OTTLIK GÉZA ÉS MÁNDY IVÁN (Szabó B. István)

Full text search

OTTLIK GÉZA ÉS MÁNDY IVÁN
(Szabó B. István)
Kihagyni, törölni, redukálni, átugrani, elhallgatni – ez a retiráló, önkorlátozó attitűd jellemzi Ottlik és Mándy szövegformálását éppúgy, mint írói viszonyát az ábrázolt világhoz. Alkotó módszerük a szobrászéhoz hasonlítható, aki a formázatlan kőtömbből egyre többet farag le, hogy csakis az ábrázolandó lényeg maradjon meg.
A magyar irodalmi köztudatban (kánonban) az 1960–70-es évek táján nem szakadásszerűen váltott át a tradicionális elbeszélőmód a modern (neoavantgárd és posztmodern) formákba. Különösen az olvasók kánonjában még évtizedekig tovább élt (és él) a kései romantikus elbeszélés (Krúdy, Tamási, Márai, Gelléri) hagyománya, illetve a széles társadalmi tablókból kimetszett lélektani realizmusé (Móricz, Kosztolányi, Németh László regényeiben) vagy a társadalmi-politikai erőtérben kifejtett moralizálásé (Nagy Lajos, Déry Tibor és mások műveiben). A magyar próza szövésmintája, textúrája azonban változott: a 70-es évektől mindinkább jellemzővé vált benne az a szál, amely korábban marginálisnak és jelentéktelennek (mert korlátozott hatásúnak, sőt hatástalannak) látszott, – Ottlik és Mándy művészetének szála. A 80-as évekre pedig – Örkény István esszenciális groteszkjével és Mészöly Miklós szigorú pontosságra törő, oknyomozó miszticizmusával együtt – ez a sajátos prózaírói „minimal art” bizonyult a korhoz leginkább illő és az újabb írónemzedékek számára is továbbvihető hagyománynak.
Ottlik és Mándy világ- és emberszemlélete bizonyos rokonságot mutat az egzisztencializmus filozófiájának szorongásos reményvesztettségével. Nem hittek abban, hogy az ember, a társadalom, a világ megváltható, hogy tökéletlensége üdvtanokkal vagy nevelő célzatú példázatokkal korrigálható. Ilyesmiket tehát nem írtak, és következetesen tartózkodtak bármiféle író-váteszi szerepvállalástól. Rezignált szkepszisük azonban sosem keseredett bele az esendő ember lenézésébe, kigúnyolásába vagy gyűlöletébe. Ellenkezőleg: az együttérzés, a részvét az, ami éles fénnyel világítja be mindkettőjük munkásságát.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me