A GYERMEKNYELV (Gósy Mária)

Full text search

A GYERMEKNYELV
(Gósy Mária)
A kisgyermek az anyanyelv elsajátításának folyamán tanulja meg a nyelv és a beszéd használatát. Ezt a kialakulóban, fejlődőben lévő nyelvet nevezzük gyermeknyelvnek.
Az anyanyelv tanulásának vannak általános sajátosságai (a beszédtanulás kezdetének ideje, az első szavak felépítése) és vannak olyanok, amelyek csak egyes nyelvekre jellemzőek (az adott nyelv hangrendszerének, nyelvtani formáinak elsajátítása és használata). A gyermek beszédtanulásának „csodája” mindenekelőtt a szülők, a család számára jelent rendkívüli élményt, mivel a nyelv, a beszéd révén a gyermek értelmi, érzelmi fejlődése is követhetővé válik.
A tudományos érdeklődés több, mint 100 éve fordult a gyermeknyelv felé (elsősorban a pszichológia és a nyelvlélektan), és megkezdődött az anyanyelv-elsajátítás folyamatának tudományos igényű megfigyelése és leírása. A 20. század közepének amerikai nyelvészeti és pszichológiai irányzatai a gyermeknyelvet, a felnőtt nyelv jobb megértése szempontjából is fontos területnek tekintik; így az ezen irányzatok hatására kifejlődő új tudományág, a pszicholingvisztika egyik témaköre lett a gyermeknyelv.

Hany Istók felbukkanása a habokból. A kép Jókai Mór, Névtelen vár című regényének első, füzetes kiadásából; 1877
A magyar gyermeknyelv tanulmányozásának kezdetei is a múlt századra nyúlnak vissza (Ponori Thewrewk Emil, Donner Lajos). Nyelvészek és pszichológusok egyaránt foglalkoztak (Balassa József, Kenyeres Elemér, Vértes O. András) és foglalkoznak napjainkban is e témával. A huszadik század második felétől egyre több tanulmány és monográfia lát napvilágot a gyermeknyelv egyes szakaszairól, egy vagy több gyermek beszédfejlődéséről, illetőleg egy-egy nyelvi jelenség alakulásáról.
Visszatérő kérdése a gyermeknyelv-kutatásnak, hogy vajon milyen életkorig beszélhetünk gyermeknyelvről. Bár a szakemberek véleménye megoszlik, abban valamennyien egyetértenek, hogy az írott nyelv tanulásával a gyermeknyelv egy jelentős korszaka lezárul, ez tehát a 6-7 éves kor. A 7-14 éves gyermekek nyelvtudása és nyelvhasználata fokozatosan és egyre jobban megközelíti a felnőttét, ebben a tudatosságnak (anyanyelv-tanítás) is fontos szerepe van már. A 14-18 évesek nyelve ugyan még több tekintetben különbözik a felnőttekétől, de ebben az életkorban már nem beszélünk gyermeknyelvről.

Benedek Elek egyik mesekönyvének illusztrációja (Mühlbeck Károly rajza)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me