Kapcsolásformák, szinteződés, tömbösödés a mondategységben

Full text search

Kapcsolásformák, szinteződés, tömbösödés a mondategységben
A mondatelemek kapcsolódásának két lehetőségét láttuk eddig: az azonos részek egyenrangú és szinttartó (lineáris), az egymástól eltérő természetű részek pedig egymás alá/fölé rendelt szintváltó (hierarchikus) viszonyban állnak egymással. Szokásos megnevezéssel: a kapcsolat lehet mellérendelő vagy alárendelő.
Mellérendelő viszonyban a mondatelemek minden fajtája találkozhat a vele azonossal, mégpedig a mondatszerkezetnek bármelyik szintjén. Például: Az igazgató és az osztályfőnök hétfőn vagy pénteken fogadja a szülőket: itt két (mondatszinten álló) alanyi elem és két (hasonló szintű) határozói elem alkot halmozott párt. – Az igazgató és az osztályfőnök fogadóórája hétfői vagy pénteki napokra essék: itt két (mondatszint alatt álló) birtokos jelző és két (hasonló szintű) minőségjelző alkot halmozott együttest. Az első példa képlete: yA – yH – Á – T, a másodiké viszont: yb\A – yj\H – Á. – A tehetséges, de lusta tanulók teljesítményének értékelése nehéz: itt a halmozás a mondatszint alatti harmadik mélységfokozatban található; képlete: yj3\b2\b1\A – Á. – Megbüntetjük a papírt és gyümölcshéjat eldobálva szemetelő gyerekeket: ebben két tárgy került halmozásos viszonyba, mélyen a mondat szintje alatt, képlete: Á – yt3\ h2\ j1\T.
A mellérendelésnek hagyományosan ismert fajtái: a kapcsolatos, az ellentétes, a választó viszony, s – egymás fordítottjaként – a magyarázó utótagú és a következtető utótagú. Ezek részletezőbb ismertetésének valójában a mondategész (az összetett mondat) szerkezetének tárgyalásakor van fontossága.
Az alárendelő kapcsolásformáknak a mondat szintje a kiinduló pontja. Láttuk: a szerkezeti központ az állítmány, s ennek függvényében áll az alany, a tárgy és a határozók. – A lesüllyedt, azaz előzőleg lezárt és már csak emlékeztetőül – vagyis jelzőként használt – állítmány magával viheti korábbi bővítményeit; ha igei volt, határozóját, tárgyát, esetleg alanyát; ha melléknévi, akkor határozóját, ha főnévi, akkor jelzőjét. És minthogy a mondat szintje alatt (azaz szerkezettagként) álló bővítmények általában a fölérendeltjük elé kerülnek, az ilyen szerkezet „balra bővül”. Például: Ült. – Hallgatva ült. – Kacagást hallgatva ült. – Gyerekek kacagását hallgatva ült. – Játszadozó gyerekek kacagását hallgatva ült. – Macskával játszadozó gyerekek kacagását hallgatva ült. – Talált macskával játszadozó gyerekek kacagását hallgatva ült. – A kertben talált macskával játszadozó gyerekek kacagását hallgatva ült. – Itt a szinteződésnek egyik világos példáját látjuk: mindegyik mondatelem az őt követőnek alárendeltje. Vonalszerű (lineáris) ábrázolása a szerkezetnek: h6\j5\h4\j3\b2\t1\H – Á.; ahol az állítmány (ült) a mondat szintjén felső fokozatban áll, (igenévi) határozója (hallgatva) a mondat szintjének alsó fokozatán; az ennek alárendelt tárgy (kacagását) a szerkezettagi szint első, a neki alárendelt birtokos (gyerekek) a szerkezettagi szint második mélységfokozatában, és így tovább; s a (sorrendben első, de helyzetében a legmélyebben álló) határozó (kertben) a hatodik mélységszinten.
A mondat szintjéről nézve ez a példánk két tömbből áll: az állítmány előtt egy szerkezetes határozót találni; a mondat képlete tehát: xH – Á. A szerkezet bontásakor azonban kiderül: a tömbösödés újból és újból ismétlődik; úgy, ahogy az imént, a felépülést szemlélve láthattuk, – csak épp ellenkező sorrendben. – Ám a tömbös felépítés nem mindig ilyen egyszerű. Egyik korábbi példánk ez volt: A gondos anya a beteges és féltett gyermeket minden reggel elkíséri a nemrég felépült óvodába. A mondat szintjén öt tömböt találtunk. Közülük egy volt alászerkesztetlen (elkíséri), kettő egy-egy taggal bővített (gondos anya, minden reggel), kettő két-két taggal bővített, de egyikük egyenlő rangú és szintű tagokkal (beteges és féltett gyermeket), másikuk további alászerkesztett taggal (nemrég felépített óvodába). – Sok mondatképlet ennél is bonyolultabb. Az adókból és egyéb lakossági befizetésekből származó állami bevételek nem csökkenhetnek: itt az alanyi tömbön belül a fölérendelt rész maga kétszintű (állami jövedelmek); jelzőjéhez (származó) egy alája rendelt egyszavas határozó tartozik (adókból), s azzal egyenrangúan egy olyan jelzős határozó (lakossági befizetésekből), melynek még egy alárendelt jelzője van (egyéb).
Érdemes elgondolkodni rajta: micsoda agymunkát kíván az olvasótól-hallgatótól (mondhatjuk: a „megfejtőtől”) egy-egy ilyen szövegrész megemésztése; különösen, ha tekintetbe vesszük azt is, hogy a szerkezetek „balra bővülnek”, az információ viszont „balról jobbra” érkezik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me