A legutóbbi negyedszázad

Full text search

A legutóbbi negyedszázad
Induljunk ki abból, hogy nyelv- és irodalomtudományában több tekintetben szinte forradalmi változás következett be. A nyelvhasználat kerülvén az érdeklődés középpontjába, a kommunikációelmélet elvezetett a szocilingvisztikához (a társadalmi csoportok nyelvhasználatát vizsgáló tudományághoz), a pragmatikához (a beszédpartner szempontjait előtérbe állító tudományághoz) stb. De elvezetett a szövegnek, a szövegtípusoknak a vizsgálatához is. És közben kiteljesedett a szemantika (jelentéstan), a szemiotika (jeltan). Újjászületett továbbá a retorika, az irodalomtudományon belül pedig körvonalazódott az új poétika. De ami szintén fontos, fellendült az irodalomelmélet, és egyre nagyobb tért hódít a hermeneutika (értelmezéstan).
Mindez érthetően kihatott a stilisztikára is. Elsősorban inkább negatív irányban. Mivel a stilisztika – több oknál fogva – amúgy sem tudott sajátos tárgykörrel, problematikával és módszerrel rendelkező önálló tudománnyá válni, egyenesen válságba került. A Langue française című folyóiratban 1969-ben ki is mondták: „A stilisztikát nagyjából halottnak tekinthetjük.” Vígh Árpád a Helikon 1988. évi 3-4. stilisztikai számának bevezető – mintegy orientáló – dolgozatában meg a következőre utal: „Ettől az ... egy-két évtizeddel ezelőtt még széles körben művelt, nyelvészeti és irodalmi alaptudománynak számító ... stilisztikától a hatvanas évektől kezdve elfordult a kutatás”, és idézi a francia folyóirat említett következtetését. Egyébként hozzátehetjük, hogy a bevezető tanulmány szerzője nem is igen lát kiutat a válságból.
A jelzett forradalmi változás azonban pozitív irányban is hatott a stilisztikára. Az említett bevezető tanulmányt ugyanis követik az angol, a csehszlovák, a québeci, a franciaországi és a belgiumi, a lengyel, a magyar, a német, az újlatin, a román, a szovjet és az olasz stilisztikai kutatásokról szóló – gyakran alapos – felmérések, beszámolók. Nos, az én számomra ezek a dolgozatok a stilisztikának egyáltalán nem a haláláról tanúskodnak, hanem éppen arról, hogy – ugyan nemegyszer a poétikába stb. ágyazva, tehát nem stilisztikai címszó alatt – egy sereg új vagy megújult diszciplínának a bevonásával a stilisztika is inkább fellendült, és hogy az egyes országokban szinte sajátos arculatot kapott.
Folytathatjuk továbbá azzal, hogy az 1991-ben Párizsban megrendezett stilisztikai konferencia, illetve az ott elhangzott előadásokat tartalmazó 1994-es Qu’est-ce que le style (Mi a stílus?) című kötet e tekintetben még tovább megy. A bevezető egyenesen megállapítja, hogy az e diszciplínával kapcsolatos kutatások az utóbbi húsz évben megsokszorozódtak, és a „halott” elég jó egészségnek örvend.
Valójában tehát jó úton van a stilisztika.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me