SAJTÓ ÉS NYILVÁNOSSÁG (Mucsányi Marianna – Sipos Balázs)

Full text search

SAJTÓ ÉS NYILVÁNOSSÁG
(Mucsányi MariannaSipos Balázs)
A sajtó Magyarországon hol „előre szaladt”, hol „lemaradt”: meglepően korán jelent meg például hazánkban az első sajtólevél, az újságok elődje. Az első rendszeresen megjelenő újságra azonban sokáig kellett várni.
Nyilvánosság és rendszeresség: a két szó segítségével határozható meg talán legkönnyebben a sajtó funkciója. Az újságok (a napilapok, a folyóiratok) jellemzője mindig, minden korszakban, a rendszeres megjelenés volt. Még akkor is, ha kezdetben inkább a „rendszeresség érzetéről” volt szó. A 16-17. századi olvasók csak rendszertelenül kaphatták kezükbe a sajtóleveleket, ám ők már érzékelték a különbséget e korai újságok és a röpiratok, könyvek között. Ennek oka az információ (az aktualitás, az aktuális eseményekről való beszámolás) lehetett.
A 16. században Európa nagyobb városaiban már „állandó vásárok” (mai szóhasználattal: tőzsdék) működtek. A kereskedők pedig nem nélkülözhették az ismereteket az árakról, a vámokról. Ezekről eleinte magánlevelekben tájékoztatták egymást. Magánlevelekben, melyek továbbítására meghatározott napokon (rendszeresen) induló futárjáratokat szerveztek. Mindez egy „új szakma” létrejöttét eredményezte: hírkereskedők kezdtek dolgozni kontinensünkön. Ők pedig megjelentették az első, nyilvánosságnak szánt sajtóleveleket. Az egyik első ilyen sajtólevél a 16. századból való Neue Zeitung volt (később e címmel jelölték a műfajt is). Ez azonban nem csupán híreket közölt: pápai bullákról, törökkel való ütközetekről éppúgy beszámolt, mint (gyakran verses, előadható formában) torz lények születéséről, boszorkányégetésről.
A 17. században már jelentkezett a közhatalom „újságigénye” is: ekkor alapították az első állami (udvari) újságokat – az alattvalókkal való érintkezés megkönnyítésére –, melyekben parancsokat, rendelkezéseket ismertettek, illetve melyekben beszámoltak az udvari élet megannyi eseményéről. Az újságlevelek, az állami újságok nyilvánosak, bárki által hozzáférhetők, olvashatók voltak. Csak a nyilvánosságban való szerepük volt más: bár mindkét típusú sajtótermék közölt információkat, ám a sajtólevelek ezen kívül szórakoztatni is akartak, míg az udvari újságoknak reprezentálniuk is kellett. Reprezentálniuk kellett az uralkodó és a nemesek hatalmát, előjogaik meglétét, például az uralkodó nemesség-adományozási jogát.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me