A bioszemiotikától a társadalmi szemiotikáig

Full text search

A bioszemiotikától a társadalmi szemiotikáig
Már az állatok (sőt a növények) is jelnek tekinthető formákat, elváltozásokat, viselkedést mutatnak. Az érett gyümölcs, az őszi falevelek, a nászukra készülő állatok színe, alakja megváltozik. Ezt vizsgálja a zooszemiotika, amelynek megteremtője a magyar nyelvész: Thomas A. Sebeok (1920- ).
Az emberi kultúrában a „szimbolikus formák” vizsgálata is a szemiotika része. A német filozófus, Ernst Cassirer (1874-1945) szerint ilyen a nyelv, a mítosz, a tudományos megismerés (sőt a művészet, a történelem, az etika, jog, a közgazdaság, a technológia is). A szimbólum, a jel nem passzív, hanem aktív jelenség, ezért a szemiotika az emberi kultúra tudománya, maga az ember animal symbolicum ‘szimbólumhasználó állat’.
Mára világszerte elterjedt elmélete szerint a litván eredetű francia szemantikus, A. J. Greimas (1917-1992) a morfológiai-strukturális szövegelemzéseket folytatta. Strukturális szemantikájában a szövegszerkezetek műveletszerűségét hangsúlyozta. Ezt követte egy logikai modell alkalmazása:
megengedetttiltott
nem megengedett nem tiltott
értékű részek szembeállítása. Később a szövegek egészének státusát (létezés – hivés – tudás – birtokolás nyelvi kifejezései szerint) mutatta be. Munkássága záró korszakában például az érzelmek, a cselekvések rendszerezésével foglalkozott, sőt az Igaz, a és a Szép szemiotikai meghatározását közelítette meg. Amint kétkötetes fogalmi-elméleti szótára is tanúsítja, itt a társadalmi használatú jel-szövegek rendszerezését kapjuk meg.

A jel egyszersmind kapcsolatban áll a „nem-jellel”, a maga ellentétével. A képrejtvény egyik válfaja a közismert „Vexierbild”. Itt a rajzban elrejtett képelemet kell felismerni. Példánkon a macska miért van a fán? Az alakfelismerés az ősembertől a postai levélirányító automatákig a jelértelmezés egyik legfontosabb mozzanata
Az orosz formalizmus (főként Propp) és szövegelmélet (főként Bahtyin) utódjaként az 1960-as évek elején bontakozik ki a szovjet strukturalizmus, amely csakhamar mint a „másodlagos modelláló rendszerek tudománya”, sőt „szemiotika” néven szerepel. Az észtországi Tartuban, valamint Moszkvában csoportosuló nyelvészek, folkloristák, irodalomtörténészek szerint az „elsődleges modelláló rendszerek” (mint pl. a nyelv) felépítménye egy további, „másodlagos rendszer” is (ilyen a mítosz, az irodalmi mű stb.). Ugyanez a fokozatosság megvan az érzelmek, viselkedés más területein is. Főként Jurij Lotman (1922-1993) munkásságában ez határozott kultúraelméleti felfogással is társul. Történetileg és társadalmilag különböznek a kultúrák jelviszonyai. (Lotman szerint a mi korunk – legalábbis néhány évvel ezelőtt – egyenesen a káosz jeleit tanúsította.)
A ma már inkább szépíróként és művelődéstörténészként ismert olasz Umberto Eco (1932- ) eredetileg esztétika- és filozófia-történész, az érett strukturalizmust fejlesztette tovább a szemiotika irányába. A mai olasz társadalom jeleit, az építészet, a film, az irodalom jelviszonyait tanulmányozta. Igen alapos, filozófiatörténeti jeltipológiát dolgozott ki. A szöveg – kommunikáció – befogadó kapcsolatát sokrétűen tárta fel. Témái között a labirintus, a tükör, a hamisítvány és másolat, a detektív nyomozása egyaránt szerepel. Más tárgyú könyveiben (univerzális nyelv, középkori esztétika) is gazdag a szemiotikai háttér. (Ilyen pl. A rózsa neve krimiben a névelméleti apparátus.) Azért regényei inkább az ezoterikus tudás és tudományelmélet kérdései körül bonyolódnak.
Ha csak e ma leginkább közismert megoldásokat említjük is meg, jól látható, milyen sokféle módon jutott el napjaink szemiotikája a társadalom és a kultúra jelviszonyainak önálló kérdéskörként vizsgálásához. Persze, még más utak is elképzelhetők. A német Max Bense (1910-1990) igazán precíz logikai és információelméleti szemiotikáját a konkrét költészettel és a legmodernebb művészeti irányzatokkal tudta például összeegyeztetni. Az orvos majd pszichológus Karl Bühler (1879-1963) többfunkciós nyelvelmélete közvetlenül is hatott a magyar tudományosságra. L. Sz. Vigotszkij (1896-1934) fejlődéstörténeti társadalmi pszichológiája nemcsak a művészetpszichológiát, hanem a művészeket is befolyásolta. Jean Piaget (1896-1980) a szimbólumképzésnek a gyermekek körében való kialakulását mutatta igen tág távlatokkal. A német biológus, Jakob von Uexküll (1864-1944) a viselkedés és megismerés szemiotikáját a közvetlenül érzékelhető világ (Umwelt) jeleiként fogja fel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me