása arra figyelmeztet: maga a mondat megnevezés nem egyértelmű. Szerkesztettsége alapján mondatnak szokás nevezni minden olyan viszonylag zárt alakulatot, amely egy (logikai ítéletet kifejező vagy annak mintáját hordozó) alany-állítmányi kapcsolatból és az ennek tagjai köré építhető bővítményekből áll. De a mondat elnevezést alkalmazzák a nagyobb egységekre is. Például: A lámpa ég. A fény bevilágítja a szobát. Ez két önálló mondat, szerkezetüket és kommunikatív szerepüket tekintve egyaránt. A lámpa ég, és bevilágítja a szobát: ez szerkezetileg továbbra is két „mondat”, de kommunikatív szerepét tekintve egyetlen „mondat”. – Az önállóaknak szokásos megnevezése: egyszerű mondat, a több hasonló tagból állóké: összetett mondat, a bennük foglalt egységeké: tagmondat.
A kétféle szempont szétválasztásával újabban a szerkezetileg önálló alapegységeket így is nevezzük: mondategység, a kommunikatív szerepük szerinti egységeket így: mondategész. Fenti példánk első változata két önálló mondategész, s mindegyik egy-egy mondategységből áll; a második változat egyetlen mondategész, amely két mondategységre tagolódik. Ezek szerint az egyszerű mondat egy mondategységből, az összetett mondat több mondategységből álló mondategész.
Sem a mondategységnek, sem a mondategésznek nem meghatározó kelléke a funkcionális tagoltság (az alany-állítmányi mag megléte), de még a szerkesztettség sem. A mondat lehet: 1. Tagolatlan és szerkesztetlen: Jaj!, Uccu!, Reccs!; Igen., Persze., Aligha.; Hé!; Édesanyám!, Jóska! Az efféle indulatszók, felelőszók, megszólítások stb. értéküket tekintve teljes mondatok (sőt: sokszor önálló szövegek). 2. Tagolatlan, de szerkesztett: De a jó mindenit!, Na de ekkorát hazudni!; Szeretve tisztelt Józsi bátyám! Ezek a felkiáltások és megszólítások az előbbiekhez hasonlítanak abban, hogy nincs bennük alany-állítmányi mag. De eltérnek tőlük szerkesztettségükben, minthogy több összetartozó mondatelemből állnak. 3. Tagolt és szerkesztett: A fű zöld., Öcsém vidékre vitte a családját., A föld mélyén az őskori fák átalakulnak szénné. A tagolt mondat csak szerkesztett lehet, hiszen legalább egy alany és egy állítmány kapcsolatából áll. Megszerkesztettségi állapotát tekintve azonban – minthogy beszerkesztett rész a szövegben – nemcsak nyelvileg teljes lehet (Pista hallgatta a fiúkat. A fiúk szidták őt), hanem nyelvileg hiányos is (Pista hallgatta fiúkat. Szidták). Itt a második mondat, helyzeténél és előzményeinél fogva, értelmileg kiegészül az elsőből.
A mondategység – tehát az egyszerű mondat, illetőleg az összetettnek egy-egy tagmondata – szerkezetében egyaránt tartalmaz mondatszintű és mondatszint alatti tagokat (mondatelemeket). – A mondategésznek, ha összetett mondat, felső szerkezeti szintjét a benne foglalt mondategységek (tagmondatok) egymáshoz való viszonya szabja meg. E mondategységeknek azután mindegyike külön-külön tagolódik tovább, különböző szabályok szerint.
A mondat helyzete a szövegben
 
A mondat kettős arcú jelenség: összekötő kapocs a nyelv (az eszközállomány) és a beszéd (a használat) szintje között. A nyelvi állomány valójában jelek készlete: a valóság elemeinek, jelenségeinek a nyelvközösség által kialakított és rögzített fogalmait ezek segítségével tudja a beszélő (író) úgy megjelölni, hogy ezáltal felidézze őket a hallgatóban (olvasóban). Az alapszófajok a (létező vagy társadalmilag elgondolt) dolgoknak és jellemzőiknek, a segédszófajok és a toldalékok ezek kapcsolatainak, viszonyainak jelölői.
Mondatformák szerepváltása
 
A mondatfajták mindegyikének megvannak a maga jellemző eszközei és formái. A kijelentő mondat állítmánya általában kijelentő vagy feltételes módban áll, a felszólítóé felszólító módban. A felkiáltó mondatot többnyire „De” vagy „Jaj de” vezeti be, s ehhez kijelentő módú állítmány társul; az óhajtó mondat indulhat „Bár vagy” „Csak ne” szócskával, de állítmánya feltételes alakú. Néha nehéz eldönteni, hogy egy efféle megnyilatkozás: „De szeretnék gazdag lenni”, felkiáltó vagy óhajtó mondat-e; s nem könnyű elhinni, hogy a „Szeretnék gazdag lenni” egyszerű kijelentő mondat.
Olykor csupán a hangzásforma jelzi, hogy egy „Tűz van” vagy „Jön az árvíz” szövegű mondat kijelentő vagy felkiáltó-e. Máskor bizonyos, hogy egy-egy kijelentő alakú mondat – szerepét tekintve – felszólítás: „Most megmosod a kezedet!”, „Ti ketten idehozzátok a füzeteteket!” Felszólító értékű lehet a kérdő alakú mondat ilyen megformálásban: „Ideadnád a sót?”, „Viszed innen azt a kutyát?!” Ugyanígy, udvariasabb formában is: „Volnál szíves abbahagyni a dúdolást?”
Találunk tagadó formát állításként, ilyenekben: „Ez a Pista nem buta gyerek”, „A bélyeggyűjtés nem rossz szórakozás”. A tagadó forma akár felszólító értékű is lehet: „Nem bánnám, ha velem jönnél!”
Forma és tartalom ellentmondásakor használhatunk ilyen kettős megnevezéseket: „felszólító értékű kérdő mondat”, „felkiáltó értékű kijelentő mondat”. Ekkor a biztosabb fogódzóból, a formából indultunk ki. Ingatagabb volna a fordítottja: „kérdő alakú felszólító mondat”, mert a tartalmi oldal megítélése mindig bizonytalanabb a formainál.
A mondat meghatározása
 
A meghatározások többsége, nem is indokolatlanul, a mondatnak imént bemutatott jellemzőjét ragadja meg: a szerkesztettségét. Akadémiai nyelvtanunk (A mai magyar nyelv rendszere. II. kötet, 1962) például a következőképpen: „A mondat a beszédnek két vagy több, nyelvtani szabályok szerint megszerkesztett (ritkábban egy, esetleg grammatikailag szerkesztetlen) szóból álló alapegysége, mely a beszélőnek egy valóságra vonatkoztatott, kerek tudattartalmát s ehhez való állásfoglalását fejezi ki, s amelyet az esetleges előző vagy következő mondattól a szerkesztés különféle nyelvtani eszközeinek viszonylagos lezártsága jellemez – ide értve a zeneiekét (mondatfonetikaiakét) is” (19; a kiemelések az eredetiben ritkítással).
A szerkesztettség a mondatoknak valóban túlnyomó többségében érvényesülő (azaz domináns) jellemzője. Magának a mondatnak mégsem föltétlenül meghatározó (nem definitív) kelléke.
 

Az első akadémiai nyelvtan

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me