Grammatika

Full text search

Grammatika
Az uráli alapnyelvre elég gazdag esetrendszert lehet kikövetkeztetni. Volt két ún. grammatikai eset, az *-m és a *-t ragos akkuzatívusz (az utóbbi eredetileg csak névmásokhoz járult) és az *-n ragos genitívusz, amelyeknek a határozatlan alakja jelöletlen volt.
A térben való tájékozódás kifejezésére igen gazdag ragrendszer állt rendelkezésre (lokatívusz *-na, *-nä, ablatívusz *-ta *-tä, latívusz-prolatívusz I. *-k, II. *-j, latívusz-datívusz *-n). Ez jó alapul szolgált ahhoz, hogy a későbbi fejlődés során kialakuljon az uráli nyelvekre jellemző, a térbeli háromirányúságot árnyaltan kifejező határozórag-rendszer: hol? házban, házon; honnan? házból, házról; hová? házba, házra stb. Az esetragok egyrészt mutató névmásokból, másrészt helynévképzőkből fejlődtek ki.
Az uráli alapnyelvben a névszók többes számát a *-t többesjel jelölte. Az ún. függő esetekben volt használatos a *-j, a személyek többesére a *-k utalt, a több birtokra pedig az *-n.
A többes szám mellett megvolt a duális, a kettes szám (*-ka, *-kä), amely a szamojéd, az obiugor nyelvekben és a lappban maradt meg, a magyarban egyedül a két számnév kettő változata utal egykori meglétére.
Ősi örökség az uráli nyelvekben a személyes névmási tövekből kifejlődött birtokos személyjelek és az igei személyragok. A határozatlan és határozott (alanyi és tárgyas) igei alakpárok csak a 3. személyben lehettek meg az alapnyelvben. Egyes uráli nyelvek (szamojéd, ugor és a mordvin) később önálló életükben fejlesztették ki a minden személyre kiterjedő rendszert.
Múlt időkben szegény volt az uráli alapnyelv. A fejlődés korábbi szakaszában egyszerűen az ige aspektusa utalt a cselekvés, történés idejére.
Mindössze egy múltidő-jel nyúlik vissza az uráli korig, az igenévképzőből fejlődött *-s.
Ha az uráli népek árnyaltabb múlt idő rendszerrel bíró népekkel (török, germán) kerültek kapcsolatba, lemásolták a rendszerüket.
Uráli eredetű a felszólító mód *-k és a feltételes vagy inkább óhajtó mód *-ne jele.
Csaknem minden uráli mássalhangzó (α δ, δ’, γ kivételével) betölthetett képzői funkciót. Rendszerint ugyanaz a képző járulhatott névszóhoz és igéhez: ur. *-kk: m. fészek ~ maradék; fi. suukko ‘szájacska, csók’ (suu ‘száj’) ~ menekki ‘kelendőség’ (mene- ‘megy’).
Mint az eddigiekből világosan kiviláglik az uráli alapnyelv agglutináló, azaz ragozó típusú nyelv volt, s a mai uráli nyelvek is azok maradtak. A szóvég lekopása és a fokváltakozás következményeként a balti finn nyelvekben és a lappban olyan vonások jelentek meg, melyek ezeket a flektáló, azaz hajlító típusú nyelvekhez közelítették: é. tuba ‘szoba’ ~ tuppa ‘szobába’; lív tämm ‘tölgyfa’ ~ tamm ‘tölgyfának a’. A szamojéd nyelvek és a mordvin a névszók igei ragozásának, valamint a határozott igealakoknak a megléte miatt erőteljes inkorporáló vonásokat is mutatnak, pl. mord. E kudosan ‘otthon vagyok’ (kudo ‘ház’, kudos, ‘házban’, -an = egyes sz. 1. sz. ragja).

Nganaszan férfi

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me