A mondatszókat követő beszédszakasz

Full text search

A mondatszókat követő beszédszakasz
A mondatszók használatát fokozatosan a kéttagú közlések váltják fel: apa bú ’apa haragszik’, mama süsü ’mama vonatot hozott’, zseme mék ’tegyél föl még lemezt’, Ági bis ’Ági a vízben játszik’. Megkezdődött az ún. „Mi ez?” korszak, amely nyelvileg a főnevek (kettú ’kesztyü’, labba ’labda’, cánkó ’szánkó’, hóvijág ’hóvirág’) számának ugrásszerű növekedésével jár együtt. A toldalékok (végződések) közül elsőként általában a -t tárgyrag (babát, kutát, ’kutyát’), és az é birtokjel (anáé ’anyáé’, Andicsé ’Andrisé’) jelenik meg. Ezeket követik a határozóragok (-ban, -ben, -ra, -re, -hoz, -hez, -val, -vel, -nak, -nek, stb.), a többes szám jele (-k), néhány személyrag (vadok ’vagyok’, aludom ’alszom’, lábam, nézed), majd a többi toldalék. Megjelennek a háromtagú közlések is: mott adom lapát ’most adom a lapátot’, mék hamó Andisnak ’adj még enni Andrisnak’, Mártikának övé labdája?, másik tölpék aszanak ’törpék alszanak’.
A gyermek már sok szót és toldalékot ismer, ezeket egyre gyakrabban próbálja összekapcsolni. Közléseiben a szöveg összetartozását elsősorban a szavak egymásutánisága biztosítja, de a szavak egy része már tartalmazza az elsajátított toldalékokat is. Létrejönnek a kezdetleges mondatok, amelyek a táviratok stílusára emlékeztetnek. Ezért nevezzük e megnyilatkozásokat távirati stílusú beszédnek: Apa, szejeszne füjéje ’Apa tegyél cseresznyét a fülemre’; Ana, beütöttem, fáj, puszika ’Anya, beütöttem (a lábamat), ha adsz rá egy puszit, akkor nem fog fájni’, nem síl, szeletem ’ha a kisbaba nem sír, akkor szeretem’. A szavak tartalmi összetartozását a gyermek a beszéddallam segítségével is igyekszik kifejezni. Az egyes szavak hangsúlya még nem minden esetben kerül a szó elejére, hanem gyakran a szó végén jelenik meg.
A kisgyermek beszédértése kulcsszó-stratégia alkalmazásával működik: a hozzá intézett közlésekből igyekszik felismerni a legfontosabb szót (szókapcsolatot), majd a beszédhelyzet segítségével megpróbálja kikövetkeztetni a közlés tartalmát. A szavak megértéséhez az összes ún. felismerési kulcsra szüksége van; a fejlődés éppen abban mutatkozik meg, hogy sokszor hallott és használt szavak azonosításához egyre kevesebb felismerési kulcs válik szükségessé.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me