A hír: üzlet

Full text search

A hír: üzlet
A viktoriánus Anglia miniszterelnöke, Gladstone szerint „hirdetés nélkül más, mint a pénzverde, nem tud pénzt csinálni”. A sajtóvállalkozások sikerének feltétele már a múlt század végén is a megfelelő számú hirdetés volt, az eladott példányok, az olvasói támogatás ugyanis nem fedezte a kiadás költségeit. Üzleti érdekké vált tehát a gyorsaság és a közönség érdeklődésének felkeltése. A tiszaeszlári per (1883), melynek során azt kellett eldönteni, Solymosi Eszter helybéli cselédlány (az anya feljelentése szerint) zsidó rituális gyilkosság áldozata lett-e vagy sem, a magyar sajtó teljesítőképességének fokmérőjévé lett: a Budapesten működő országos lapok leküldték rajzolóikat, gyorsíróirodát állítottak fel, külön távíróvonalat béreltek, hogy napi 15-20 ezer szót közvetíthessenek a fővárosi szerkesztőségekbe. A délelőtti tárgyalás hírei már bekerültek a délutáni lapokba, a közönség gyorsan, nagy tömegben jutott pontos információkhoz. Nagy eredménynek számított ez egy olyan országban, ahol ötven évvel korábban még csak hetente kétszer jelentek meg a „napilapok”.
A magyar sajtó ekkor, a századvégen és századelőn, elsősorban nagy napilapjai révén – a Pesti Naplóval (1850-1939), a Rákosi Jenő szerkesztette Reformmal (1870-75), később az ugyancsak általa irányított Budapesti Hírlappal (1881-1939), a Légrády testvérek vállalkozásával, a Pesti Hírlappal (1875-1944) és a Vészi József-féle Budapesti Naplóval (1896-1918) – lépést tudott tartani az európai sajtó fejlődésével.

Pólya Tibor plakátja az 1920-as években az Est-konszern három hírlapját reklámozza
Ekkor az újságos standokon már az első, filléres bulvárlapok (tömeglapok) is megjelentek, melyek csakhamar a városi „kisemberek” kedvenc lapjaivá váltak: közülük is kiemelkedett a század első harmadában a naponta kétszázezer példányban fogyó Az Est (1910-1939), Mikes Lajos nagy sikerű vállalkozása. Természetesen nem mindenki örült egyformán a sajtó modernizálódásának. A század első éveiben a német nyelvű Pester Lloyd (1854–1944) főszerkesztője, Singer Zsigmond amiatt kesergett, hogy „előrenyomul a híradás, a tiszta tények minél gyorsabb és minél pontosabb közvetítése... a szellemi hatalmi eszköz rovására... erősbödik az ipari termék”.

A Centrál Kávéház az 1910-es években Budapesten. A kávéháznak különösen fontos szerep jutott az irodalmi életben éppúgy, mint a sajtótörténetben. Az íróknak, a szerkesztőknek ez volt ugyanis nemegyszer a munkahelye, életüknek legfontosabb színtere

Ady Endre (a kép előterében) a Debreceni Reggeli Újság szerkesztőségében a 20. század első éveiben

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me